Toroid Kaçak Akım Sorunu

FeLLoW

Üye
Merhaba,

Okuldan mezun olduktan sonra ilk iş deneyimlerine başladım. Haliyle birtakım problemler ile karşılaşıyorum, aşamadığım bir konuda sizlere danışmak istedim..

Halihazırda çalışmakta olan bir fabrikanın ana dağıtım panosunda bi takım değişiklikler yaptık. Tüm prizler 2 hat üzerinden çekilmişti önceden, işyeri sahibi bunların ayrılmasını talep etmişti. İşyerinde ağır makinalar kullanılıyor, bende 125 amperlik tmş ler ile ikişerli olarak priz gruplarını (kombinasyon panoları) nı ana panodan yeni kablolar (4*16) çekerek ayırdım. Şuana kadar bir problem yoktu fakat bazen ana şalterin attığı şikayeti geldi. Baktığımda ana tmş trip konumuna düşüyor. Toroid akım trafosu açtırma bobini ile açtırıyor yani. Bunun sebebi bizim yaptığımız yeni tesisat eklemesi olabilirmi ? Önceki çekilen kabloların kesitleri oldukça inceydi hatta zaman zaman kavrulmuş kablolar elime geldikçe yeniledim.

Toroide bağlı olan röle Sigma sar103le modeli

8.jpg

Role üzerinde ilk skala katsayısını değiştiriyor ona dokunmadım (x100 vs gibi) orta skala mA değeri, son skala da gecikmeyi ms olarak değiştiriyor. Ben şuan bu role üzerinden ortadaki skalayı 75 den 125 e çıkardım. sürekli atması şimdilik durdu. Ama bunun sebebi nedir ne yapmam gerekir yardımcı olursanız memnun olurum.

iyi çalışmalar..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Şalteriniz kaç amperlik ? Şaltere bağlı kablo kesiti nedir ?

Atan şalteri soruyorsanız ana şalter yani 250A , benim ekleme yaptıklarım 125er lik. Kaçak akım rolesi derken işte toroid akım trafosu var ve bu yukarda resmini attığım roleye bağlı. Şaltere bağlı kablo kesiti 16mm ya da daha fazla . İşletmede önceden böyle bir problem olmaması otomatik olarak bizim çektiğimiz hattan kaynaklanıyor kaygısına sokuyor bizi..

Priz kombinasyon panolarınızda 30mA kaçak akım rölesi olmalı. Ana şalterde kaçak akım rölesi açma eşik değeri ayarını 300mA'e getirin.
Halen açma yapıyorsa kombinasyon panolarında nötr-toprak karışmış olabilir, Alıcı fişlerini de kontrol edin.

Kombinasyon panolarında kaçak akım koruma rölesi yok. Benden önceki elektrikçileri sanırım hepsini iptal ettirmiş. Resmini attığım role de dediğim gibi 75 de idi skala ben onu 125mA yaptım yani doğrumu yaptım yanlışmı yaptım bu herhangi bi olumsuz duruma sebebiyet verirmi ?

Kombinasyon panolarında kaçak akım koruma rölesi yok. Benden önceki elektrikçileri sanırım hepsini iptal ettirmiş. Resmini attığım role de dediğim gibi 75 de idi skala ben onu 125mA yaptım yani doğrumu yaptım yanlışmı yaptım bu herhangi bi olumsuz duruma sebebiyet verirmi ?

Priz kombinasyon panolarında 30mA kaçak akım rölesi olması gerekir. Besleme akımına göre Ana şalterde kaçak akımlar(izolasyon kaçakları) toplanır dolayısıyla ana şalterde 300mA eşik değeri normaldir.

Bahsettiğim gibi kaçak akım kombinasyonlarda bulunmuyor, ilerleyen zamanlarda ekleme yapacağım. O zaman şu hali ile herhangi bir sıkıntı yok değil mi ? Tabii ki yinede yarın ben tekrar yaptığım tüm bağlantıları gözden geçireceğim bahsedilen nötr-toprak karışıklığı varmı diye.

Rölenizin kullanım kılavuzunu maalesef bulamadım.Ekli kaynağa uygunluğunuzu gözden geçirip,röle dokümanını ekleyebilirseniz,belki yardımcı olabiliriz ( yarın ! ).

Ekli dosyalar

• genel-katalog.rar
    8.1 MB · Görüntüleme: 120
Rölenizin kullanım kılavuzunu maalesef bulamadım.Ekli kaynağa uygunluğunuzu gözden geçirip,röle dokümanını ekleyebilirseniz,belki yardımcı olabiliriz ( yarın ! ).
Role dökümanı malesef elimde yok.. Sadece modelini biliyorum bende araştırayım dedim ama ilginçtir tek kelime birşey çıkmadı hakkında. (Sigma sar103le)

Bahsettiğim gibi kaçak akım kombinasyonlarda bulunmuyor, ilerleyen zamanlarda ekleme yapacağım. O zaman şu hali ile herhangi bir sıkıntı yok değil mi ? Tabii ki yinede yarın ben tekrar yaptığım tüm bağlantıları gözden geçireceğim bahsedilen nötr-toprak karışıklığı varmı diye.

Kombinasyon panosundan kullanılan alıcılar için hayat koruma eşik değeri olan 30mA kaçak akım koruma olması gerekir bu olmassa olmazdır.
250A şalter çıkışındaki linye sayısı ve uzunluğuna göre kaçak akımlar toplanır buradaki referans değerde yangın koruma eşik değeri olan 300mA değeridir. 250A şalter öncesinde bir şalter varsa sellektivite sağlanmalıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri