Torna Tezgahı Yapımı Hakkında Tavsiyeler

shox

Katılımcı Üye
Arkadaşlar 2 eksenli bir torna tezhahı yapıyoruz.
Bu tezgahın yapacağı iş tencerelerin alt tabanına belirli mesafelerde belirli derinliklerde belirli ölçülerde çizgiler çizecek.
Bu konuda bazı tavsiyelere ihtiyacım olacak.

Yapmayı düşündüğüm uygulama şekli şu şekilde yanlışlarımı hatalarımı veya eksiklerimi belirtirseniz memnun olurum.

1- İki eksenide harici modda pals ile servo sürerek kontrol etmeyi düşünüyorum.
2- Başlangıç noktasından tencere tabanının ilk başlangıç noktasına kadar manuel bir butonla kalemi getirerek burayı işleme başlangıç noktası olarak tanıtacağım. ( Kalemi servo motorun sürdüğü bir tablaya bağlayacağım)
3- Ekrandan girilecek belirli bir mesafede (mm) git işlemi yap şukadar mesafe (mm) sonra işlemi bitir başlangıç noktasına git bekle diyeceğim ( işlemi detaylı anlatmadım kalabalık olmasın diye ama kabaca bu şekilde)
4- 2. eksenide 3. maddedeki şekilde çalıştırmayı planlıyorum.

Tavsiye ve öenri beklediğim aklımdaki sorular şunlar;

1- pozisyonlamayı dahilimi yoksa haricimi yapmak daha mantıkllı olur?
2- mesafe ölçümünü motor milinin 1 tur dönmesi için ugulanan pals adetini baz alarak yapmayı planlıyorum bu yol uygunmudur? ( harici encoder bağlama gibi bir şansım yok )
3- servo doğru bir tercihmi yoksa stepmi tercih etmeliyim?

Değerli önerileriniz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Kontrol ünitesi olarak ne kullanacaksınız mach3 mü?Cnc kontrol ünitesi mi?

Ben plc ve hmi ile bir düzenleme yaparım diye düşünüyorum gelişmiş bir sisteme ihtiyacım yok çünkü bu makina sadece ilk mesajda anlattığım şekilde çalışacak normal torna gibi düşünmeyin

Mantık torna mantığı ama yapacağı iş sabit.

Siz makinenin otomasyon kısmını yapacakcaksınız mekanik kısmı hazır mı gelecek

Step motorların etiketinde misal 2,5 nM yazar bu motor durduğu zamanki gücü dür motor çalıştığında ve hızı arttığında düşer ama servo motor 2,5 nM ise 0 hızından maksimum hızda da aynı gücü verir.Ayrıca sevo motor daha hassas işleme yapar step motora göre ama fiyatı sizde biliyorsunuz servo nun yüksektir. Başınız ağrımasın istiyorsanız step motordan uzak durun derim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Step motorların etiketinde misal 2,5 nM yazar bu motor durduğu zamanki gücü dür motor çalıştığında ve hızı arttığında düşer ama servo motor 2,5 nM ise 0 hızından maksimum hızda da aynı gücü verir.Ayrıca sevo motor daha hassas işleme yapar step motora göre ama fiyatı sizde biliyorsunuz servo nun yüksektir. Başınız ağrımasın istiyorsanız step motordan uzak durun derim.
Teşekkürler bende servo motor düşünüyorum ama MACH3 ile yapılan amatör CNC çalışmalarına baktığımda hep step kullanılmış o nedenle bir tedirginliğe düştüm ve sorma ihtiyacı duydum.

Siz makinenin otomasyon kısmını yapacakcaksınız mekanik kısmı hazır mı gelecek
Mekanik kısmını firmamızın mekanikçileri yapacaklar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Teşekkürler bende servo motor düşünüyorum ama MACH3 ile yapılan amatör CNC çalışmalarına baktığımda hep step kullanılmış o nedenle bir tedirginliğe düştüm ve sorma ihtiyacı duydum.

Mekanik kısmını firmamızın mekanikçileri yapacaklar.
Cnc torna ilk defa yapacaksanız hazır sistemler hem işinizi kolaylaştırır hemde gerekli düğme ve ayarlar üstünde hazır olduğu için daha kolay çalıştırılabilir aslında eğer maddi kısıtlama yoksa çin malı Cnc kontrol üniteleri kullanırsanız profesyonel kontrol ünitelerinden daha ucuz olur ama Mach3 den daha pahalı olur.

ilk defa yapacağım ama daha önce plc + hmi + servo uygulamaları çok yaptım o nedenle plc ile olabileceği kanaatindeyim.

Yapacağımız torna ( bana göre torna değil çünkü yapacağı iş sabit ) ilk mesajdaki belirttiğim işlem dışında hiç birşey yapmayacak. tabiki ustaların fikirleri herzaman kıymetlidir.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,601
Son üye
AlienInc

Yeni konular

Geri