Torna, Sütunlu Matkap ve Kaynak Makinesi için tavsiyeler

Qoder

Üye
Öncelikle herkese iyi çalışmalar dilerim.
Yakın zamanda açmış olduğum bir konu için CNC ve Torna tavsiyeleri istemiştim.
Şimdi ise almayı düşündüğüm bazı makineler için fikirlerim az çok oturmuş durumda.
Bana alacağım makineler için vereceğiniz tavsiyeleri merak ediyorum.
Gerek alacağım makinelerin iyi ve kötü yönleriyle değerlendirilmesini gerekse de makinelerin yanına alamam gereken aksesuarlar hakkındaki görüşleriniz için siz değerli forum üyelerinin bilgisine başvuruyorum.

Öncelikle almakta karar kıldığım torna makinesi Optimum D 250x550 DC Vario
2500-1000x1000.jpg

Almayı düşündüğüm matkap Optimum Quantum B23 PRO veya Optimum Quantum B26 PRO
aralarında tabla ve boyut farkı var.B26 yaklaşık olarak kardeşi B23'ün iki katı bir boyuta sahip.Siz olsanız hangisini alırdınız?
images

Son olarak kaynak makinesi ise Askaynak Inverter 201 Ultra PFC olarak almayı düşünüyorum.
9873480941618.jpg

Siz değerli üyelerin bu konudaki fikir ve görüşlerinizi bekliyorum.

askaynak express weld ile aynıdır, ya yan sanayi yada alt marka express ten ucuzdur ama aynı işi görür. iyi bir seçim benim kanımca, kazasız belasız kullanın, hayırlı olsun. diğerlerini kullanan tamir eden ustalar yorumlasın. bu arada almadıysanız alacaksanız sıkıntısı yok.

askaynak express weld ile aynıdır, ya yan sanayi yada alt marka express ten ucuzdur ama aynı işi görür. iyi bir seçim benim kanımca, kazasız belasız kullanın, hayırlı olsun. diğerlerini kullanan tamir eden ustalar yorumlasın. bu arada almadıysanız alacaksanız sıkıntısı yok.
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.Yerli ürünleri kullanmayı daha fazla isterim.Diğer makinelerin yerli muadilleri varsa onları da inceleyebilirim.

bak arkadaşım hepsi aynı fabrikadan çıkıyor, şimdi aklıma geldi 201 uzun kasa olandansa kötü arıza yapıyor, dikiş tutmuyor, kısa kasa olanlardansa 160-180 amper ise 3 transistörlü, onlarda arıza biraz zor. uzun kasanın arka tarafına ilave yapmışlar 200 amper diye satıyorlar. arıza durumunda pek sevmiyorum. ama bu demek değildir ki kötü. en iyi ayar usta ayarıdır, uygun şartlarda gayet iyi seçimlerdir. aslında burada kullanıcı çok önemli. biraz kaba olacak ama bizde bir laf vardır "bir karının bir kocası olur" ne demek istediğimi anladın sanırım.

bak arkadaşım hepsi aynı fabrikadan çıkıyor, şimdi aklıma geldi 201 uzun kasa olandansa kötü arıza yapıyor, dikiş tutmuyor, kısa kasa olanlardansa 160-180 amper ise 3 transistörlü, onlarda arıza biraz zor. uzun kasanın arka tarafına ilave yapmışlar 200 amper diye satıyorlar. arıza durumunda pek sevmiyorum. ama bu demek değildir ki kötü. en iyi ayar usta ayarıdır, uygun şartlarda gayet iyi seçimlerdir. aslında burada kullanıcı çok önemli. biraz kaba olacak ama bizde bir laf vardır "bir karının bir kocası olur" ne demek istediğimi anladın sanırım.

Yazdıklarınızı gayet iyi anladım.Alma nedenim prototipleme ve bazı hobi işlerinde kullanmak.Herhangi bir kaynak bilgim yok ve ilk defa kullancağımı da ayrıca belirtmek isterim.Cihazın yanına ekstra olarak almamı tavsiye ettiğiniz aksesuarlar ve malzemeler varsa bunların da bilgisini verirseniz sevinirim.Alacağım kaynak makinesi hangi alanlarda kullanılabilir tığ ölçüleri nelerdir gibi bilgileri de belirtebilirsiniz.Ayrıca kaynak için tavsiyeleriniz varsa bu bilgiler de benim için oldukça önemli.Son olarak bütün cihazlar arızalanabilir ama tabi çok fazla sıkıntı çıkarıyorsa almamayı tercih ederim.Verdiğiniz bilgi için teşekkürler.

hobi amaçlı alıyorum başka, iş yeri açıyorum başka, hobi, genel maksat- küçük kompakt sağlam ömürlük dersen cat 2222 derim. tek kötü tarafı vardır asla düşürmeyeceksin. sanayi tipi makinelerden bile iyi çalışır. koy cebine çık dam başına kaynak yap böyle bir şey her yerde kullanabilirsin. benim için MAKİNE

hobi amaçlı alıyorum başka, iş yeri açıyorum başka, hobi, genel maksat- küçük kompakt sağlam ömürlük dersen cat 2222 derim. tek kötü tarafı vardır asla düşürmeyeceksin. sanayi tipi makinelerden bile iyi çalışır. koy cebine çık dam başına kaynak yap böyle bir şey her yerde kullanabilirsin. benim için MAKİNE
Sadece hobi değil prototipleme ve bazı işlerimi halletmesini de istiyorum.Bu yüzden biraz daha profesyonele yakın bir cihaz olmasını tercih ederim.

Demir kaynak tavsiyeleri diye konu acilmisti yanilmiyorsam gecmiste, varsa sizin de tecrubelerinizi aktararak konuyu canlandirin. Ne tur metaller kullanacaginizi belirtmediniz. Her ise gore degisik caplarda elektrodlar mevcut, yerli olsa veya gorunse bile yerli olmayabilir butceniz keseniz rahatsa sorun olmaz. Ama sirf milliyetci duygularla boyle dusunuyorsaniz yanildiginizi bilin arkadasim 5 sene once ayni mantikta 5 kurus fazla verdim ama Turk mali Aselsan telsiz aldim diye dusunurken kotapcigina baktiginda abd lisanlidir yazisiyla keyfini kacirdi. Paskomya Ustam bunlarin cigerini bilir ayrica kucuk gelmezse atelyenizde 115 lik min 600 - 700w spiral mutlaka olmali yari pro ama markali veya bunlarin 2. siniflari urunler bakin derim. Matkap 2 kat buyuk diyorsunuz atelyenize uygun oldugunu kontrol edin mutlaka 220 / 380.

Tecrube icin bol pratik ve zaman sart. Vario cnc sahibi yanilmiyorsam @Suat_Korkmaz abi idi.

Demir kaynak tavsiyeleri diye konu acilmisti yanilmiyorsam gecmiste, varsa sizin de tecrubelerinizi aktararak konuyu canlandirin. Ne tur metaller kullanacaginizi belirtmediniz. Her ise gore degisik caplarda elektrodlar mevcut, yerli olsa veya gorunse bile yerli olmayabilir butceniz keseniz rahatsa sorun olmaz. Ama sirf milliyetci duygularla boyle dusunuyorsaniz yanildiginizi bilin arkadasim 5 sene once ayni mantikta 5 kurus fazla verdim ama Turk mali Aselsan telsiz aldim diye dusunurken kotapcigina baktiginda abd lisanlidir yazisiyla keyfini kacirdi. Paskomya Ustam bunlarin cigerini bilir ayrica kucuk gelmezse atelyenizde 115 lik min 600 - 700w spiral mutlaka olmali yari pro ama markali veya bunlarin 2. siniflari urunler bakin derim. Matkap 2 kat buyuk diyorsunuz atelyenize uygun oldugunu kontrol edin mutlaka 220 / 380.

Tecrube icin bol pratik ve zaman sart. Vario cnc sahibi yanilmiyorsam @Suat_Korkmaz abi idi.

Bu değerli yorumunuz için teşekkür ederim.Yerli malı düşünmemin sebebi birazda olsa yatırımın bir kısmının ülkemdeki insanların ceplerine girmesi.Tabi bu demek değildir ki illa yerli alacağım.Eğer kaliteli ve fiyatlarda uçurum varsa mecburen yabancıya yöneleceğiz.Ayrıca spiral tavsiyesi için de teşekkürler.
Bosch GWS 15-125 spirali de bunların yanında ayrıca alacağım.Matkap konusunda hala kararsız olmakla beraber muhtemelen küçük boy alırım diye düşünüyorum.Görüş ve önerilerinize açığım.
Vario CNC konusunda ise bilgili kişilerin tavsiyelerini merak ediyorum.Umarım konuya uğrayıp tecrübelerini paylaşırlar.Bu arada sizlere de tekrardan teşekkür ederim.

Değerli arkadaşım, ben de bu araştırmaları zamanla yapmıştım. Optimum b13 ya da b16 araştırmıştım. Ancak yaptığım iş geliştikçe yetmeyeceğini düşünüp b20 aldım. Kaynak makinesi magmaweld 160i almıştım. Ağır bir çanta kaynak. 9,5 kg. Ancak soğutması çok iyi. Uzun süre çalışabiliyorum. Torna mevzusunu bende araştırıyorum. D180x300 çok ünlü. Ancak yeni modelleri gelmiş ve dişlileri plastik olduğu söyleniyor. Bu tür bir tornaya 7-8 bin vereceğime ikinci elden 1 metrelik torna makinesi almayı düşünüyorum. Tabiiki quantum yada sieg gibi tornaları, taşıması ve transfer etmesi kolay ama neye para verdiğimizde önemli. Hayırlı olsun. İyi günler.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri