Topraklamada ki kaçak için Pensampermetre mi Avometre mi ?

lord78

Üye
Annemin evinde çamaşır makinesini hemen arkadaki prize takınca makinenin kazanına kontrol kalemi tutuyorum iyi şekilde lamabası gür yanıyor. Prizin sadece toprağına kalemi tutuyorum yanmıyor prizin nötre tutuyorum yanmıyor. Ama makinenin fişini başka prize bağlayınca, kontrol kalemi ile ölçüyorum ve kazanda kaçak yok. Bu evde elektrik faturasıda yüksek geliyor. Bir sürü elektrikçi çağırdık elektriği döşeyen ustayı da çağırdık sıkıntı yok diyorlar. Geçen ay merdiven otomatiğinin saati kurum tarafından değiştirilmiş hemen sonrasında merdiven elektriği yanmamış usta çağırılmış ve tamir ettirilmiş akabinde merdivende bulunan doğalgaz boru kelepçelerinde is çıkmış. Başka bir elektrikçi çağrılmış ve kelepçeler kesilip topraklama çubuğu sipariş edilmiş. Her gelen elektrikçi farklı birşey söylüyor ve sorun hiç çözülmüyor. Yıllardır yüksek elektrik faturası ödeniyor.
Bende bunun için Unit UT202+ pensampermetre alıp tek tek kontol edicem saat çıkışından. 150 TL civarı pensampermtre öneriniz var mıdır amatör kullanım için.
Bunun yerine masraf etmeyip multimetre ile nötr faz arasını prizlerden kontrol etsem pensampermetre almasam bir fark olur mu?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Annemin evinde çamaşır makinesini hemen arkadaki prize takınca makinenin kazanına kontrol kalemi tutuyorum iyi şekilde lamabası gür yanıyor. Prizin sadece toprağına kalemi tutuyorum yanmıyor prizin nötre tutuyorum yanmıyor. Ama makinenin fişini başka prize bağlayınca, kontrol kalemi ile ölçüyorum ve kazanda kaçak yok. Bu evde elektrik faturasıda yüksek geliyor. Bir sürü elektrikçi çağırdık elektriği döşeyen ustayı da çağırdık sıkıntı yok diyorlar. Geçen ay merdiven otomatiğinin saati kurum tarafından değiştirilmiş hemen sonrasında merdiven elektriği yanmamış usta çağırılmış ve tamir ettirilmiş akabinde merdivende bulunan doğalgaz boru kelepçelerinde is çıkmış. Başka bir elektrikçi çağrılmış ve kelepçeler kesilip topraklama çubuğu sipariş edilmiş. Her gelen elektrikçi farklı birşey söylüyor ve sorun hiç çözülmüyor. Yıllardır yüksek elektrik faturası ödeniyor.
Bende bunun için Unit UT202+ pensampermetre alıp tek tek kontol edicem saat çıkışından. 150 TL civarı pensampermtre öneriniz var mıdır amatör kullanım için.
Bunun yerine masraf etmeyip multimetre ile nötr faz arasını prizlerden kontrol etsem pensampermetre almasam bir fark olur mu?
Camasir makinasının fişini başka bir prize nasıl takıyorsunuz ? Uzatma kablosu mu kullanıyorsunuz?

Aynen uzatma kablosu ile taktım ve hala uzatma kablosu ile başka prize takılı iken çalıştırılıyor.
Büyük ihtimal kullandığınız uzatmanın topraklaması traş. Aynı cihazın farklı prizlerde farklı etki göstermesi zayıf ihtimal .

Büyük ihtimal kullandığınız uzatmanın topraklaması traş. Aynı cihazın farklı prizlerde farklı etki göstermesi zayıf ihtimal .
Aynen dediğiniz gibi olabilir bende şimdi fark ettim ama en azından makinemiz daha bir yaşında ve sağlamken kazandan elektrik kaçağı saçmıyor :D

Pensampermetre veya multimetre için düşünceniz nedir?

Amatör meraklılar icin tuzlu bir fiyat [emoji3]

Aynen dediğiniz gibi olabilir bende şimdi fark ettim ama en azından makinemiz daha bir yaşında ve sağlamken kazandan elektrik kaçağı saçmıyor :D

Pensampermetre veya multimetre için düşünceniz nedir?
Elektrikçi değilseniz ölçtüğünüz şeyin ne olduğunu da büyük ihtimal yorumlayamiyacaksiniz . Bu yüzden pahalı bir alet almanızın manası yok .

Ürünün altında youtube video su var biraz izledim bu aleti tek başına kullanmıyorlar ve kullanılan aletler pahalıya benziyor. Üç tane amatör avometrem var Sırf akımı ölçmek için ve 220 volt kabloları ile uğraşmamak için pensampermetre alıcam. Yinede bilgilendirdiğiniz için teşekkürler böyle bir cihazı öğrenmiş oldum.

Elektrikçi değilseniz ölçtüğünüz şeyin ne olduğunu da büyük ihtimal yorumlayamiyacaksiniz . Bu yüzden pahalı bir alet almanızın manası yok .
Peki akımı nasıl ölçücem 220V kabloları ayırıp araya avometre mi bağlamaya mı uğraşayım yada pensampermete ile akımı yorumlamaya uğraşmayıp gelen giden çözüm üretmeyen elektirkçilerimi sayalım :D

Benim sorum prizden multimetre ile voltajı ölçersem, saat çıkışından pensampermetre ile akımı ölçmeden sigortaları teker teker indirerek kaçağın hangi sigortaya bağlı olduğunu bulabilir miyim?

Peki akımı nasıl ölçücem 220V kabloları ayırıp araya avometre mi bağlamaya mı uğraşayım yada akımı yorumlamaya uğraşmayıp gelen giden çözüm üretmeyeb elektirkçilerimi sayalım :D

Benim sorum prizden multimetre ile voltajı ölçersem, saat çıkışından pensampermetre ile akımı ölçmeden sigortaları teker teker indirerek kaçağın hangi sigortaya bağlı olduğunu bulabilir miyim?
Meslek dışı insanlara böyle detaylı tavsiyeler verilmesini tasvip etmiyorum. Makinanizda bir sorun olsa kacak akim rölenizin atması lazım. Sizin sorununuz nötr toprak voltajının yüksek olması ki bu durum hakkında sizin yapabileceğiniz bir şey yok . Potansiyel sürüklenmesi olma ihtimali de var. Kıçında penseyle gezen elektrikcinin de çözebileceği bir durum değil.

Son düzenleme:
Meslek dışı insanlara böyle detaylı tavsiyeler verilmesini tasvip etmiyorum. Makinanizda bir sorun olsa kacak akim rölenizin atması lazım. Sizin sorununuz nötr toprak voltajının yüksek olması ki bu durum hakkında sizin yapabileceğiniz bir şey yok . Kıçında penseyle gezen elektrikcinin de çözebileceği bir durum değil.
Kaçak akım rölesi yok hatta yada çalışmıyor çünkü atan bişey yok.
Meslek dışı insan mı bu nasıl bir hitap? Bu forum herkese açık meslek odasından kayıt ile girilmiyor bu foruma ve ben kendi sorunumu sizsiz de çözerim çünkü yüksek fatura ödeyip çözüm bulamayan benim. Kaçak akımdan ölelim mi meslek dışıyız diye :D

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri