topraklama,nötr,faz kısa devre durumları ve oluşan gerilimler akan akımlar vs.

mustycom

Üye
arkadaslar aklıma ag de kısa devre durumlarında oluşan arıza akımının nasıl yol ızleyecegı ıle ılgılı sureklı sorular takılmakta ornegın notr trafoda toprklnmıs sıstemde faz-faz kısa devresı faz-nötr faz- toprak kısa devresınde hangı yolları ızler ne kadar akım olusur akımın ızleyecgı yol yanı bunu şifahi olarak deılde bole formulsel ve sekılsel cızebılcek arkadaslar varmı?
2.olarak notrden n.ş.a da ıyı bı notr topraklaması olan ısletme akım devresınde akım fızıksel olarak var olmuyacaganı cunku vektorel toplam sıfırdır hem fıkırız bunun nedenını bı sonumleme ıslemı olarak kabul edıoz uc faz da bu bole pekı tek fazda ıse vektorel toplam da tek faz oldugundan notrden akım gecer bızde bu sırada notr tutarsak carpılmamız lazım dogrumu ama hıc carpılmıyoruz yoksa olay benım dusundugum gıbı cereyan etmıomu yardımcı olurmusunuz
arkadaslar birde 3 fazlı fıslerde notr ucu yok gıbı gelıotam da hatırlamıyorum bu kadar cevaplamısken bunada cevap verırsenız cok makbule gecer son olarak topraklamayla ılgılı aklımda tek bır sey takılsın ıstemıyorum onerecegeınız yerlı yabancı kaynakları beklıyor sımdıden cok saolun...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
keşke biraz düzgün Türkçe ve anlatım ile sorsaydın soruyu.
yanı helal olsun bu kadar soru sorduk ınsanlık namına cevao ver dıye senın takıldıgıın noktaya bak cevaplama begenmedıysen kardes sorun deıl yardımcı olabılcek ınsanlar ıcın yazdık kusura bakma dımagına gore hıtap edemedık soru sorarken

Kardeş ben tek anladığım yeri cevaplayayım nötrden akım geçerken tuttuğunda çarpılmamanin sebebi direnç meselesidir eğer direncini nötrden daha küçük yapabilirsen o zaman akım yolunu değiştirip senin üstünden akar tamam

faz kablosunun direncinden daha küçük de yapamıyoruz ama o çarpıyo. bence yanlış yönlendiriyorsunuz. sametkose

arkadaslar aklıma ag de kısa devre durumlarında oluşan arıza akımının nasıl yol ızleyecegı ıle ılgılı sureklı sorular takılmakta ornegın notr trafoda toprklnmıs sıstemde faz-faz kısa devresı faz-nötr faz- toprak kısa devresınde hangı yolları ızler ne kadar akım olusur akımın ızleyecgı yol yanı bunu şifahi olarak deılde bole formulsel ve sekılsel cızebılcek arkadaslar varmı?
2.olarak notrden n.ş.a da ıyı bı notr topraklaması olan ısletme akım devresınde akım fızıksel olarak var olmuyacaganı cunku vektorel toplam sıfırdır hem fıkırız bunun nedenını bı sonumleme ıslemı olarak kabul edıoz uc faz da bu bole pekı tek fazda ıse vektorel toplam da tek faz oldugundan notrden akım gecer bızde bu sırada notr tutarsak carpılmamız lazım dogrumu ama hıc carpılmıyoruz yoksa olay benım dusundugum gıbı cereyan etmıomu yardımcı olurmusunuz
arkadaslar birde 3 fazlı fıslerde notr ucu yok gıbı gelıotam da hatırlamıyorum bu kadar cevaplamısken bunada cevap verırsenız cok makbule gecer son olarak topraklamayla ılgılı aklımda tek bır sey takılsın ıstemıyorum onerecegeınız yerlı yabancı kaynakları beklıyor sımdıden cok saolun...

Güzel kardeşim öncelikle iyi akşamlar. Senin bu sorduğun 2. soruyu ben de sormuştum. Hocalarımızdan aldığım cevap şu: Şimdi trafonun yıldız noktası nötrdür. Aynı zamanda yıldız noktası olan nötrü SIFIRA YAKIN olarak tutmak için topraklanır. Taki evimize gelene kadar belirli direk araları ve hat sonları topraklanır. Faz devresini nötr üzerinden tamamlarken nötrde zaten belirli aralıklarda hat sonlarında ve yıldız noktasında topraklandığı için faz nötr üzerinden toprağa akıp gitmektedir. Faz akacak kısa yol arar. nötr üzerinden devresini tamamlarken zaten nötr olmuş ve bizi çarpacak kuvvette değildir. Bu yüzden nötr fazın geri dönüşümü esnasında bizi çarpmaz.
3. soruna gelince 3 fazlı sistemle çalışan cihazlar nötre ihtiyaç duymaz. 4. uçları toprak olur bu da gövdeye bağlanır. Bazı durumlarda 3 fazın yanında nötr de olur. Bunun sebebi cihaz için degil cihazın kumanda devresi içindir.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri