Topraklama hakkında bilgilendirme

Herkese merhabalar

Öncelikle baştan belirteyim, ne elektrik mühendisi, ne elektrik teknisyeni ne de yeterli bilgi düzeyine sahibim.
Sadece siz değerli üstadlar sayesinde yaptırmak istediğim işlemi doğru biçimde istiyorum, bu ana kadar uygulamış (veyahut gelen usta arkadaşın yapmış olduğu uygulamada) yanlışlar var ise affola.

Sevgili üstadlar

İstanbul - Levent bölgesinde epey eski sayılabilecek neredeyse 30 yıllık bir binanın giriş katında oturuyorum. Hemen yan tarafımda ise 2 metreden fazla derinliğe sahip olan kısmi dolgu, kısmi doğal olan toprak alana sahibim.

Malesef ve malesef ki bina eski olduğundan, ve daire sahipleri ihmal ettiğinden dolayı binada topraklama hattı mevcut değil.
Ev sahibi değil kiracıyım, ve masraflarımın da bu boyutta olmasını istiyorum.

Gelelim ana konuya,

Müzik işi ile uğraşıyorum ve evde amatörden epey hallice kayıt ekipmanı cihazlar ve enstrümanlara sahibim.

Sizlerde mutlaka vakıfsınızdır ki topraklama olmayan tesisatlarda gitar veya diğer enstrümanların kaydı DİP GÜRÜLTÜSÜ sebebi ile malesef temiz kaydedilemiyor.

Ben de ne zaman gitarı bağlasam, malesef dip gürültüsü ile karşı karşıya kalıyorum.

Sorum şu olacaktı:

Elimde 70 x 70 boyutlarında bakır plaka, 2 torba topraklama tozu, 100 metre 2.5'luk öznur nya kablo ve bir adet multimetre mevcut.

Bu işi yapabileceğini iddaa eden bir elektrikçi arkadaş ile yarın için sözleştik fakat benim kafamda tabiki soru işaretleri hala mevcut (önceden yapılan çok kalitesiz bakır çubuk işlemi malesef sonuç vermedi, dolgu yere çakılmış sonradan öğrendik)

Benim istediğim sadece bu çalışabileceğim 3 prizi topraklamak (3 priz de yan yana duruyor bitişik olarak)

Böyle bir işlem sağlıklı sonuç verecek midir?

Bağlantılarda ne gibi şeylere dikkat edilmelidir (işi kontrol edebilmem açısından)

Okuduğunuz ve vakit ayırdığınız için teşekkür ediyorum
Cevaplarınızı bekliyorum

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Levha yerine fi 20 mm,1,5-2 mt uzunlukta ba-
kır çubuk kullanmalısınız.Levha uygun değil.
3 mt. aralıkla ikinci bir çubuk daha çakma-
nızda yarar var.Aralarını,30x2 mm bakır bara
ile birleştirir ve çubukların dibine özel sıvı !
dökerseniz ( topraklama/paratöner malzeme
satıcılarında bulunan ) ve ölçüm sonucunda
1600 ohm. dan aşağı bir değer yakalarsanız,
eve kaçak akım korumasıda yapmış olursu-
nuz.Levha ile sonuç almanız zor.

Levha yerine fi 20 mm,1,5-2 mt uzunlukta ba-
kır çubuk kullanmalısınız.Levha uygun değil.
3 mt. aralıkla ikinci bir çubuk daha çakma-
nızda yarar var.Aralarını,30x2 mm bakır bara
ile birleştirir ve çubukların dibine özel sıvı !
dökerseniz ( topraklama/paratöner malzeme
satıcılarında bulunan ) ve ölçüm sonucunda
1600 ohm. dan aşağı bir değer yakalarsanız,
eve kaçak akım korumasıda yapmış olursu-
nuz.Levha ile sonuç almanız zor.
Değerli hocam merhaba, prizlerden birini söktüm. Bu şekilde bağlandığını gördüm. Sanırım iki faz birlikte yanında ise nötr ve topraklama birbirine bağlanmış. Bir de ince tel var, onu anlamadım.

Bu anladığım kadarıyla yanlış bir bağlantı. Sarı olan kablo (toprak olduğunu değerlendiriyorım) gerçekten toprak değil sanırım? Aslında nötr toprak arasına köprü de atılmamış. Sarı olan kablo direkt borudan geliyor. Acaba nereye bağlı? Doğru sağlıklı bağlantı için öneriniz olur mu?

Fikirlerinize önem veriyorum saygılar.

Ekli dosyalar

• 4FF4B073-6E23-4CE2-9932-3A22CE19C6E6.jpeg
    4FF4B073-6E23-4CE2-9932-3A22CE19C6E6.jpeg
    195 KB · Görüntüleme: 14

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.