Toprak hattinda elektrik olmasi

Evde prizde ölcum yaptiğimda fazla_nötr arası 220
Toprak_faz arası 400 cikiyor
nötr_toprak arası 220 volt
Yani toprak hattında 220 vol neden var kaçakmı var sigorta kutusunundakii şalterleri indirdiğim halde topraktaki elektrik gitmiyo
Ana şalteri kapatinca gidiyo

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Nötr hattıyla ilgili bir sorun olabilir yada nötr toprak kısa devre olmuş olabilir.
KAR varmı tesisatta.

Nötr hattıyla ilgili bir sorun olabilir yada nötr toprak kısa devre olmuş olabilir.
KAR varmı tesisatta.
Kaçak akım koruma rölesi yok 2 gün önce toprakta elektrik vardı dün eve gelince tekrar ölçum yaptım baktım topraktaki elektrik gitmiş. Sonra bugün yine toprakta enerji vardı. Toprakla faz arasında değme olabilirmi çunkü toprak hattında 220 volt var

Öyle olma ihtimali de var evet.
İşinin ehli bir elektrikçi ye tesisatınızı kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.
İnşallah sorun çözülür.

verilere bakıldığında:

topraklamanızın olmadığı ve toprak hattınıza da faz verildiği anlaşılıyor. tehlikeli bi durum, dikkatli olun.

Son düzenleme:
Az önce yine baktım topraktaki elektrik gitmiş
Tesisat çok eski

Toprak faz arası 400 olması abesi iştigaldir. Öyle bir şeyin olması hayatları söndürmektir. Kısacası iki faz var demektir. Acilen tesisatınızı kontrol ettiriniz. Bina kaç katlı? topraklamanıza diğer yerlerden faz verilmekte ALLAH korusun çarpılmamak elde değil.

Yani toprak hattında 220 vol neden var kaçakmı var sigorta kutusunundakii şalterleri indirdiğim halde topraktaki elektrik gitmiyo
binalara 3 faz gelir eğer binada 1 den fazla daire varsa sizin toprak hattınıza bir yerden başka bir faz geliyor.
bu 3 şekilde olur
1-Bina girişinden toprak hattınız koptu ve başka daireden toprağa kaçak var fırın,bulaşık makinesi veya çamaşırmakinesi gibi herzaman çalışmayan bir makineden bu kaçak her zaman oluşmuyor bu nedenle en büyük ihtimal bu
2-Bina girişinden toprak hattınız koptu ve başka faz toprak hattına bir şekilde değiyor bu sizde yok çünkü olsa sürekli elektrik olur
3-bina daki borular içinde toprak hattınız koptu ve başka bir daireye giden faz koablosu hasarlandı toprak kopan yerden faz alıyor bu olay da yangın sebebidir bu yangınları engellemek için bina girşine 300mA kaçak akım takılır
Yukardaki diğer durumlarda yangın ve ölümle sonuçlanacak elektrik çarpmasına neden olabilir acilen evinizin tesisatını kontrol ettirip yeniletin yarın eviniz yandığında veya biri elektrik çarpıp yaralandığında veya öldüğünde geç kalmış olursunuz kaliteli bir kaçak akım bütün dairelere takılmalı toprak hattı yenilenmeli arıza olan daire veya cihaz prize takıldığında o dairenin kaçak akımı atacaktır bu işi sakın ihmal etmeğin can güvenliğiniz için bir iki yıl önce benim dairemde toprakta elektrik vardı 110-120 volt arasında bina girişinden toprak kopmuş tamir ettim düzeldi sizin durum çok daha tehlikeli

Nötr toprak kısa devre değil toprağa faz gidiyo anlattigina göre

4 katlı 7 daireli bina hepsini tam bilmiyorum ama 3 dairenin falan evlerinde aynı şekilde toprakta elektrik varmiş.
Elektrikçi cagirip yaptircaz.

Sadece 1 dairededen dolayı da kaynaklanabilirmi.
Çunkü daha önceden böyle bişey yoktu

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri