TNY267 12 ve 5 volt 1 amper smps

bnmdmbrk

Üye
Herkese iyi günler.
12V ve 5V smps devresine ihtiyacım var. 0M42 arkadaşımızın açtığı konu sayesinde 12V kısmındaki eksikleri giderdim fakat 5V kısmında akım çekince alınan gerilim 1V'lara düşüyor. Kullandığım nüve E19/8/5 ve devre şöyle:
61372

12V kısmından 800mA seviyelerine kadar gerilim sabit 1A'e gelince 9V'lada düşüyor. Buda benim için yeterli fakat 5V tarafına led bağlıyorum ve 3 saniye içerisinde gerilim 1V'a düşüyor. Nedeni hakkında fikri olan var mı?

kullandığınız l30 ve l34 bobinleri 10mikrohenrimi 10 milihenrimi. 10 mh ise iç direnci yüksek olduğundan olabilir. o bobinleri 1 yada 2.2 mikrohenri olması lazım. ayrıca çıkışlara paralel 1k direnç iyi olurdu.

Son düzenleme:
kullandığınız l30 ve l34 bobinleri 10mikrohenrimi 10 milihenrimi. 10 mh ise iç direnci yüksek olduğundan olabilir. o bobinleri 1 yada 2.2 mikrohenri olması lazım. ayrıca çıkışlara paralel 1k direnç iyi olurdu.
Sanırım 33uh bağlamıştım ama sökütüm, 1k'lık direncide çıkışa paralel bağladım fakat sonuç aynı.

peki bu bobinlerin öncesindede gerilim düşüyormu. bobinlerin dirençlerini basitce ohmmetreyle ölçebilirsiniz .
c22 kondansatörü 470n görünüyor bence daha büyük olmalı 10mikrofarad gibi.
r20 100 ohm neden ihtiyaç duydunuz.

peki bu bobinlerin öncesindede gerilim düşüyormu. bobinlerin dirençlerini basitce ohmmetreyle ölçebilirsiniz .
c22 kondansatörü 470n görünüyor bence daha büyük olmalı 10mikrofarad gibi.
r20 100 ohm neden ihtiyaç duydunuz.
Bu devrenin oncesinde köprü doğrultmayla birlikte 470uf kondansatör var. bobinleri çıkardım ve hala düşüyor. R20 direnci devrenin sildiğim bir kısmıyla ilgili soft start içindi fakat onu silmeyi unutmuşum. çıkarıp birde öyle deneyeyim. Belki 12V kısmından daha fazla akım alabilirim. acaba transformatördeki 7tur sarımdan dolayı olabilir mi?
Sorunu buldum. Tny267 entegresi çekilen akıma göre PWM'i ayarlıyor. 5V tarafından feedback yapılmadığı için gerilimi düşüyor.

Son düzenleme:
12 volta göre ayar yapıldığında otomatik 5v ayarıda yapılır. fakat 5v daha kararlı isteniyorsa ayarlamayı 5v kısmına yaptırabilirsiniz. 10v yerine 3v zener kullanarak.

Dediğin gibi ayar 5v içinde yapılıyor fakat ikiside boşta çalışırken. Akım çekmeye başlayınca tny267 pwm sinyalini çekilen akıma göre ayarlıyor. 5v'tan akım çekince pwm sinyalinde herhangi bir değişim olmuyor fakat 12v'kısmından akım çekmeye başlayınca 5v tarafının geriliminin düzeldiğini gördüm.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri