TMŞ ve ATS Hakkında..

Merhabalar, Autocadde çizim yaparken TMŞ, sigorta ve transfer şalteri seçimi nasıl neye göre yapılıyor ? Mesela 3x25A, 4x160A, 3x160A - 50kA gibi direkt panodan çıkarken veya girerken verilen değerler görülüyor. Bunlar neye göre seçiliyor, 3 veya 4x olmasının bir sebebi var mı ?
Proje çizim,metraj,keşif kısmı da ayrıyeten deyineceğim ama bu hesap işleri neye göre yapılıyor, onu anlayamadım.
Meraklarımı giderirseniz şimdiden çok teşekkür ederim, kolay gelsin.
1670595480215.png

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhabalar, Autocadde çizim yaparken TMŞ, sigorta ve transfer şalteri seçimi nasıl neye göre yapılıyor ? Mesela 3x25A, 4x160A, 3x160A - 50kA gibi direkt panodan çıkarken veya girerken verilen değerler görülüyor. Bunlar neye göre seçiliyor, 3 veya 4x olmasının bir sebebi var mı ?
Proje çizim,metraj,keşif kısmı da ayrıyeten deyineceğim ama bu hesap işleri neye göre yapılıyor, onu anlayamadım.
Meraklarımı giderirseniz şimdiden çok teşekkür ederim, kolay gelsin.
Ekli dosyayı görüntüle 93505
3 kutup olan nötr kesmesizdir. 4 kutup nötr kesmeli. 3 fazlı motorlarda nötr olmadığı için 3 kutup şalter bağlanmaktadır. Nötr kesmeli şarter kullanmakta fayda görüyorum panolar için. Dağıtım şirketleri de nötr kesmeli kullandırmakta.
Hesap işleri ise gerekli akım kontrol ve gerilim düşüm hesaplarıyla mümkün olmakta. Kablo akım taşıma kapasitesine göre uygun şalter seçilmeli. Örneğin 5x6 mm2 NYY kablo yerde 59A yük çekerken en fazla 50A devre kesme elemanı bağlayabilirsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,155
Kullanıcılar
449,900
Son üye
adidas2131

Yeni konular

Geri