Tia portal ile siemens olmayan başka cihazları sisteme dahil etmek

Herkese Selamun aleyküm :D

Nerde entel dantel bir soru var ben ordayım :D

Diyelim ki makinenin üzerinde omronun bir hız kontrol cihazı var yada deltanın yada başka bir marka...

PLC olarak siemens s7 1200 cpu olarak da CPU 1214C DC/DC/DC bunu kullanacağız ;)

Şimdi sistemi biraz daha çorba yapalım :D ve içine bir de operatör panel koyalım bu da yine delta nın operatör paneli olsun

Ben tia portal ile proje oluştururken bu cpu ile diğer hız kontrol cihazı ve operatör paneli sisteme nasıl tanımlamam gerekiyor ?

Yani tia portalın hangi menüsünde çıkıyor bu yabancı ürünler diyelim ?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Aleyküm selam, ben size kısaca şöyle anlayatım:

Siemens dışında bir ürünü Simatic Manager'da ya da TIA Portal'da tanıtmak istiyorsan ilk öncelikle yüklemek istediğin encoder, motor sürücü vs. malzeme için gsd dosyasını bulman gerekiyor. O ürünün gsd dosyasını bulup bilgisayarına indirdikten sonra artık TIA portal'a ekleyebilirsin.

TIA Portal'a eklemek için ise proje açıkken ekranın en üst kenarından "Options" menüsüne tıklamalısınız. Bu menüde karşınıza çıkanlardan "Install General Station Description File (GSD)" seçeneğine tıklamalısınız. Artık buradan sonra karşınıza çıkacak olan pop-up penceresinden "Browse" ederek bilgisayarınıza daha önce kaydetmiş olduğunuz ilgili dizinden gsd dosyalarını seçerek TIA portal kütüphanesine ekleyebilirsiniz.

Yükleme tamamlandıktan sonra da programınızı bir kez kapatıp açın, daha sonra kullanmaya başlayın. Kolay gelsin.

İşte bu ya ;)

Abi ilgi ve Alakanız için teşekkür ederim Peki bu gsd dosyalarını toplu halde bulabileceğimiz bir ortam mevcut mudur ?

Yani hayır sever paylaşım ruhlu bir insan bunları bir araya toplayıp buyurun demiş mi acaba ?

Nereden bulabiliriz en başlıcalarını ?

GSD dosyalarını topluca bulabileceğin bir yer maalesef yok diye biliyorum. Eğer hayırsever bir vatandaş bunu derleyip buyurun demişse, orasını bilemem. Hatta ben de öğrensem orayı süper olur :)

GSD dosyalarının bir kısmını Google'dan ilgili ürünü aratarak bulabilirsin. Zaten çıkan linkler sizi o ürünün kendi resmi sitesine götürecektir. Ben mesela dün sew motor sürücününkini aradım, kendi sitesinden dosyaya ulaşabildim. Ya da kullanacağın elektronik ekipmanı satın aldığında, bazıları kutusundan çıkan CD'lerin içinde veriyormuş diye duymuştum. Satın aldığınız ürünün GSD dosyası varsa, ilgili firmanın size temin edeceğini düşünüyorum.

Arkadaşlar Konuyla alakalı...
S7-1500 ile Delta Remote I/Q kullanacağım. GSD dosyası falan tamam.
Benim kafama takılan Projede Uzak I/Q modülüne tanımlanan IP Adresi Cihaza nasıl yükleniyor.
Yani Diyelimki projede farklı yerlerde 3 grup Uzak I/Q var (Delta, Phoenix, Weidmüller vs..) TIA PORTAL projede Bunlara bir IP veriyor. Ancak ilgili cihaza kendi IP'si nasıl yükleniyor (Seni IP numaran bu nasıl deniyor).

Arkadaşlar Konuyla alakalı...
S7-1500 ile Delta Remote I/Q kullanacağım. GSD dosyası falan tamam.
Benim kafama takılan Projede Uzak I/Q modülüne tanımlanan IP Adresi Cihaza nasıl yükleniyor.
Yani Diyelimki projede farklı yerlerde 3 grup Uzak I/Q var (Delta, Phoenix, Weidmüller vs..) TIA PORTAL projede Bunlara bir IP veriyor. Ancak ilgili cihaza kendi IP'si nasıl yükleniyor (Seni IP numaran bu nasıl deniyor).
merhaba , hardwarede bulunan modüllerin ip adresini belirledikten sonra ip atamak için tiaportalda (solda) online diagnostik sekmesinden tanıtmak istediğin ip ve cihaz adını assing ip ve assing name kısmını kullanarak yapabiliyorsun.

Merhaba, benim de bu konu ile ilgili şöyle bir sorum var. 3. parti cihazları Siemens ile haberleştirdiğimizde tia portala GSD dosyası yükledikten sonra haberleşme protokolü nasıl tanımlanacak. Bilindiği gibi siemens olmayan cihazların çoğunda profibus haberleşme kullanılmıyor.

Merhaba, benim de bu konu ile ilgili şöyle bir sorum var. 3. parti cihazları Siemens ile haberleştirdiğimizde tia portala GSD dosyası yükledikten sonra haberleşme protokolü nasıl tanımlanacak. Bilindiği gibi siemens olmayan cihazların çoğunda profibus haberleşme kullanılmıyor.
Profinet demek istediniz sanırım.
Ama Profibus yada Profinet her iki tarafında aynı protolü destekliyor olması yada.. İlave modüller vasıtası ile bunu sağlaması gerekiyor. Ki genellikle bu mümkün.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri