tia portal fb

rotsis

Üye
iyi günler,
tia portal'da fonksiyon blok içinde fonksiyon blok çagırabiliyor muyuz? örneğin oluşturdugumuz fbnin içine fb41i gömebilir miyiz?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
çağırabilirsin fakat bahsettiğin fb41 pid bloğu ise onu OB3X (OB35,OB30 gibi) içersinde çağırman daha doğru olur.

ben örnek olsun diye fb41 verdim.iki fb iç içe gösterebileceginiz bir örnek var mı?

mef3000 tamamdır :)

çağırabilirsin fakat bahsettiğin fb41 pid bloğu ise onu OB3X (OB35,OB30 gibi) içersinde çağırman daha doğru olur.

ustad siemens forumlarını da inceledim.ancak hiç bir şekilde array olarak fb.leri döndüremiyorum codesys gibi. onun yerine udt kullan ,udtyi array olarak döndürebiliceği belirtilmiş

iyi günler,
tia portal'da fonksiyon blok içinde fonksiyon blok çagırabiliyor muyuz? örneğin oluşturdugumuz fbnin içine fb41i gömebilir miyiz?
İstediğinizi yapabilirsiniz.

"ustad siemens forumlarını da inceledim.ancak hiç bir şekilde array olarak fb.leri döndüremiyorum codesys gibi. onun yerine udt kullan ,udtyi array olarak döndürebiliceği belirtilmiş"

Bu kısmı açıklarsanız yardımcı olmaya çalışırım. Zira Array olarak ya da herhangi bir şekilde istenilen değerleri döndürebilirsiniz. Arraydan kastınız Structure ise yani çağrılan FB nin sonucunu çağırma yapan FB de değerlendirmek istiyorsanız bunun yolu Multi instance dır.

İstediğinizi yapabilirsiniz.

"ustad siemens forumlarını da inceledim.ancak hiç bir şekilde array olarak fb.leri döndüremiyorum codesys gibi. onun yerine udt kullan ,udtyi array olarak döndürebiliceği belirtilmiş"

Bu kısmı açıklarsanız yardımcı olmaya çalışırım. Zira Array olarak ya da herhangi bir şekilde istenilen değerleri döndürebilirsiniz. Arraydan kastınız Structure ise yani çağrılan FB nin sonucunu çağırma yapan FB de değerlendirmek istiyorsanız bunun yolu Multi instance dır.

işin aslı fb içinde fb çagırıyorum.dediğiniz gibi multi instance.ama ama çagırdım fbyi 10 defa çagırmaktansa bir kez çagırıp for ile döndürmek istiyorum ki defalarca fb yazmaktan kurtulmak derdim
t1.png

işin aslı fb içinde fb çagırıyorum.dediğiniz gibi multi instance.ama ama çagırdım fbyi 10 defa çagırmaktansa bir kez çagırıp for ile döndürmek istiyorum ki defalarca fb yazmaktan kurtulmak derdim
Ekli dosyayı görüntüle 36230

Yapmak istediğiniz bu mudur? Yalnız SCL içerisinde FOR döngüsü CPU nun işletim zamanını uzatır. Bu da belli bir süreyi aşar ise işletim zamanı hatası alırsınız.

Ekli dosyalar

• Block_1.pdf
    16.9 KB · Görüntüleme: 21
  • Block_2.pdf
    13.7 KB · Görüntüleme: 12
sn Fluke
array of bool demişsiniz.işte ben codesyste array of TON ya da array of "oluşturdugumFB' yapabiliyorum.
Siemens buna izin vermiyor malesef

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri