Tetikleme Yapmalıyım

zerzevat

Üye
merhaba. su debisi çok düşük bir sistemde araya pompa koydum. lakin pompa akış kontrollü. yani musluğu açınca birazcık su akması lazım ki pompa devreye girsin. banyo musluğu alçak olduğu için devreye giriyor. ama lavabo musluğu yüksekte. su çok az akınca devreye girmiyor.

lavabo musluğu yanına bir tetikleme düğmesi (buton) koymam lazım. musluğu açıp düğmeye basınca pompa devreye girecek. sadece bu ilk tetiğe ihtiyacım var.

akış sensörü gördüğüm kadarıyla mıknatıslı. devre kartını dışarı alıp fotoğrafını çektim. yanımda ölçü aleti yoktu. dolayısıyla dirençle mi çalışıyor yoksa aç kapa aç kapa mı yapıyor bilmiyorum. mümkünse bir yol gösterin. teşekkür ederim.

sensör kısmı daha doğrusu su akış tribüni kart üstündeki siyah üç bacaklı devre elemanı hizasında kalıyor.

Ekli dosyalar

• 983e37c0-5b93-41fe-8203-f809728e53fa.jpg
    983e37c0-5b93-41fe-8203-f809728e53fa.jpg
    111.4 KB · Görüntüleme: 24
  • 0464da5e-64a4-4936-a828-e3ce0f5646bb.jpg
    0464da5e-64a4-4936-a828-e3ce0f5646bb.jpg
    84.2 KB · Görüntüleme: 24
  • 61277cb8-308b-44d6-a4cd-fa0a75798860.jpg
    61277cb8-308b-44d6-a4cd-fa0a75798860.jpg
    84.4 KB · Görüntüleme: 23
Sensorun uzerinde reed role gorunuyor. Bu kartin baglandigi yerde miknatis olmali.

Cikisi direnc degilde on off kontak olmali.

Ancak devrede 2 kablo goruyorum. Nasil calistigini anlayamadim. Cihaz calisirken uzerinden voltaj olcumu yapmak lazim.

cevap için çok teşekkür ederim. on off çalışıyorsa; bu iki kabloya paralel bir bir buton koyup peş peşe yeterli tekrar yapınca tetiklemiş olacağız o zaman? yanılıyor muyum?
yaylı n/o buton yerine kullanabileceğim başka bir düğme çeşidi var mı?

On off olduğunu düşünüyorum ama bunun için neden üzerinde transistör var anlamadım. Tam sonuç için ölçmek lazım. Yada bağlı olduğu yerde ne var rölemi sürücü devremi bakmak lazım.

Yada en mantıklısı kabloyu değil akışı algılayan kartın üzerindeki REED RÖLEYİ bir butona bağlayabilirsiniz.

Resimde ince cam tüp gibi duran parça.

On off olduğunu düşünüyorum ama bunun için neden üzerinde transistör var anlamadım. Tam sonuç için ölçmek lazım. Yada bağlı olduğu yerde ne var rölemi sürücü devremi bakmak lazım.

Yada en mantıklısı kabloyu değil akışı algılayan kartın üzerindeki REED RÖLEYİ bir butona bağlayabilirsiniz.

harika bilgi. çok teşekkür ederim. cam tüp gibi olanın giriş çıkış bacaklarına paralel bir buton bağlayınca sorunum çözülecek öyleyse. çok faydalı oldu. çok teşekkür ederim. deneyip bilgi vereceğim inş.
https://urun.n11.com/bahce-hidrofor...es-enerjisi-basinc-arttirici-pompa-P465349936
ürün bu beki faydası olur.

Son düzenleme:

Reed röle transistörü sürüyor diye düşünsek zaten ortada görünen kablolar sinek bağırsağından hallice . Sistemde ne akım dolaşacak ki zaten .

Son düzenleme:
Emin olamadigim belki soketli baska baglanti vardir goremedigimiz diye. Yoksa dedigin gibi.

Artik o kadar cins imalatlar cikiyorki standart disi. Orada transistore ne gerek var. Bir kontak alip motora gonderecekken birde transistor isin icine girmis.

Bence o triyak. Direkt 220v ya da kaç voltsa AC motoru sürüyor. O sebeple 2 kablo çikişi var. Tristor de olabilir. Transistör olamaz

harika bilgi. çok teşekkür ederim. cam tüp gibi olanın giriş çıkış bacaklarına paralel bir buton bağlayınca sorunum çözülecek öyleyse. çok faydalı oldu. çok teşekkür ederim. deneyip bilgi vereceğim inş.
https://urun.n11.com/bahce-hidrofor...es-enerjisi-basinc-arttirici-pompa-P465349936
ürün bu beki faydası olur.

Dostum ,

O kartin uzerinde Q1 yazan 3 bacaklı siyah parcanin adini bize yazabilirmisin? Yada okunakli bir resmini eklermisin ne oldugunu ogrenelim.

merhaba.
ölçü aletiyle baktım.. bir şey okuyamadım. reed röle iki bacağı telle kısadevre yaparken çarpıldım.. meğer ölçü aletimin prob teli içten kopmuş.. tamir edip okuduğumda ara ara 220 V değerlerini gördüm.

sonrasında o cam görünümlü devre elemanının karta bağlı olduğu iki noktadan kablo çektim ve n/o yaylı düğmeye bağladım.

musluğu açıp düğmeye bir kez bastım mı pompa devreye giriyor. musluğu kapadığımda devreden çıkıyor. tam istediğim gibi oldu. yardımcı olan yol gösteren herkese çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.

son iki mesajı maalesef yeni gördüm ve pompaya artık uzunca bir süre erişemeyeceğim. :(
umarım arıza çıkarmaz da tekrar gitmem :) olur da gidersem ve sökersem bilgi veririm inş. 220 olduğundan emin olabilirsiniz. bizzat hissettim :)

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri