Termostat rölesine paralel bağlı fanın hızının kontrol edilmesi

Vapaka

Üye
Merhaba, hobi amaçlı tohum (kaktüs, çiçek, meyve vs.) çimlendirmek amacıyla bir iklimlendirme kabini (40x40x50cm) yaptım. kabinin toprak nem, dalga boyu( 380-740 Nm), ısıtma ve havalandırma koşullarını ayrı devreler üzerinden kontrol edebiliyorum. havalandırma fanı 8 cm çapında eski bir bilgisayar fanı, 12V adaptör ile çalıştırıyorum, fazlasıyla yetiyor. bu fan ısıtma kanalına üflüyor, ısıtma kanalında çıplak rezistans teli var. bu rezistans telini devresiyle birlikte küçük bir saç kurutma makinesinden çıkarmıştım, fan ile birlikte çalıştığında kızarmıyor. tel en düşük sıcaklık ayarında çalışıyor. bu rezistans teli termostatın 10 amperlik rölesine bağlı. sorun şu ki fan ile ısıtma ayrı devreler olduğu için fan sabit hızda dönmekte. bu, kabinin çabuk ısınmasını sağlarken çabuk soğumasına da neden oluyor. öyle bir devre olmalı ki rezistansa da bağlı röleden akım geçmezken yavaş dönen fan röleden akım geçerken hızlı dönmeli.

bunun için 12V (1a) bir adaptörü röle üzerinden ve 4-5V (0.5-0.7a) bir adaptörü fana paralel bağlarsam herhangi bir sorunla karşılaşıp karşılaşmayacağımı merak ediyorum. ya da aynı fonksiyonu yerine getirecek daha güvenilir çözüm var mı merak ediyorum. şimdiden teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri