termık ve kontaktor

sdag

Üye
arkadaslar merhaba sızlere bır sorum olacak.

elimde bır motor var 370w gucun de buna sıgorta kontaktor ve termık sececegım ama bu motor monofaze o yuzden monofaze kontaktor var mı termık var mı degerlerı nedır? bunu arıyorum yardımcı olursanız sevınırım. şimdiden tesekkurlerımı sunarım.

arkadaslar merhaba sızlere bır sorum olacak.

elimde bır motor var 370w gucun de buna sıgorta kontaktor ve termık sececegım ama bu motor monofaze o yuzden monofaze kontaktor var mı termık var mı degerlerı nedır? bunu arıyorum yardımcı olursanız sevınırım. şimdiden tesekkurlerımı sunarım.

Sn. Üyemiz.

Forumda konu açmadan önce lütfen forumda arama yapınız. Şuradan faydalanabilirsiniz. https://www.kontrolkalemi.com/forum/mesleki-deneyim/3940-monofaze-motorun-kontaktor-baglantisi.html

ali bey, verdıgın lınk dekı konuyu ınceledım. orda da bı çelişki var o yuzden bu yenı konuyu actım. bır uye dıyorkı kontaktor termık sart dıyor dıger bı uye arkadasımız sadece otomat yeter dıyor :(((
------------------
ve bana bu secım yapabılecegım cetvller de lazım.

Son düzenleme:
ali bey, verdıgın lınk dekı konuyu ınceledım. orda da bı çelişki var o yuzden bu yenı konuyu actım. bır uye dıyorkı kontaktor termık sart dıyor dıger bı uye arkadasımız sadece otomat yeter dıyor :(((
------------------
ve bana bu secım yapabılecegım cetvller de lazım.

Sn. Sdag.
Otomat motorunuzu tam anlamıyla koruyamaz. Termik kullanmak zorundasınız. Termik ve kontaktör seçimine gelince.
Monofaze motorda termik ve kontaktörü, 3 katı güçteki trifaze motora öngörülen termik ve kontaktör olarak seçebiliriniz.

Şöyleki sizin motorunuz monofaze ve 370W, o zaman 3x370W, yani 1110W lık trifaze motorun şalt elemanlarını seçebilirsiniz. Yani alttki resimde işaretli olanı.

Kontaktör bağlantısını 1 veya 2 numaralı bağlantıya göre, termik bağlantısını 2 numaralı bağlantıya göre yapabilirsiniz. Veya kontaklardan birinden nötr'ü geçirebilirsiniz.

Not: Büyük güçlü ve 1den fazla devre kablo ile beslenen monofaze yüklerde, kontaktörü daha küçük seçebilmek için, kontaktör bağlantısı 1 numaradaki gibi olmalıdır. Ama sizin yükünüz küçük ve tek bir kablo ile beslendiğinden, kontaktörünüzün bağlantısını 2 numaralı şekildeki gibi yapmak daha mantıklı.

alı bey tesekkur ederım verdıgınız bılgılerden bısı soracagım 370/(1,73*0,8*380) normalde burdan akım buluyoruz ya sız sımdı 3 katı derken sunu kasettınız degıl mı? 370/(0,8*220) burdan da akım bırıncı formule gore 3 katı olarak gelıyor dogrumu dusunuyorum.

alı bey tesekkur ederım verdıgınız bılgılerden bısı soracagım 370/(1,73*0,8*380) normalde burdan akım buluyoruz ya sız sımdı 3 katı derken sunu kasettınız degıl mı? 370/(0,8*220) burdan da akım bırıncı formule gore 3 katı olarak gelıyor dogrumu dusunuyorum.

Doğrudur. Ama verdiğiniz formüllerde bir de motor verim katsayısı olacak. Bu katsayı ikisinde de olacağından oranı değiştirmeyecektir. 370W motorun harcağı güç değil, milinden alabildiğiniz mekanik güçtür.

Aynı güçte,aynı verim katsayısına sahip, aynı cos fi deki trifaze ve monofaze motorların çektikleri akımların oranı 1/3 dür. (monofaze olan daha fazladır)

slm kardeşim 370 watt motorun 0,74 A akım çeker 2A sigorta seçmen yeter kontaktör 9A yeterli 3 kontaklıdır. kontaklarından güç kablonu seri geçirirsen iyi olur. termiğinide 0,63-1A yeterlidir.Kolay gelsin

arkadaslar saolun bılgıler ıcın. ılgılenmenız bıle yeterlıydı bısıler cıkardım yorumlarınızdan eyvallah.

sado06, bır sorum olacak sana o bahsettıgın termık roleyı hangı formulden buluyorsun. banada ızah edermısının? teskekurler sımdıden

Mesleğin baslariydi. 13 yıl olmuş, bu süreçte birçok bilgi sahibi oldum, sayfanın çok faydasını gördüm. Bir o kadar da sorgulamak ve merak. Selamlar..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri