Teknik öğretmenlerin mühendisliğe geçişi

Autocad kullanan biri olarak elektrik planlarını bile bununla çiziyorum ; üşenmiyorum sembolleri bile kendim yapıyorum ; ama bu tabi kendim için çizdiğim planlar ; hiç sevemedim eplan ı ama öğrenmek lazım bir şekilde :) Yoksa rotsis den bize ekmek yok :)

estagfirullah:)
ben sadece eplanı örnek olarak verdim tabi ki bir sürü çizim programı var ama istediğiniz zaman eplan konusunda yardım edebilirim.2 saat uğraşmak var bir de 5 dakika uğraşmak var.Sn öksüzçoçuk bana eplan çiziminizi yollayın size klemens planını,hangi marka ekipman kullanılmış,kablo numaralandırmasını vb. 1 dakika içinde çıkartayım:)
bir proje yaptığınız zaman önce senaryo istersiniz akışla ilgili.sonra bu senaryoya göre siz panolarınızı tasarlarsınız.kaç kontaktor kaç role kaç vb. enstürman gerkeli diye.tasarladığınız bu ekipmanlardan yine akışa göre bir sinyal listesi çıkarırsınız.yapmış olduğunuz bu kısmı çizim programına oturtursunuz.
Ben de scadaya başladığımda dediler c++ bilmen lazım yoksa yapamazsın gibisinden ama pratikte çok da ihtiyacım olmadı bir kaç durum dışında.
evet mühendis adam üşenmez sorunlar için analitik çözümler düşünür.benden windows 95 ile windows 7 yi haberleştirmemi istediler.nasıl yapılır nasıl yapılmaz diye.inanın en az 10 bilgisayar teknik servisiyle görüştüm hepsi ağız birliğiyle sanki "kardeş ya 95 mi kaldı bu devirde.sök harddiski al bilgileri" diye.kendi kendime dedim ne yani her seferinde harddisk mi sökecem.adama anlatamassın ki s5 plclere bağlanıyorum, PG var ben de bunun ne usbsi ne flash diski var gibisinden.inat edip halletmiştim.
Jengesee arkadaşın dediği gibi ben de çizim yapıyorum diye girmedim iş hayatına.hiçbir fikrim yoktu nasıl çizilir nasıl ypaılır diye ama şartlar onu gerektirdiği için öğrendim.

ama olayı sadece eplan olarak düşünmek de yanlış bence. demek istediğini anladım örnek verdin sadece ben de olayı spesife etmiyorum ama şu var ki adam mühendisse eplan bilmeyebilir. ama hızlı öğrenir. olay bu bence. sonuçta adam bu işin mühendislik eğitimini aldıysa bilgisayarla muhakkak ciddi çalışmıştır. ama eplan bilmiyodur da auto cad biliyodur onu bilmez c++ bilir onu bilmez matlab bilir ve diğer program tecrübeleriyle de yeni kullanmaya başladığı programı kolayca adapte olur. şöyle bi örnek veriyim mesela. eplan bilen bi adam var harikalalar yaratıo ama bilgisayar bi dll hatası verdiğinde naapıcaanı bilmiyo olabilir. ama bence benim tanıdıklarım ve kendi adıma konuşuyorum mühendislik eğitimi almış bir kimse o tarz durumlarda ne yapacağını iyi bilir. diğer tarafta adam bu bi hata veriyo bilgisayar bozuldu derken mühendis oturup o hatayı giderebilir. yani olayı daha geniş çaplı görmekte fayda var. veya ilerde eplandan autocad a geçiş yapman gerekirse senin e plan ustası bir mühendise göre daha çok zorlanır ki dil eğitimi bile bu durumda fark yaratır.

çalışan sayısı fazla olan şirketlerde inanın sadece çizim programı bilen kişiye bakıyorlar.Yani iki,üç tane beklenti içinde değil adamlar.tek kriter şu programı biliyor musun,daha önce proje çizdin mi?Ben çalışmadım ama o tip yerlerde çalışan tanıdıklarım var ve adamların tek yaptığı cad çizmek...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar aşağıda Mühendislik tamamlama sürecini baltalamak isteyen bir grup basın açıklaması yapacakmış. Umuyorum ki YÖK verdiği kararın sonuna kadar arkasında duracaktır.

"Teknik öğretmenlere mühendislik unvanı
verilmesini sağlayacak YÖK’ün “mühendislik
tamamlama programı” uygulamasına karşı illerde
yapılacak etkinlikler kapsamında; Ankara’da 4
Temmuz 2013 Perşembe günü Saat 11:30’da YÖK
... önünde kitlesel bir basın açıklaması
gerçekleştirilecek ve YÖK’e dilekçe verilecektir.
Basın Açıklaması
Yer: YÖK Önü/Bilkent
Saat: 11:30
(Saat 11:00’de MMO ve İMO önünden araç
kaldırılacaktır)"

Bunlar her yıl Mars'a koşan robot gönderiyor haberiniz yok muydu?

Halla halla nasıl haberiniz olmaz? Mekanik aksamını, haberleşme sistemlerini, yakıt tesisatını v.s. tüm ayrıntılarını imece usulü bu diğer meslek gruplarının en seçkin üyeleriyle beraber tasarlamışlar, hem de masa başında...! Sadece ileri düzey katmanlı diferansiyel nümerik analizli matematik ve fizik hesaplamalarıyla, hiç eline pense tornavida almadan, bir hayal etmişler, hop diye kendi kendine oluvermiş...! ondanda mı haberiniz yok?

Siz teknik öğretmenler ve bir yerlere kayıtlı olmayan mühendisler nasıl haberiniz olmaz..! Vah vah vah...

Siz siz olun, onların koşan robotlarını ellerinden almayın. Yoksa mühendislik YER YÖK olur...!

En büyük korku teknik öğretmenlerin, bu çok muhteşem koşan robotları bozacak olmalarıdır...!

Sürekli atışmalar görüyorum bu konularda,
sanki düşman iki kesim oldu,
ne fark var arada pek anlayamıyorum,
bu kadar büyütmek gerekiyormu acaba?
Yoksa arada fark yok ama başka kaygılar var onlar mı sebep?

Bende mühendisliğe geçişin fıkrasını yazdım,
Birazda bana çatarsınız artık, çokta umrumda,
ben kimsenin ali ağaoğluna sen inşaat mühendisimisin diye sorduğunu sanmıyorum,
yada bill gates e üniyi hangi bölümden ne derece ile bitirdiğini,
belki hocalarını bile işe almamıştır siz birşeyden anlamıyorsunuz deyip,

Söz meclisden dışarı,
hiçbir zaman kişisel veya genel kimseye karşı
husumet doğurmak maksadıyla bir söz etmedim,
niyetim eğlenmek, başka yönlere çekmeyesiniz,
zaten çeksenizde ben oralı olmam,
dalga geçerseniz katılır bende gülerim,
yada en fazla yönetime söylersiniz,
uygunsuz görürlerse silerler mesajı,
iyi eğlenceler;

Kardeşim benim için önemli olan işi yapabiliyormusun?
Bahside geçtiği gibi çöpçüyede diploma verince benim işimi yapabiliyorsa versinler,
demekki işim o kadarda zor değilmiş,
mesele zaten eğitim sistemimiz,
ne mühendis ne teknik öğretmen nede başka bölümler bence üniversitelerde iş yok,
ben mühendisim diyebilecek kaç tane babayiğit var, 2 soruyla aklını alırım 20 yılda cevaplayamazlar,
bende bir mühendis adayıyım,
şuandada mühendis olmaya çalışıyorum,
diplomayı aldıktan sonrada mühendis olmaya çalışacağım,

gelelim fıkraya, birazda bu duruma gülmek lazım demi,
zaten yeterince komik hale geldi, ben hermesaja gülüyorum,

ben malatyalıyım, malatya elazığ fıkraları meşhurdur bizde,
hatta fıkraları malatyalı anlatırken elazığ yerine malatya koyar olur biter, yada tam tersi elazığlılar m yerine e koyar,

Birgün 2 elazığlı yana yakına malatya valisine giderler,
efendim aşındırmadık kapı kalmadı, yeter artık,
biz malatyalı olmak istiyoruz derler,
vali olmaz der, sizin ne haddinize,
allem ederler kullem ederler valinin yakasını bırakmazlar,
vali dayanamaz tamam sizi malatyalı yapacağım der,
ekler,
siz malatyalı olabilmek için beydağlarına(malatyadaki türkülere konu olmuş dağlarımız) çıkacaksınız,
sonra 3 defa ben malatyalıyım, ben malatyalıyım, ben malatyalıyım diye bağıracaksınız,
ve malatyalı olacaksınız,

elazığlılar tamamdır yırttık artık der ve beydağlarına doğru yola koyulurlar,
dağa tırmanır, tırmanır zirveye doğru yükselirler,
ve sonunda dik bir kayaya rastlarlar,
biri ötekine yardım et ben çıkayım, bağırayım sonra sen çıkarsın der,
1. si çıkar 3 defa bağırır ve artık malatyalı olur,
sıra 2. dedir,
elini uzatır yardım etde çıkayım der,
1. malatyalı olmuş olan buna bir tekme atar aşağıya yuvarlar,
hadi len ordan pis elazığlı senin ne haddine malatyalı olmak...

Şimdi mühendisliğe geçen teknik öğretmen arkadaşlarımızda
şuanki mühendisler gibi arkaya dönüp yeter daha fazla teknik öğretmeni
mühendis yapmayın demesinler sonra çok gülerim.

hiçbir işime yaramayacak 60 indan sonra birde dıploma işi çıkarmayın :)emeklı adamın yapacağı iş boş gezmektense eğitime devam ufku açsın:))

Sorun, mühendislere ve bütün teknik elemanlara iş bulmak..
eğer herkese iş olacaksa 1 milyon hocanın hepsi mühendis olsun farketmez..
ama birileri oy avcılığı yapıyor, birileri kendi kişisel çıkarları için çalışıyor ..
buda beni üzüyor..
bilimi öne almayınca böyle şeyler olur
bir de şu piyasada iyi olan ,hakeden öne çıksın gibi laflar hoşuma gitmiyor..
her üniversite bitiren biryerlere gelmeyi haketmiştir.

Sürekli atışmalar görüyorum bu konularda,
sanki düşman iki kesim oldu,
ne fark var arada pek anlayamıyorum,
bu kadar büyütmek gerekiyormu acaba?
Yoksa arada fark yok ama başka kaygılar var onlar mı sebep?

Bende mühendisliğe geçişin fıkrasını yazdım,
Birazda bana çatarsınız artık, çokta umrumda,
ben kimsenin ali ağaoğluna sen inşaat mühendisimisin diye sorduğunu sanmıyorum,
yada bill gates e üniyi hangi bölümden ne derece ile bitirdiğini,
belki hocalarını bile işe almamıştır siz birşeyden anlamıyorsunuz deyip,

Söz meclisden dışarı,
hiçbir zaman kişisel veya genel kimseye karşı
husumet doğurmak maksadıyla bir söz etmedim,
niyetim eğlenmek, başka yönlere çekmeyesiniz,
zaten çeksenizde ben oralı olmam,
dalga geçerseniz katılır bende gülerim,
yada en fazla yönetime söylersiniz,
uygunsuz görürlerse silerler mesajı,
iyi eğlenceler;

Kardeşim benim için önemli olan işi yapabiliyormusun?
Bahside geçtiği gibi çöpçüyede diploma verince benim işimi yapabiliyorsa versinler,
demekki işim o kadarda zor değilmiş,
mesele zaten eğitim sistemimiz,
ne mühendis ne teknik öğretmen nede başka bölümler bence üniversitelerde iş yok,
ben mühendisim diyebilecek kaç tane babayiğit var, 2 soruyla aklını alırım 20 yılda cevaplayamazlar,
bende bir mühendis adayıyım,
şuandada mühendis olmaya çalışıyorum,
diplomayı aldıktan sonrada mühendis olmaya çalışacağım,

gelelim fıkraya, birazda bu duruma gülmek lazım demi,
zaten yeterince komik hale geldi, ben hermesaja gülüyorum,

ben malatyalıyım, malatya elazığ fıkraları meşhurdur bizde,
hatta fıkraları malatyalı anlatırken elazığ yerine malatya koyar olur biter, yada tam tersi elazığlılar m yerine e koyar,

Birgün 2 elazığlı yana yakına malatya valisine giderler,
efendim aşındırmadık kapı kalmadı, yeter artık,
biz malatyalı olmak istiyoruz derler,
vali olmaz der, sizin ne haddinize,
allem ederler kullem ederler valinin yakasını bırakmazlar,
vali dayanamaz tamam sizi malatyalı yapacağım der,
ekler,
siz malatyalı olabilmek için beydağlarına(malatyadaki türkülere konu olmuş dağlarımız) çıkacaksınız,
sonra 3 defa ben malatyalıyım, ben malatyalıyım, ben malatyalıyım diye bağıracaksınız,
ve malatyalı olacaksınız,

elazığlılar tamamdır yırttık artık der ve beydağlarına doğru yola koyulurlar,
dağa tırmanır, tırmanır zirveye doğru yükselirler,
ve sonunda dik bir kayaya rastlarlar,
biri ötekine yardım et ben çıkayım, bağırayım sonra sen çıkarsın der,
1. si çıkar 3 defa bağırır ve artık malatyalı olur,
sıra 2. dedir,
elini uzatır yardım etde çıkayım der,
1. malatyalı olmuş olan buna bir tekme atar aşağıya yuvarlar,
hadi len ordan pis elazığlı senin ne haddine malatyalı olmak...

Şimdi mühendisliğe geçen teknik öğretmen arkadaşlarımızda
şuanki mühendisler gibi arkaya dönüp yeter daha fazla teknik öğretmeni
mühendis yapmayın demesinler sonra çok gülerim.

Olurmu olur hic sasirmam ama bu Malatyali larda cok cektirmis Elazigli lara heralde:)

arkadaşlar o bu değil de, şimdi bu ilköğretim seviyesindeki sınava girip mühendis olmak isteyen teknik öğretmenlerin bir çoğu o sorularla! barajı dahi geçemeyecekler...

arkadaşlar o bu değil de, şimdi bu ilköğretim seviyesindeki sınava girip mühendis olmak isteyen teknik öğretmenlerin bir çoğu o sorularla! barajı dahi geçemeyecekler...

İlköğretim seviyesinde olan sınav değil sizsiniz.
Ne kadar ezmeye alışmıssınız

valla arkadaşlar biz konuşuyoruz olan çoktan oldu bitti.. fark zamanla anlaşılacaktır diye düşünüyorum daha önce de dediğim gibi ne ortaokul mezunları var benim diyen mühendisi cebinden çıkarır ne mühendisler var toplama çıkarma yapamaz.. ama bunlar istisna bir de kaide kısmı var bu kaidenin de eminim yakın zamanda yaşanacak sıkıntılardan dolayı hem iş arayan hem iş veren farkına varacak.. umudum o yönde en azından..

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri