TB6560 devre yapımı yardım

blueband

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Ben de bir hevesle kendi protatip cnc'mi yapmak istedim, sanırım en çok kullanılan step motor sürücüsü tb6560. Ben kartı hazır almak değil de kendim yapmak istiyorum ancak gerek internette gerek entegrenin datasheet'inde olduğu gibi basabileceğim bir devre şeması göremedim. foruma biraz göz attım da burada çok kaliteli çok bilgili abilerimiz, arkadaşlarımız var, umarım yardımlarını esirgemezler. Sadede gelirsek, deveyi yapmak için her bir bacağa nasıl şema uygulamalıyım onu belirlemem gerekir diye düşündüm ve anladıklarım şunlar (her bacak için yazıyorum);

CLK : bu uç direk olarak paralel porta gidiyor, ayrıca bu ucu 33k direnç ile gnd'ye veriyorum.

RESET: 5k direnç üzerinden Vcc'ye gidiyor. ayrıca 100nF lık kondansatör ile gnd'ye bağlı.

ENABLE : direk paralel porta gidiyor. 33k diren ile gnd'ye gidiyor.

CW/CCW : Direk paralel porta gidiyor. 33k direnç ile gnd'ye gidiyor.

Vcc : 5V (power supply kullanmayı düşünüyorum)

Vdd : 12V (power supply kullanmayı düşünüyorum)

5, 10 ve 15 numaralı bacaklar GND 'ye gidiyor.

9, 12,13, ve 16 numaralı bacaklar motor çıkışları. bunları ters diyotlar ile Vdd ve Gnd' ye gönderiyorum.

TQ1, TQ2, M1, M2, DCY1, DCY2 bu bacaklar genellikle switch ile Vcc ye ya da gnd ye gönderilmişler. ne işe yararlar bilmiyorum

paralel porta giden bacakları optokuplör üzerinden gönderiyorum.

Bildiklerim bunlar. bunlar dışında neler yapmam gerekiyor. Ve en önemlisi şu akım sınırlama işi. ben akımı 3A max. olarak ayarlamak istiyorum, gerekli direnç hesaplamasını nasıl yapıyoruz.
keşke bu kadar yazmak yerine devre şeması koysaydın dediğinizi duyar gibiyim, gelen tavsiyelere göre bir devre şeması çizip buraya hemen koyarım ya da isterseniz bu söylediklerimi şema haline getirip koyabilirim yeter ki yardımınızı esirgemeyin. şimdiden teşekür ediyorum.

İşin doğrusu elektronik bilgim yok. Kazım abi cevap verir umarım.
Hazır yapılmış driverlerden alıp taklit yapmakta bir yöntem olabilir.

http://www.aliexpress.com/item/42-5...-10-file-current-send-row-line/547739469.html

42-57-stepping-motor-driver-board-TB6560-3-A-10-file-current-send-row-line.jpg

1 adet driver 17$

Aslında ben her bir bacağın tam olarak ne işe yaradığını ve nasıl şemalandırılması gerektiğini öğrenmek ve ona göre kendi devremi tasarlamak istiyorum. cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

TB6560 Datasheet :

Ekli dosyalar

• 27885.pdf
    761.9 KB · Görüntüleme: 39
Vay be ilk defa sen , şükür.
Simson un devresi uygun.
Aslında tam olarak pdf deki gibi.
Geriside olacaktı pcb - parça listesi filan ....ama sen zaten işten anlayan biri gibisin , önce proteus sonra ares işi devirirsin inş.
Kendim yaptımın zevki başkadır.

Rsense dirençleri max akımı belirler.
Nand lar işi bilmeyen bir amatörün işi.
Lakin mok atmak kolaydır.
Gönderilen sinyallerin invert olmamasını önemli gördüğü için olabilir.
Genel olarak paralel port önce 7414 gibi tampondan (simit tetikli makbuldur) geçirilir ve bu arada ters döner 1-0 .
Ve bunların beslemesi ayrı olur mesela pc den usb den.
Sonra çıkışlarına optik kuplaj.
Onun uygulanışına göre de ters dönebilir.
2 ters bir düz hesabı da olabilir olmayabilirde.
Optoları nasıl kullandığına bağlı.
5Vdc el mecbur kullanacaksın.
Diğeri 12 min değerdir ve kesinlikle önerilmez.
Olabilecek max değeri kullan (40 dan az olsun daha doğrusu regülatörlerinin değerine bağlı-mesela 33-36V).
Ama kesinlikle regüle yani smps !!!
Hepside öyle olsun.
Mesela MC34063-LM2576...ect...

İyi bir şey yapayım ileride motorları büyütürüm filan dersen Allegro nun ürünlerine yönel.
Anahtar kelimen " A4989 " ...

Buralardayız ...

Ekli dosyalar

• 3Axis_Driver_sch.pdf
    29.7 KB · Görüntüleme: 22
Kazım abi cevabın için teşekkür ederim. Benim gibi bi çaylakla ne kadar uğraşırsın bilmiyorum ama çok fazla sorum var ;) Öncelikle ben bu projeyi okulumda bitirme projesi olarak yapıyorum. makine mühendisliği okuyorum. Lisede elektronik okumuştum sonrasında da 2 yıllık mekatronik okudum o yüzden çat pat elektronikten anlıyorum. Bitirme projesi olması nedeniyle bütçemiz kısıtlı (malum, öğrenci bütçesi) o yüzden A4989 sistemini kullanmamız zor gibi duruyor. Nitekim entegre, güç transistörleri vesaire bize oldukça maliyetli olur zannımca. Aslında L297-L298 ikilisini düşünüyordum ancak board üzerinde 10 dk'lık bir deneme o entegreden vazgeçmeme yetti, zira tahminen 100 d/d yı geçemedim ;) Yüzsüzlük edip sorularıma geçecek olursam ;

1- Max. akım ayarı için V/Imax = Rsense formülünde V olarak 0.5 volt gösterilmiş. bu entegrenin kendi içinde ayarladığı bir voltaj mıdır yoksa biz bunu gerilim bölücü dirençler ile istediğimiz gibi mi veriyoruz ?

2- Bu entegrede M, TQ, dCY girişleri ne işe yarıyor ?

3- clock sinyali bir transistör vasıtası ile TQ2 girişine iletilmiş bunun nedeni nedir ?

4- 12 volt için çok düşük demişsiniz, benim elimdeki motorlar 2.5A 5V, akım sınırını 3 amperde tuttuğum sürece istediğim voltajı uygulayabilir miyim (tabi 40 volta kadar) ?

5- gördüğüm tüm devrelerde enable ucu paralel porta gönderilmiş. ben bunu devre üzerinde sürekli 1 konumunda tutsam sorun olur mu. yani sistem açıkken motorların sürekli çalışır durumda olmasının enerji sarfiyatı dışında bir olumsuz yanı var mı ?

6- Bu sistem ile sizce ortalama ne kadar devir elde edebilirim ?

Umarım zamanın vardır Kazım abi cevabını dört gözle bekliyorum.

@KAZIMUGUR hocamın izniyle bende karışayım.

1- 0.5V chip içinde set edilmiş voltaj. TQ1 ve TQ2 nin low olduğu durum yani %100 tork için istenen max akıma göre shunt dirençlerini bu voltaja göre seçiyoruz.. Örn. 2A için 0.5/2 = 0.25ohm gibi..

2- TQ1 ve TQ2 shunt dirençle set edilmiş olan max akımın %100-75-50-20 sini ayarlamaya yarıyor. Örn. Motoru yük altında iken %100 boşta ilerlemede %70, dururken %20 akım değerlerine ayarlamak bu şeklide mümkün oluyor..

M1-M2 grişleri full-half-1/8-1/16 mikrostep ayarları için.. Eğer kontrol edebilirsen çalışma anında da değiştirmek mümkün..

DCY decay mode ayarları için kullanılıyor. Normal modda slow decay kullanıyor. 6560 nasıl yapıyor detaylı incelemedim ama genelde PWM ya alt yada üst mosa uygulanır. PWM OFF anında low veya high mos ON tutulur. Yani ya alt yada üst mos daima ON dur. Bu şekilde akımın motor sargısı ve moslar üzerinde dolaştırılması sönümlenmesi sağlanır. Sargı üzerinde ki akım düşüşü yavaş olduğundan slow decay deniyor. Fast Decay içinde PWM ON-OFF hem alt hemde üst mosa uygulanır. Bobin üzerindeki akım diğer üst mos üzerinden beslemeye geçer.

3 - Bir kapasitör ve transistor ile basit bir RC devresi yapılmış. Kapasitörün değerine göre belli bir süre clock gelmediğinde akımı otomatikman %100 den %50 ye veya %75 den %20 ayarlamak için.

4 - Evet.. Ama direnç değerlerini 2.5A göre değiştirmek daha sağlıklı olur.

5- Olmaz. Yok.. Ama TQ pinleri ile oynayıp motoru pişirmeyebilirsin de.

6- Motora ve gerilime bağlı. Eğer motor ağır iş yapmayacaksa ve motorun 6 veya 8 uçlu ise sargıların yarısını kullanmak hız açısından daha iyi. 6560 max 15Khz clock sinyali kabul edebiliyor. Ama 6560 lı kartların OSC girişlerine daha düşük frekanslı sinyal uygulanıyor. Buna göre M1-2 girişlerini ayarlaman gerekir. Full veya yarım step kulanabilirsin. Aslında 6560'ı bende pek tanımıyorum. Sadece bu kadar çok bahsi geçince nedir ne değildir diye yeni aldım. Göreceğiz bakalım.

Bu motoru sürmek projenin adımlarından biri mi, yoksa tamamı mı?.

@ISMAILY hocam gayet güzel açıklamış.
Bir kaç ek :
TB6560 , AHQ eki varsa max (peek)3.5A , 3A sürekli çalışabilir.
Rs piyasa dirençlerine göre ~~ 0.33 ile 1.5A 0.15 ile 3A çalışır.
TQ2 yi pc den kontrol etmek için tr kullanmış.
Gerek yok tıpkı TQ1 gibi kullanabilirsin yani dip sw ile.
1/16 microstep kullanabilirsiniz.
8 uçluları ya seri bağlayarak 4 uçlu gibi yada paralel bağlayarak 4 uçlu gibi kullanbiirsiniz.
Çünki TB6560 bi polar motor içindir.
Kesinlikle unipolar gibi kullanmaya çalışmayın.
Paralel bağlıda akım yetmeyebilir , seri bağlıyı tercih edin....

Allegro da çıkış moslarını seçme şansı var ve yüksek değerli örneğin 8.4 A gibi , 36V yerine 50V gibi değerler mümkün.
A4989 fiyatı TB6560 kadar ama ek olarak moslar var...

Aslında TB6560 40 V ama gerilim regülatörleri 36V gibi sınırlı olduğu için ...
Ve tedbiri elden bırakmayın toleranslara göre değişir sınıra fazla yaklaşmayın.

------
Bu tip işlerde en iyi kaynak ilgili pdf lerdir iyi incelenirse tüm bilgilerimizin oradan alındığı görülür...

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri