Tavsiye: Ankara'da SMD söküp yenisini lehimleyecek kişi

erdem_555

Üye
Arkadaşlar, Ankara'da olup, aşağıda fotoğraftaki SMD yi söküp lehimleyecek kişi/dükkan arıyorum. Parçayı ben temin edeceğim, sadece lehimeleme işlemi yapılacak. Hassas çalışan ve gerekli ekipmanı olan bu konuda uzman kişi taviyesi istiyorum.

Etrafındaki lehimlere zarar vermeyecek şekilde izoleli çalışabilecek kişileri buradan yada forumda bu paylaşım yasaksa özelden bana bildirmenizi rica ederim

Lehimlenecek SMD Fotoğrafı (yuvarlak içine aldığım parça):
dac_close.jpg

İyi bir cep telefoncu bu sökümü rahatlıkla yapar.

Ama eğer bu parça söküldükten sonra yenisini takma becerisine sahip iseniz, ben sizin yerinizde olsam, bir tane ucuz çin malı sıcak hava istasyonu alıp kendim sökerdim.

Uygulanacak prosedür şu:

- Sıcak hava ile önce o bölgeyi uzaktan ısıtın.
- Aluminyum folyo ile bir şablon kesip sadece çip açıkta kalacak şekilde bantlayın. Veya varsa sadece kapton bant kullanın.
- Sıcak havayı tamamem çipin üzerine yoğunlaştırın ve dairesel hareketlerle pinlerin üzerinde gezdirin. 10 saniye içinde lehimlerin erimeye başlaması lazım. Eğer erimiyorsa sıcak hava yeterince sıcak değil. Isıyı artırıp tekrar deneyin.
- Çipi ısıtırken kesinlikle cımbız ile levye hareketi yapıp zorlamayın. Lehimler eriyince zaten çip yerinden oynayacak.
- iş bitiminde lehim emme teli ile padleri temizleyin.

Merhaba

Çok ince iş istiyorsanız !!!
bga makinası olan servisleri tercih etmeniz .
sizin belirlediğinz şartlara hassas ve gerekli ekipmanları taşır .
çeşitli videolar izleyin . bilği edinin , temiz lehimleme isteyiniz .

Kolay Gelsin . Sağlıcakla Kalın .

Sıcak hava istasyonum mevcuttu. Bugün eski bir laptop anakartı buldum, üzerinde çalıtım. Bendeki benzer smd'ye benzer smd'lerde(8-10 bacaklı) sökmede sorun olmadı, 10sn civarında eritecek şekilde sıcaklığı ayarladım(380 derecede 10sn civarında) kolayca söktüm

ancak lehim yaparken maalesef defalarca denememe rağmen bacaklar arasında köprüler oluştu.
aşağıdaki yazdığım kombinasyonlarda denedim:
1- krem lehim,
2- reçineli flux + soldex 0,5mm lehim teli
3- normal flux + soldex 0,5mm lehim teli

Lehimi çok çok az kullanmama rağmen bir kaç bacakta köprü oluştu, smd sağa sola kaydı vs. Anlaşılan bayağı çok pratik yapmak gerekli.

Orjinal smd de bu riske girmek istemediğim için halen bu işte tecrübesi yüksek kişi tavsiyesi istemekteyim.

Valla benim eski ustam bunun 40 ayaklısını söküp takıyordu sene 1993 pionerr teyplerin entegresini bana her zaman söyle derdi işi seveceksin kolayını bulursun.(usta inçe uçlu havya ve toplu iğne ile tek tek söküyordu ayakları)

Orjinal smd de bu riske girmek istemediğim için halen bu işte tecrübesi yüksek kişi tavsiyesi istemekteyim.

Umarım hakikaten işinin ehli olan birisini bulursunuz. İşin içinde usta diye birine yaptırayım derken, sonuçta sizin yapacağınızdan daha kötü bir sonuç çıkması.

Asıl çipi sökmek zor ve siz işin o kısmını zaten halletmişsiniz.

Benim arkadaşın , esnaflar odası tarifesinde lehimleme fiyatı 10 tl yazıyordu geçen senenin fiyat tarifesi mi bilmiyorum .
Yapılacak işe kaliteye göre değişir , ufak tefek işlere 5 tl veya bir siftah .
( küçük esnaf olarak )
/
firma olarak ?
Burası Türkiye

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,943
Son üye
Ali4129