Tavan vantilatörü halojenden lede geçiş

Merhabalar, Benim yaklaşık 20 yaşında ama sağlam bir tavan vantilatörüm var. uzaktan kumandalı ve dimmerli. Fakat orijinalinde aydınlatma için çubuk halojen kullanıyordu. Bunca yıl aydınlatma için düzenli olarak kullanmadım fakat oda değişikliği yaptım yeni yerinde aydınlatma için kullanmak durumundayım. Çubuk halojeni çıkarıp E27 seramik duy taktım.
Led ampul taktığımda aydınlatma kapalı iken led hafif yanıyor ve göz kırpıyor. Açıkken sorun yok, dimmer de çalışıyor. Halojen ampul veya eski filament ampuller de sorun yok. (Fakat onlar da çabuk ölüyorlar) Bu sorunu nasıl çözebilirm. Aradaki tek fark filamentin direnci diye düşündüm. Bunun için duya direnç mi takmalıyım. Bilemiyorum açıkçası. Yardımınıza ihtiyacım var sayın ustalarım...
Merhabalar;
Bahsettiğiniz sorunla geçen gün karşılaşmıştır. Bir evin komple avizelerini yeniledim. Tüm ampulleride led ampullerle değiştirdim. Gündüz problem görünmüyordu ama gece lambalar anahtar off pozisyonundayken ve anahtar faz kesmeli olmasına rağmen çakma yapıyordu. Sorunun ledli anahtarlar olduğunu anladım. 5kohm gibi dirençlerle anahtarın ledinden kaçan akımı sönümlendirince lambalardaki çakmadan kurtuldum. Muhtemelen sizde aynı problemi yaşıyorsunuz. Bu sorun için direnci duya paralel bağlayabilirsiniz.
İyi çalışmalar.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba, ampulü anahtarlayan kart üzerinde anahtarlama elemanına paralel bağlı bir kondansatör olabilir. Bu kondansatörü iptal ederseniz düzelebilir. Ama kartın detaylı resimlerini paylaşırsanız çeşitli çözümler önerenler olacaktır.
Yanıt için teşekkür ederim. Çok zorlanırım vantilatörü sökmekte :) Şu dimmable led ampulu bir bulayım deneyeyim sorunu çözmezse mecbur karta ineceğim.

Merhabalar;
Bahsettiğiniz sorunla geçen gün karşılaşmıştır. Bir evin komple avizelerini yeniledim. Tüm ampulleride led ampullerle değiştirdim. Gündüz problem görünmüyordu ama gece lambalar anahtar off pozisyonundayken ve anahtar faz kesmeli olmasına rağmen çakma yapıyordu. Sorunun ledli anahtarlar olduğunu anladım. 5kohm gibi dirençlerle anahtarın ledinden kaçan akımı sönümlendirince lambalardaki çakmadan kurtuldum. Muhtemelen sizde aynı problemi yaşıyorsunuz. Bu sorun için direnci duya paralel bağlayabilirsiniz.
İyi çalışmalar.
Evet sizin yaşadığınızı ben banyo aydınlatmada yaşamıştım. Kapılarda buzlu cam olmadığından ledli anahtar takdığımda yaşamıştım. Sonra netten araştırıp çözdüm ama hatırlamıyorum maalesef 6 yıl oldu.
(edit: ledin seri-paralel olması mevzusuydu galiba ben anahtarın ışklar açıkken yanmasını istediğimden sorun kalmamıştı sanki -seri-)
Vantiltör konusunda da resimdeki direnç var elimde onu bağlamayı düşündüm. Çok mu düşük kalır acaba? (Aslında duyu kapalıyken ölçseydim bu ihtimal belki ortadan kalkardı.)
P_20230123_142930.jpg

Siz de benim netten seçtiğim 2 ürünü seçmişsiniz :) Fakat bana yakın bir büyük elektrikçi var ona gidip kutusunda o malum ibareyi görerek alayım dedim.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,943
Son üye
Ali4129

Yeni konular

Geri