Tarimsal sulama için trafo ve dalgıç pompa seçimi.

20410

Üye
Öncelikle Selamın aleyküm (elektrik konusunda hiç bilgim yok) Tarımsal sulama için arazime sondaj yaptırdım ve elektrik cektirmek için bi kaç elektrikci ile görüştüm beni tedirgin eden bi konuda sizden yardım istiyorum sorum şu elektrik işimi yapacak kişi 50 kva lık bir trafo bağladığım ve de 60hp dalgıç pompa koyarsam trafon maximumda çalışır diyor bunun zararı olurmu olursa trafo veya dalgıç için zarar görme ihtimali nedir?şimdiden teşekkürler.
Bu arada belirtmeyi unuttum dalgıç pompa 100 metre derinlikte çalışacak ve 1500metre mesafeye kadar suyu iletecek.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
50 kva trafonun akım çıkış değeri ortalama 72 A dir.60 hp pompa 45 kW yapar. 45 kw motor 80 A akım çeker.
Pompayı yazın sıcak da çalışacağı düşünürsek trafo aşırı yük altında kalır.Arkadaşlar doğru söylemişler. Hiç risk alma imkanın varsa trafonu bir büyüğünü almanı tavsiye ederim

Anladım peki 100 kva trafo ile 50kva trafo arasında tüketim farkı ne kadar olur sizce?

Önemli olan tüketim farkından ziyade sizin bu sistemi sorunsuz kullanmanız olmalı bence.
50 Kva trafonun maxisum da çalışması yerine 100 Kva trafonun rahat çalışması mantıklı değil mi.

Mantıklı aslında ama şimdi gidip elektrikçilerle görüşüyorum onlar 50kva da maksimumda çalışır 100 kva takalım diyor eşe dosta bu işi daha önce yaptırmış kişilere soruyorum bende ikiside var trafolara aynı su derinlikleri 3 aşağı 5 yukarı aynidir 135 dekar yerler suluyorum 50kva 13 bin fatura geliyor 100 kva ya 25 bin diyor nerdeyse iki kati

Mantıklı aslında ama şimdi gidip elektrikçilerle görüşüyorum onlar 50kva da maksimumda çalışır 100 kva takalım diyor eşe dosta bu işi daha önce yaptırmış kişilere soruyorum bende ikiside var trafolara aynı su derinlikleri 3 aşağı 5 yukarı aynidir 135 dekar yerler suluyorum 50kva 13 bin fatura geliyor 100 kva ya 25 bin diyor nerdeyse iki kati
fatura senin tüketimine göre gelir. Eş dost reaktifden ceza yiyordur.O yüzden fatura yüksek geliyordur. 2katı fark asla olmaz

Tedas ve elektrık aldıgın kurum, trafoların kapasitesine ve sarfıyatına göre, bir trafo kayıp bedeli yansıtacaktır. 5 ton yuku, 5 tonluk kamyonla tasımak var, 5 ton yükü 10 tonluk kamyonla tasımak var. Aradakı tercıh senın ama, o dediğin aş, 50 kva trafo ıle yenmez...

Sayenizde baya bilgi sahibi oldum zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri