tank Seviye Göstergeleri

haykiris06

Üye
Merhaba arkadaşlar bu tank seviye göstergeleri.. bir kaynak buldum anlatıyor ama tam olarak anlayamadım .(http://www.weka-ag.ch/weka/kategorie/WEKA_Flyer_TLI_TR.pdf) sevıyenın 4 ve 20mA olarak donusturulmesı vs .onun için sinyal dönüştürücülerine gerek varmış . peki arkadaşlar bu plc ile nasıl haberleştırılır . yanı ekrandan bunu nasıl okuyabılırız.. yardımcı olurmusunz..

arkadasım bu 4-20 mA calısan bir sıvı seviye samandırası denebilir genelde içecek sektöründe krom olanları cok tercih edilir seviyeye göre cihaz sana 4-20mA verir ve sen bunu plc de işler yada 4-20mA calışan sıvı seviye rölesi takıp seviyenin ne oldugunu görebilirsin

arkadasım bu 4-20 mA calısan bir sıvı seviye samandırası denebilir genelde içecek sektöründe krom olanları cok tercih edilir seviyeye göre cihaz sana 4-20mA verir ve sen bunu plc de işler yada 4-20mA calışan sıvı seviye rölesi takıp seviyenin ne oldugunu görebilirsin

yok ben zaten anladım .. bu sıstemın çalışma mantıgınıda görmüştüm ... işte plc de işlemek nasıl oluyor o kısmını soruyorum ..kabaca ayrıntılı değil :)

Arkadaşım sıvı seviye sensöründen 4-20 ma i PLC işleyemez.Kabaca PLC 0 ile 4095 arasını algılar.Sende bir analog input kartı kullanarak 4-20 ma i 0-4095 arasında ilişkilendirirsin.Seviye olarakda HMI screnlere %0 ile % 100 tanımlarsın.Örneğin seviye probu 12 ma çıkış veriyor ise PLC bunu 2047 olarak görür.HMI screndede bu tanım %50 ye tekabül ederki sende ekranda %50 seviye görürüsün. Basit bir şekilde anlatmaya çalıştım.Umarım anlamışsındır.

Merhaba arkadaşlar bu tank seviye göstergeleri.. bir kaynak buldum anlatıyor ama tam olarak anlayamadım .(http://www.weka-ag.ch/weka/kategorie/WEKA_Flyer_TLI_TR.pdf) sevıyenın 4 ve 20mA olarak donusturulmesı vs .onun için sinyal dönüştürücülerine gerek varmış . peki arkadaşlar bu plc ile nasıl haberleştırılır . yanı ekrandan bunu nasıl okuyabılırız.. yardımcı olurmusunz..

arkadaşım sen bu seviye gösterme işini hmi damı yoksa bir pc demi yapacaksın.seviye çıkışların ne olursa olsun.bu tür cihazlar lineer çıkışa sahipt,ir.sahadan 4 ma geldiğinde senin analog dijital çeviricinin çözünürlüğüne göre plc içindeki değişkenin değeri değişir.yani şöyle örnek vereyim 16 bitlik a/d çeviric için

sahadan 4 ma-----------0 değişkenin içeriği
sahadan 20 ma ---------32768 değişkenin içeriği

sen bu değerlere göre tank seviyelerini rahatlıkla ister hmi da ister pc de gösterebilirsin.ben kostik labsa tarzında ham maddeler için böyle bir seviye işi yapmıştım bir zamanlar ..istersen yardımcı olurum yine

Cihaazla beraber dönüştürücüsünüde alıyorsun. çıkan 4-20 ma sinyaliye analog input kartı üzerinde hmılı plc ye gönderiyorsun plc yazılımınıda yaptıktan sonra ekrandan izliyorsujn. Hem hmı hem plc hemde onboard analo ve digital input kartı olan cihaz bakıyorsan unitronics 120 al. Teşekkürü sonra edersin. Cihaz 300-400 dolar civarında. Excell taplosu sms mesaj gönderme falan bir sürü özelliği var

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,082
Son üye
feritkvl14

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri