Super İ/O ve BIOS sorunu hakkında

kenwoodmax

Üye
Selamunaleyküm

Ustalarım öğretmenlerim sorum şudur ;
Bilgisayarların bios chipi olsun İ/O chipi olsun,(multicontrolcü)

Bu komponentlerin yazılımı mı silinmiş yoksa ,bu komponentler mi arızalı, bunların arıza tespitini nasıl yaparız,
çoğu forum da bu soruyu sordum, öğretici kimseyle karşılaşamadım.
Youtube de çoğu elektronik eğitimi veren kişilere sordum, onlar da öğretmek istemediler.

Ben de size sormak istedim.
Ayrıntılı bir anlatım biçimiyle öğreten olurmu?
Şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

Selamunaleyküm

Ustalarım öğretmenlerim sorum şudur ;
Bilgisayarların bios chipi olsun İ/O chipi olsun,(multicontrolcü)

Bu komponentlerin yazılımı mı silinmiş yoksa ,bu komponentler mi arızalı, bunların arıza tespitini nasıl yaparız,
çoğu forum da bu soruyu sordum, öğretici kimseyle karşılaşamadım.
Youtube de çoğu elektronik eğitimi veren kişilere sordum, onlar da öğretmek istemediler.

Ben de size sormak istedim.
Ayrıntılı bir anlatım biçimiyle öğreten olurmu?
Şimdiden teşekkürlerimi sunarım.
Soruyu daha açıklayıcı sormalısın,bios açılmıyor mu?Bios pili 4-5 sene sonra CR 2032 pili ile değişmeli(eski sisteme göre).Gerekiyorsa yeni pil anakarta takılır...ORHAN
Not:Resime dokun.

Ekli dosyalar

• bios-pili.png
    bios-pili.png
    527.2 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
Bios ya da I/O problemlerini donanımsal ve yazılımsal olarak ayrıntılı şekilde anlatabilecek/öğretecek birilerini aramakla zaman kaybetmeyin derim.

Bu konuda iş tamamen size bakıyor, çabanıza. Çok kaprisli, detaylı ve gizemli bir alan olduğunu düşünüyorum. Araştıracaksınız; internet bu konudaki tek silahınız Bir yandan teorik bilgiye ulaşırken bir yandan da ciddi pratik yapmanız gerek.

Bu konuda çok fazla Türkçe kaynak olduğunu düşünmüyorum. Aslında bir iki tane oldukça başarılı bulduğum kişi (ciddi anlamda donanımsal arıza tespiti ve bunların elektronik tamiri) youtube üzerinden paylaşım yaparlarken emek hırsızları sebebiyle paylaşım yapmayı bırakmışlar.

Kaynaklar genelde ingilizce ve bu sebeple ingilizce bilmiyorsanız öğrenmeye başlayın derim, zira bilişim dünyasının yolu İngilizceden geçiyor.

Bu bahsettiğim, paylaşımlarını bırakan arkadaşlardan biri, belki biliyorsunuz. Tüm videolarına bakın derim.

https://youtube.com/@MertSener?si=ewXejZnoxEmWVXsr

Bu link ise bu alanda ciddi anlamda başarılı bulduğum Sorin usta. Birden fazla kanalı var(elektronik üzerine) ve bu kanalı bilgisayar tamirini öğrenmek isteyen acemiler için açtı. Muhakkak takip edin.

https://youtube.com/@10minlaptoprepairs?si=Rz2o-_w2V_KOsCMV

Moralinizi bozmayın, gardınızı düşürmeyin. Eski bir MCITP ve amatör(bilgisayar tamiri) olarak size söyleyebileceklerim bunlar. Şansınız bol olsun.

Bios ya da I/O problemlerini donanımsal ve yazılımsal olarak ayrıntılı şekilde anlatabilecek/öğretecek birilerini aramakla zaman kaybetmeyin derim.

Bu konuda iş tamamen size bakıyor, çabanıza. Çok kaprisli, detaylı ve gizemli bir alan olduğunu düşünüyorum. Araştıracaksınız; internet bu konudaki tek silahınız Bir yandan teorik bilgiye ulaşırken bir yandan da ciddi pratik yapmanız gerek.

Bu konuda çok fazla Türkçe kaynak olduğunu düşünmüyorum. Aslında bir iki tane oldukça başarılı bulduğum kişi (ciddi anlamda donanımsal arıza tespiti ve bunların elektronik tamiri) youtube üzerinden paylaşım yaparlarken emek hırsızları sebebiyle paylaşım yapmayı bırakmışlar.

Kaynaklar genelde ingilizce ve bu sebeple ingilizce bilmiyorsanız öğrenmeye başlayın derim, zira bilişim dünyasının yolu İngilizceden geçiyor.

Bu bahsettiğim, paylaşımlarını bırakan arkadaşlardan biri, belki biliyorsunuz. Tüm videolarına bakın derim.

https://youtube.com/@MertSener?si=ewXejZnoxEmWVXsr

Bu link ise bu alanda ciddi anlamda başarılı bulduğum Sorin usta. Birden fazla kanalı var(elektronik üzerine) ve bu kanalı bilgisayar tamirini öğrenmek isteyen acemiler için açtı. Muhakkak takip edin.

https://youtube.com/@10minlaptoprepairs?si=Rz2o-_w2V_KOsCMV

Moralinizi bozmayın, gardınızı düşürmeyin. Eski bir MCITP ve amatör(bilgisayar tamiri) olarak size söyleyebileceklerim bunlar. Şansınız bol olsun.
mert şener isimli YouTube paylaşımcısı ile mail yolu ile irtibata geçtim, ilgilenmedi.
5,6 defa mail attım oralı değil.
kimseyi zorlayamayız.
Soruyu daha açıklayıcı sormalısın,bios açılmıyor mu?Bios pili 4-5 sene sonra CR 2032 pili ile değişmeli(eski sisteme göre).Gerekiyorsa yeni pil anakarta takılır...ORHAN
Not:Resime dokun.
Cihaz a start verince 3saniye fan dönüyor sonra duruyor.
Ekrana görüntü de gelmiyor.
anakartta, işlemci de kısa devre yok.
hiç bir yerinde ısınma yok
Bios ya da İO sağlamlık kontrolünü öğreten olmadığı için, kontrol kalemine danıştım.

Son düzenleme:
mert şener isimli YouTube paylaşımcısı ile mail yolu ile irtibata geçtim, ilgilenmedi.
kimseyi zorlayamayız.

Bios ya da İO sağlamlık kontrolünü öğreten olmadığı için, kontrol kalemine danıştım.
Bende kendisiyle iş yapabilmek adına iletişime geçmeye çalıştım fakat sırra kadem basmış. Haklısın, kimseyi zorlamak hakkına sahip değiliz.

Bana bilgisayarın marka ve modelini söyleyebilirsen sana arızayı tespit edebilmen adına bir kaç temel konuda yardımcı olmaya çalışırım.

Casper c700

Ekli dosyalar

• IMG20230819133224.jpg
    IMG20230819133224.jpg
    145.2 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG20230816142823.jpg
    IMG20230816142823.jpg
    150.8 KB · Görüntüleme: 9
kimseyi zorlayamayız.

Bu durum bende de olmuştu.Power supply çok toz bağlamış ısınınca bios koruma yapıyor kapatıyor.Ben de kasadan Power supply söktüm (önce prizden elektriği kapattım) temizledim kasaya taktım çok güzel çalıştı.Bu bilene 15-20 dakika sürüyor.
2...Anakarta giren çoklu enerji ince kablolar grubu vardir,o fiş grubunu bastır.Ben de bastırdım. Ekrana görüntü geldi.

Son düzenleme:
Bilgisayarı tamamen demonte etmeden önce;

Statik elektrik riskine karşı topraklama yaptınız mı?

Pili ne durumda?
Şarj aletini multimetre ile ile kontrol ettiniz mi?

1- Şarj adaptörü ve pili çıkarıp güç düğmesine 30sn basılı tuttuktan sonra sadece şarj aletini takıp güç düğmesine bastınız mı? (EC firmware reset)
2- Bu işe yaramadıysa; hdd/ssd, ram, dvd-rom, Wi-Fi kartı, vb bileşenleri ayrı ayrı yada hepsini çıkararak bilgisayarı çalıştırmayı denediniz mi?
3- Bilgisayarı tamamen demonte ettiyseniz (tamamen demonte etmeden de bios pili çıkan bir model mi bilmiyorum); anakart üzerindeki bios pilini çıkarıp, pilin oturduğu yuvada bulunan pozitif ve negatif ucu bir cımbız yada tel yardımıyla yaklaşık 3 saniye kisa devre yaptırdınız mı (Bunu yaparken bilgisayara pil yada şarj adaptörü takılı olmayacak.)? Sonra şarj adaptörünü takıp bilgisayarı çalıştırmayı denediniz mi?

Buna benzer denemeler yaptınız mı? Neler yaptığınızı yazabilirseniz ona göre cevaplar bulmaya çalışırız.

Bilgisayarı tamamen demonte etmeden önce;

Statik elektrik riskine karşı topraklama yaptınız mı?

Pili ne durumda?
Şarj aletini multimetre ile ile kontrol ettiniz mi?

1- Şarj adaptörü ve pili çıkarıp güç düğmesine 30sn basılı tuttuktan sonra sadece şarj aletini takıp güç düğmesine bastınız mı? (EC firmware reset)
2- Bu işe yaramadıysa; hdd/ssd, ram, dvd-rom, Wi-Fi kartı, vb bileşenleri ayrı ayrı yada hepsini çıkararak bilgisayarı çalıştırmayı denediniz mi?
3- Bilgisayarı tamamen demonte ettiyseniz (tamamen demonte etmeden de bios pili çıkan bir model mi bilmiyorum); anakart üzerindeki bios pilini çıkarıp, pilin oturduğu yuvada bulunan pozitif ve negatif ucu bir cımbız yada tel yardımıyla yaklaşık 3 saniye kisa devre yaptırdınız mı (Bunu yaparken bilgisayara pil yada şarj adaptörü takılı olmayacak.)? Sonra şarj adaptörünü takıp bilgisayarı çalıştırmayı denediniz mi?

Buna benzer denemeler yaptınız mı? Neler yaptığınızı yazabilirseniz ona göre cevaplar bulmaya çalışırız.
bahsettiğiniz her şeyi yaptım fakat sorun aynı.Tek öğrenmek istediğim bios chipi sağlamlık kontrolü

bahsettiğiniz her şeyi yaptım fakat sorun aynı.Tek öğrenmek istediğim bios chipi sağlamlık kontrolü
Bios chip'ine ait datasheet'i bulacaksın, sonra anakarta adaptör takılıyken bios chip'ine ait voltajları kontrol edeceksin. Genelde 3v-3.5v aralığında olması gerek(datasheet emin olmamiz icin gerekli, yoksa da bir çarebulunur).
Eğer ki voltajlar doğru ise bios flash dosyasını bulup CH341A gibi bios programlama cihazı yardımıyla bios chip'ine ya anakart üzerinde ya da chip'i söküp dışarıda bios yazılımını yükleyeceksin. Genelde söküp dışarıda yazılım atmak daha doğru olur. Ben MSI anakarta üstündeyken yazılım attım risk alıp, sorun olmamıştı. Bu arada anakart üzerinde hiçbir şey bırakmamıştım(pil, ram, Wi-Fi, vb.)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri