Su seviye sistemi yardımlarınızı bekliyorum :)

ironice

Üye
Merhabalar iyi günler Forumdaşlar.
Bir proje geliştiriyorum. Projemde su kutusu mevcut. Bu su kutusunun yüksekliği 12 cm.
Bu su kutusunda suyun full dolduğunu veya bittiğini anlamam gerekiyor.
Şimdi aklımda ki fikir şu şekilde;
3d yazıcıdan bir tasarım yapacağım. Alt ve üste 1'er adet Reed röle bulunacak. Neodyum Halka mıknatısta bir tasarım ile suyun üstünde duracak ve su azaldığında aşağıya, su eklendiğinde yukarı doğru hareket edecek.
kontrolkalemi-su-samandirası.jpg

Bu sayede su dolduğunda üste ki reed röle, su bittiğinde ise aşağıda reed rölenin elektrik akımı pasif duruma geçecek.
Bulduğum Reed röleler normalde açık olarak belirtilmiş. Yani normalde akım geçebilir ancak manyetik alanı algıladığında kontağı kesiyor yani elektrik geçmiyor.
12 v bir ısıtıcım mevcut. Bu ısıtıcı alta ki reed röle aktif olduğunda elektrik akımı duracağı için oda duracak. Buraya kadar güzel. Ancak birde bu röle manyetik alanla karşılaştığında bir ledin yanmasını istiyorum.
Bu durumda transistörler işimi görür mü? Görür ise hangi transistör modelini kullanmam gerek.

Bulduğum Reed röleler normalde açık olarak belirtilmiş. Yani normalde akım geçebilir ancak manyetik alanı algıladığında kontağı kesiyor yani elektrik geçmiyor.
Normalde açık ve kapalı olayını karıştırmışsınız. Normalde açık olandan akım geçişi olmaz, manyetik alana maruz kalırsa akım geçişi olur.

Normalde açık demek :

1695993920501.png

Normalde kapalı demek :

1695993957927.png

Şu şekilde bir reed anahtar kullanırsanız hem led için hem de seviye kontrolü için kullanabilirsiniz.

1695994098778.png

https://www.interkom.co/ic-228-reed-switch-14mm-3-bacak-1no1nc-cift-kontak-1002

Süpersiniz hocam aydınlandım şuan hemen kontrol ediyorum. üç Bacaklı reed röle ile bir 12v modülü kapatıp bir ledi açmak mümkün olur mu ?

Süpersiniz hocam aydınlandım şuan hemen kontrol ediyorum. üç Bacaklı reed röle ile bir 12v modülü kapatıp bir ledi açmak mümkün olur mu ?
Olur. Reed röle dediğiniz manyetik alanla çalışan anahtardan başka birşey değildir. Şu şekilde modüllerde var:
https://www.robolinkmarket.com/reed-role-modulu
hem ucuz hemde üzerinde led var. Algılama yapıldığında led yanar.

Olur. Reed röle dediğiniz manyetik alanla çalışan anahtardan başka birşey değildir.
10 v 3 amperlik bir ısıtıcı mevcut. İstediğim reed röle manyetik alan ile karşılaştığında ısıtıcının elektrik akımını kapatması. Isıtıcının elektrik akımını kapatmasıyla birlikte başka bir ledi yakmasını istiyorum. Bu konuda 3 bacaklı reed röle işimi görür mü hocam ?

10 v 3 amperlik bir ısıtıcı mevcut. İstediğim reed röle manyetik alan ile karşılaştığında ısıtıcının elektrik akımını kapatması. Isıtıcının elektrik akımını kapatmasıyla birlikte başka bir ledi yakmasını istiyorum. Bu konuda 3 bacaklı reed röle işimi görür mü hocam ?
Isıtıcının kontrolünü sadece reed röleyle yapamazsınız. Reed röley bir röleyi kontrol edip röleylede ısıtıcıyı kontrol etmelisiniz. Ledi doğrudan reed röleyle kontrol edebilirsiniz.

Anladım hocam. Reed röle tetiklendiğinde elektrik akımı geçecek ve led yanacaktır.
Isıtıcı için kullanılacak rölede normalde kapalı olacaktır. Bu sayede ısıtıcı çalışacaktır. Reed röle tarafından tetiklendiğinde ise, normalde kapalı röle açığa dönecek ve ısıtıcı kapatacaktır. Doğrumu anladım acaba hocam ?

Anladım hocam. Reed röle tetiklendiğinde elektrik akımı geçecek ve led yanacaktır.
Isıtıcı için kullanılacak rölede normalde kapalı olacaktır. Bu sayede ısıtıcı çalışacaktır. Reed röle tarafından tetiklendiğinde ise, normalde kapalı röle açığa dönecek ve ısıtıcı kapatacaktır. Doğrumu anladım acaba hocam ?
Evet doğrudur.

Merhabalar iyi günler Forumdaşlar.
Bir proje geliştiriyorum. Projemde su kutusu mevcut. Bu su kutusunun yüksekliği 12 cm.
Bu su kutusunda suyun full dolduğunu veya bittiğini anlamam gerekiyor.
Şimdi aklımda ki fikir şu şekilde;
3d yazıcıdan bir tasarım yapacağım. Alt ve üste 1'er adet Reed röle bulunacak. Neodyum Halka mıknatısta bir tasarım ile suyun üstünde duracak ve su azaldığında aşağıya, su eklendiğinde yukarı doğru hareket edecek.
Ekli dosyayı görüntüle 101668

Bu sayede su dolduğunda üste ki reed röle, su bittiğinde ise aşağıda reed rölenin elektrik akımı pasif duruma geçecek.
12 v bir ısıtıcım mevcut. Bu ısıtıcı alta ki reed röle aktif olduğunda elektrik akımı duracağı için oda duracak. Buraya kadar güzel. Ancak birde bu röle manyetik alanla karşılaştığında bir ledin yanmasını istiyorum.
Bu durumda transistörler işimi görür mü? Görür ise hangi transistör modelini kullanmam gerek.
Bu dediginiz mıknatıs ile seviye kontrolü zaten hali hazırda var . Ama içindeki malzeme konusunda içini açıp dağıtmak nasip olmadı. Sizinkinin aynısı olma ihtimali yüksek.
https://www.basincsensoru.com/paslanmaz_sivi_seviye_kontrol_samandirasi.php

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri