Su deposu, şamandıra ayarı

gtekin

Üye
Arkadaşlar Selam,
(Artezyenden) Dalgıç pompaya bağlı olarak su deposu dolduruluyor. Tetiklemeyi şamandıra ile yapıyoruz. musluktan bir bardak su dahi alsak şamandıra motoru çalıştırıyor. Bu da malum zarar. Şamandırayı deponun mesela yarısı boşaldığında çalıştıracak kadar ayarlamak mümkün müdür?
İfadem umarım açıktır, bu konuların acemisiyim.
saygı ve teşekkürlerimle

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar Selam,
(Artezyenden) Dalgıç pompaya bağlı olarak su deposu dolduruluyor. Tetiklemeyi şamandıra ile yapıyoruz. musluktan bir bardak su dahi alsak şamandıra motoru çalıştırıyor. Bu da malum zarar. Şamandırayı deponun mesela yarısı boşaldığında çalıştıracak kadar ayarlamak mümkün müdür?
saygı ve teşekkürlerimle

Kullandığınız şamandıra herhalde en üst seviyede ve su eksildigi anda şamandıra kapanan kontagiyla pompa devreye giriyor . Şamandıranız su içinde yüzerken de kontağı açık kalıyorsa direk depo ortasına monte edebilirsiniz bir şekilde.

Önce su deponuzun seklı hacmi, durumu nedır. Küre seklınde ıse, tanka (depoya) hava basılması gerekır. Aynı zamanda samandranın toplu olduğunu düşünerek, alt ust sevıye belırlemek ıcın, ıpte (zincir/misina vs) düğüm veya düğmelerin arasını açın.

@gtekin öncelikle sen bizim güven misin ? Süleyman abinin oğlu ?

Ardından bu soruyu cevaplamamız için olayın fotolarını atman daha net bir sonuca ulaştırır mesela senin sorundan benim aklımda canlanan şey şu :

Bir depo var bu depoya şamandra atılmış ve kablosu boşluk olmadığı için direk düz e yakın duruyor çok hassas çalışıyor diye düşündüm.

En güzel çözüm resimler ile bulunur bence çünkü herkes kafasında canlandırdığı şekilde cevap verecektir.

bu işin çözümü 3 lü elekrod seviye sensörü. hem depoda hem de kuyuda kullanıyorum.

depoda en üst elekroda değince pompa duruyor. ondan bir karış aşağı yerleştirdiğim elektroddan aşağı inince pompa başlıyor depoyu doldurmaya. siz bunu isterseniz depo yarı seviyesine indirin. ben sulamada kullanıyorum. o yüzden bizde hemen başlamalı... yetişmiyor.

kuyu da aynı mantıkla su motor seviyesine (1 karış üste) düşünce pompa duruyor. 15 m. kadar dolunca başlıyor. sık sık dur kalk iyi değil. önceki ustanın hatalı ayarı, sık dur kalk pompa milini kırdı.

Arkadaşlar Selam,
saygı ve teşekkürlerim

Şamandra derken, çok terim tarıf vs var, mekanık, toplu, elektronık vs vs. Daha acık ismi cinsi veya resmi varmı.