Su basıncı ile pompa derdinden kurtulma düşüncem hakkında yardım

Tozbilen

Üye
Arkadaşlar merhaba,
Eklediğim resimde anlatmaya çalıştım. Suyu daha kalın bir boruya hapsederek çukura sifonlama yapacağım ve dipteki basınç farkından yararlanarak daha küçük çapta boru ile istediğim yere taşıyacağım. (kalın borudaki basıncı hem kaynaktan su çekmek için, hem de istediğim noktaya su basmak için kullanabilir miyim?)
Teoride mümkün gibi görünse de pratikte işime yarayacakmı tam emin değilim.
Sizin düşüncelerinizi de almak istiyorum?
Su projesi.png

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
20m lik düşü tahminim büyük bir su deposu ise ; bu işlerde motorun yüksekiği çok önemli ( 1m asağıda vy yukarıda olması) aynı motorun su debisini anornormal etkiliyor.Mümkünse küçükbir dalgıç mot. seni tatmin eder.

20m lik düşü tahminim büyük bir su deposu ise ; bu işlerde motorun yüksekiği çok önemli ( 1m asağıda vy yukarıda olması) aynı motorun su debisini anornormal etkiliyor.Mümkünse küçükbir dalgıç mot. seni tatmin eder.

Bu proje de motor/pompa vs yok. Suyun büyük borudaki basıncını kullanarak kaynaktan çektiği suyun bir miktarını yukarı taşımayı amaçlıyorum.

Arkadaşlar merhaba,
Eklediğim resimde anlatmaya çalıştım. Suyu daha kalın bir boruya hapsederek çukura sifonlama yapacağım ve dipteki basınç farkından yararlanarak daha küçük çapta boru ile istediğim yere taşıyacağım. (kalın borudaki basıncı hem kaynaktan su çekmek için, hem de istediğim noktaya su basmak için kullanabilir miyim?)
Teoride mümkün gibi görünse de pratikte işime yarayacakmı tam emin değilim.
Sizin düşüncelerinizi de almak istiyorum?Ekli dosyayı görüntüle 63369
Peki kaynaktan su çukur dibine kadar nasıl hattan gelecek, arada pompa falan gözükmüyor . 10 metre kot farkı ve 40 metrelik mesafeyi kendi debisiyle yenebilecek mi ? Hadi oldu diyelim . Bu noktada 20 metre serbest düşüşle hız kazanan su bahçe hortumuna giriş yerinde mekanik zorlama yapmayacak mı ? Aslında termo dinamik kanunlarına da pek uymuyor projeniz . Şöyle ki hiç sürtünme olmasa suyun indiği çukurdan kendi basıncıyla çıkabilmesi lazım . Bu bile mümkün değil . İstediğiniz kadar kesit değiştirin . Siz indiği yerden daha da yukarı çıkmasını bekliyorsunuz . Bu free enerjinin de ötesi .
Bu arada bir şeyler üretmeye çabalayan çalışmanızı tebrik ederim genede . Yanlış ya da doğru hiç bir önemi yok .

Son düzenleme:
Peki kaynaktan su çukur dibine kadar nasıl hattan gelecek, arada pompa falan gözükmüyor . 10 metre kot farkı ve 40 metrelik mesafeyi kendi debisiyle yenebilecek mi ? Hadi oldu diyelim . Bu noktada 20 metre serbest düşüşle hız kazanan su bahçe hortumuna giriş yerinde mekanik zorlama yapmayacak mı ?
Bu arada bir şeyler üretmeye çabalayan çalışmanızı tebrik ederim . Yanlış ya da doğru hiç bir önemi yok .

Öncelikle mesajınız için teşekkür ederim, düşü de kullandığım boruyu yeterince geniş tutabilirsem kaynaktan zorlanmadan suyu çekeceğine inanıyorum, kaynakla düşü arasında kullanacağım kangal borunun çapı suyu yukarı taşıyan borudan daha büyük olacak. Çukurun dibinde oluşan basıncı engellememesi için o kısmı huni şeklinde yapıp yukarı çıkan hortuma o şekilde vermeyi düşünüyorum.
Aslında bu düşüncemin testini geçtiğimiz yıl küçük çapta yapmıştım ve başarılı da olmuştu.
Ama iş büyüdükçe hesapta büyüdü, haliyle takıldığım noktalar da çoğaldı. Aslında düzenek çok basit

Vakum yaptırmayı düşünsenız ilk başlangıc vakum, sonrası devamlı su akışı..

Yalniz yüksek verimli bir sisteme benzemiyor sanki .

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri