Sterİo vs MoNo

redij

Üye
ArKaDaşLAr ben bu işlere yeni başladım da bana sterio ile mono arasında ki farkı detaylı açıklayacak warmı (şimdiden saolun:)

Detaya gerek yok dostum. Stereo 2 kanallı ses demek, mono da tek kanallı ses demek. Mono da butun sesler tek bı hoparlorden duyulur. Stereo'da bunun aksıne 2 kanaldan ayrı ayrı farklı enstrumanların seslerı duyulur. örneğin; bi muzık parcası calarken gıtarın sesı sol hoparlorden, sazın sesı sag hoparlorden gelır. İşte budur Stereo :)))

her zaman sterio :) derim mono artık o kadar rabet görmüyor

Gercek entrumanlarin calindigi bir ortamda muzik dinlerken enstrumanlarin sesleri enstrumanlarin oda icindeki yerlesime ve oda icindeki esyalarin yerlerine bagli olarak sag ve sol kulaga farkli zamanlarda gelir. Bu muzige bir derinlik katar.

Eger ortamdaki sesi mono dinlerseniz ses tek bir noktadan yayilir ve sesde derinlik olmaz. Sterio seslendirmede bu derinlik olusur ve sanki enstrumanlarin karsisinda muzik dinliyormussunuz hissine kapilirsiniz.

Monu rağbet görmüyor derken kullanım amacına yerine göre değişir. Bir kulaklık Stereodur fakat bir subwoofer monodur.

Forum istatistikleri

Konular
128,285
Kullanıcılar
450,116
Son üye
Solud1

Yeni konular

Geri