Step Up Trafolar

uyrozg

Üye
arkadaşlar selam bilindiği gibi step up trafolar yükseltici trafo olarak çalışmaktadır. yani primerinde ki gerilimi sekonderinde yükseltmektedir. 400v/35,5kv gibi çalışmaktadır. ve genelde kojenerasyon tesisleri yada herhangi bir jeneratörün (alternatörü AG olan) voltajının orta gerilime çevirilmesi için kullanılıyor. şimdi sorum şu örnekle açıklayım diyelim ki bir jeneratör var yada iki jeneratör ortak bir barada AG leri senkronlanıyor. bu baradanda birer çıkışla step up trafolara ve buradanda og hücrelerine çıkılıyor. sistemin çalışması Şebeke gittiğinde sistem jeneratörle beslenecek ve og den dağıtım yapılacak denebilir. bu normal çalışmaydı. soruma tekrar dönüyorum gerektiğinde og den step up a oradan da jeneratörün önünde ki baraya ters geçiş yapılabilir mi yani step up trafonun ters yani step down olarak çalışması ile ilgili uygulama var mı ? bana sanki olabilir gibi geliyor ama hiç öyle bir uygulama yapmadığım için bilemiyorum. cevaplanırsa çok sevinirim saygılar

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaşlar selam bilindiği gibi step up trafolar yükseltici trafo olarak çalışmaktadır. yani primerinde ki gerilimi sekonderinde yükseltmektedir. 400v/35,5kv gibi çalışmaktadır. ve genelde kojenerasyon tesisleri yada herhangi bir jeneratörün (alternatörü AG olan) voltajının orta gerilime çevirilmesi için kullanılıyor. şimdi sorum şu örnekle açıklayım diyelim ki bir jeneratör var yada iki jeneratör ortak bir barada AG leri senkronlanıyor. bu baradanda birer çıkışla step up trafolara ve buradanda og hücrelerine çıkılıyor. sistemin çalışması şebeke gittiğinde sistem jeneratörle beslenecek ve og den dağıtım yapılacak denebilir. bu normal çalışmaydı. soruma tekrar dönüyorum gerektiğinde og den step up a oradan da jeneratörün önünde ki baraya ters geçiş yapılabilir mi yani step up trafonun ters yani step down olarak çalışması ile ilgili uygulama var mı ? bana sanki olabilir gibi geliyor ama hiç öyle bir uygulama yapmadığım için bilemiyorum. cevaplanırsa çok sevinirim saygılar
Step up trafo çift sekonderli ise geri besleme yapılabilir.

Eğer generatörün de her hangi bi enerji kesintisi olursa çift sekonderli step up trafo sayesinde geri enerji beslemesi yaparak iç ihtiyacını karşılayabilirsin

Benim çalıştığım sistem de bu uygulama gerçekleşiyor

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri