Ss2-dop-vfd-modbus haberleşme?

telsiz

Üye
Merhaba deltacı üstadlarım yenibir proje için yardımınıza ihtiyacım var.
Ss2 transistorlu seri port ve rs485 portu olan bir cpu
Dop107bv seri portu olan bir hmi ve Vfd serisi rj45 jakı olan bir invertorum var.Şimdi bu üçlüyü modbus ve seri porttan haberleştirmem gerekiyor.dop hmida reçetem ve butonlarim sayi goster,sayi gir elementlerim var.
Haberleşme port baglantilarim nasil olmali?Plc yaziliminda ayni zamanda pc ile online modda nasil baglanmam gerekiyor?

Son düzenleme:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Hmide tek port var com1,hmiden hem recete okuyacagim hemde yazacagim.
Hmi portu uzerinden rs485 ile okur ve yazarsınız.
Hmi comport--plc rs485 port--Vfd ayni hat uzerinde.
PLC programlama portu üzerinden PC'yi bağlayarak oluşan ikinci hat ile PC'den online ilemi...

Hmi nin comport özelliğini araştirdim.dediginiz gibi 3 farkli mod ile baglanti kurulabiliniyormuş.Kafamdaki soru işareti ise:bu baglanti tiplerinden 485-485 olan baglanti tipi ile Sadece tekbir master olabilir kuralını anlayamadim.hmi receteyi kendi icindeki memoryler ile yapiyor tamam.hmide ayrica buton ve switchler var.bunlarin sinyallerini plcye veriyor.butonlarin okuma adreslerini plcden alacak.ozaman plc mi master oluyor?

Hmi master olacak.
Ayrıca 485 485 iki hatta gerek yok. Toplamda 3 cihaz var.

Eğer cihaz sayisi çok olsaydı iki ayrı 485 hattı bu port ile kurulabilirdi. Bu durumda da hmi yine her iki hatta master olmalı.

Plc'yi master yapmak plc'nin programı açısından uğraştırıcı olur. Hmi'yi master yapmak en temizi

Merhaba deltacı üstadlarım yenibir proje için yardımınıza ihtiyacım var.
Ss2 transistorlu seri port ve rs485 portu olan bir cpu
Dop107bv seri portu olan bir hmi ve Vfd serisi rj45 jakı olan bir invertorum var.Şimdi bu üçlüyü modbus ve seri porttan haberleştirmem gerekiyor.dop hmida reçetem ve butonlarim sayi goster,sayi gir elementlerim var.
Haberleşme port baglantilarim nasil olmali?Plc yaziliminda ayni zamanda pc ile online modda nasil baglanmam gerekiyor?
Eğer sürücü 1 tane ise hepsini 485 üzerinden haberleştirebilirsiniz. Ama sürücü 2 ve daha fazla olursa hepsini 485 üzerinden yaparsanız HMI haberleşme gecikmeleri yaşamaya başlıyor, haberleşme gecikme ayarlarıyla oynayarak sorunu bir nebze de olsa çözersiniz ama ben 2 ve daha fazla olursa HMI-PLC RS-232, sürücüler-PLC arası 485 yapıyorum, herhangi bir sıkıntı oluşmuyor. Böyle yapınca PLC'ye online olunca, ekran haberleşmesini çıkarmak zorunda kalıyorsunuz.

DOP-Softtan haberleşme olarak Delta Controller ASCII seçtiğinizde ekrandan 485 üzerinden direkt Delta İnvertere bilgi gönderip alabilirsiniz. @huh arkadaşın dediği gibi HMI master 0, PLC istasyon 1, sürücüler 2.... şeklinde devam etmeniz gerekiyor.

Bilgiler için tesekkurler.Benim problemim pje kurulum aşamasında ve surekli program yukleyip plc ye online kalmak istiyorum.bu durumdan dolayı.boşta port kalmıyor.ozaman başka bir seri plcyemi geçmeliyim?232 ve 485 portu olan bir cpuya...

Bilgiler için tesekkurler.Benim problemim pje kurulum aşamasında ve surekli program yukleyip plc ye online kalmak istiyorum.bu durumdan dolayı.boşta port kalmıyor.ozaman başka bir seri plcyemi geçmeliyim?232 ve 485 portu olan bir cpuya...
232 portu önde yuvarlak olan port, 485 portu altta ikili klemens olan.

Ön kısımdan pc ile 232, alt kısımdan hmi ile 485 bağlantı yapın.

boşta port kalmıyor.ozaman başka bir seri plcyemi geçmeliyim?
Sürücün 1 tane ise sürücüyü ve HMI'yı 485 üzerinden rahatlıkla haberleştirebilirsiniz, herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız. PLC'ye online olmak için zaten 232 portun boşta kalıyor. Tercih sizin.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri