Sound Amplifier projesi

Bdoo

Üye
hoparlör yapmam gerekiyor daha doğrusu o hoparlöre uygun bir proje gelistirmem gerekiyor telefondan gelen küçük sinyali yükselterek. fakat, çok fena karmaşa içindeyim. 12Vluk supply kullanacam ve 10Vpeak to peak(20Vpp) sine signal elde etmem gerekiyor. Sinyal hoparlöre ulastıgında. İçinden çıkamadıgım sorun su telefondan gelen sinyalin seviyesini bilmem gerekiyor bir sekilde uygun gaini kazandıra bilmek için bu sinyal seviyesini nasıl gözlemleyebilirim. Rms'e filan girmem lazımsa nasıl girecem yine tam olarak soru isareti benim için. Suan icin telefonun full volume'deki sesini desibele çevirdim ama pek bir yere varamadım full volume'de iken telefonun sinyal seviyesini nasıl izleyebilirim yardım edin. Sadece Class-A topolojisi kullansam yeterli midir ? Nasıl tasarlamalıyım? Suan için benim için en büyük sorun telefona gelen output sinyalini gözlemleyebilmek full volumede iken

ust-icon.png
Öne Çıkar (0 oy)

Ses sinyallerinin peak to peak ölçümü osiloskoplar ile yapılabilir.
İster giriş sinyali olsun isterse ampli çıkış sinyalleri olsun osiloskoplardan başka aletlerle ölçülemezler.
Ancak RMS olarak ölçebilmek başka ölçü aletleri ile mümkündür.
Bu aletler TRUE RMS özellikli AC voltmetreler olarak adlandırılırlar.

12V besleme gerilimi ile 20Vpp çıkış gerilimi alamazsın. Tekniğin mantalitesine aykırıdır.
Ancak bu sorunu aşabilmen için PUSH PULL çıkış transformatörlü devreler kullanabilirsen bu gerilim değerine 12V besleme ile ulaşabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri