Solar Panel Voltaj Yükseltme

yunuvar

Üye
Merhaba, 2 adet güneş panelim var. Açık devre gerilimi 37V. İki panel 60-80 Volt arası üretebiliyor. 3 kW Tescom vm ııı akıllı inverter aldım fakat inverteri çalışması için minimum 120V gerekiyor. 450 volta kadar destekliyor. Panellerden aldığım voltajı 2 ye katlayan bir devre yapılabilir mi? Yardımlarınızı bekliyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Günlük ne kadar enerjiye ihtiyaç var? Ona göre panel hesabı, akü ve uygun voltajda inverter seçmek gerekiyor. Bunun dışında uygun aralıkta voltaj regülatörü bilmiyorum. İnverterin çalışma voltaj aralığını tutturacak panel grubu gerekli. Yeni ise panellere uygun inverter ile değiştirilebilir.

20220710_112414.jpg

Benzer birşey yapmaya çalıştık. Ben geçici bir süre için e-motorsikletimin 48v24Ah Lifepo4 aküsünü zaten elimde olan 280Wp 20v nominal panel(ler) ile şarj ediyorum -2 aydır-

PV (37v) > Boost converter (37>55,2v)> 55,2 v Lifepo4.

Bunu sürekli kullanmayacağım çünkü
1-konvertör ısınıyor ve yanma ihtimali var.
2-yaklaşık %85 verimler çalıştığını varsayarsak sürekli enerji kaybı oluyor.

yukarıdaki panel(ler) yazdım çünkü 2 paneli paralel yapmıştım ama zaten 100w üstünde ısınma olduğu için tek panelde bile 200w üstüne çıktığım için bir süredir tek panele düşürüp CC potansiyometresi ile 100 olacak şekilde ayarladım.

Aynı AIO invertorden bende de var. Sanırım elinizde 280Wp panel var. İnverterin 3kw için boşta tüketim 50w, 5kw için 70w civarı olduğunu okudum. Bu sistem zaten az panelle verimsiz olur.

Sizie tavsiyem 280W panellerden en az 4 tane kullanın. (ucuza bulabilirsiniz 24v panellerden de alın. Az panel, az işçilik,az sorun, uygun maliyet olur. Kolay gelsin.

([Yukarıdaki boost convertor 90v 1200w a kadar destekliyor - fanla soğutulursa-])

dc-dc yükseltici yerine inverter ile uygun ac çıkış elde edip ac trafo ile yükseltme yapmanın daha mantıklı olacağını düşünüyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri