Solar şarj kontrol cihazım pwm mi mppt mi?

Arkadaşlar iyi günler. Uzun zamandır evimde kullanmakta olduğum güneş paneli sistemime (2 adet paralel bağlı 40w panel, 10A şarj kontrol cihazı ve 20ah paralel bağlı 2 jel akü) bu gün AliExpressten aldığım voltaj ve amper ölçer cihazını bağladım. Boşta üretilen voltaj 19.3v çıktı. Daha sonra cihazın kablolarını şarj kontrol cihazına bağladım. Voltaj doğal olarak 13.8 seviyesine düştü. Ama amper değeri 6-7.3amper arasında değişiyor. (Öğle saatlerinde). Benim panellerimin toplamından en fazla 4.4A güç gelebiliyor üzerinde yazana göre. Ama okuduğum değer 7 amper seviyesinde. Bu da aklıma şarj kontrol cihazımın mppt olup olamayacağı sorusunu getirdi. Fotoğrafları paylaşıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?
1565350362088.jpg
1565350406765.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bu aliexpressten aldiginiz olcum cihazinin kalibrasyonu bozuk yada kayik muhtemelen.

Uzerinde bir buton olmali ve bu butonla reset ve sifirlama yapilmali.

Ayni zamanda bu olcumde voltaji dogruladiniz peki devreye seri girip olcu aletinizle amperide olcebilir misiniz size zahmey birde olcu aletinizle akimi olcelim ve bu cihazin olctugu ile karsilastiralim.

Kolay gelsin.

Arkadaşlar sorunu çözdüm. Ölçüm cihazında ayarları karıştırırken amper ayarı hakkında bir kaç değişiklik yaptım. Bunun sonucunda cihaz olması gereken seviyeye kalibre oldu. Sorun düzeldi teşekkürler yardımlarınız için. [emoji3526]
1565355401241.jpg

Sorununuz çözülmüş sevindim.
Benim de aynı tip pwm 30 amper şarj kontrol cihazım var.
100 watt panel ve 60 amper akü den oluşan sistemde,
Şarj kontrol cihazı üzerindeki voltaj değeri 14.8-15 volt civarlarında gösteriyor.
İnvertör yüksek voltaj uyarısı veriyor bu yüksek voltajın sebebi ne olabilir.
13.7 voltla şarj ediyor o şekilde ayarlı.

Ekli dosyalar

• 15653594184846226013329478480748.jpg
    15653594184846226013329478480748.jpg
    298 KB · Görüntüleme: 12
akünüz eskiyse iç direnci yükseldiğinden darbeli akım sebebiyle anlık olarak akü voltajı 14 voltajı geçiyor ve inverter yüksek voltaj uyarısı veriyor olabilir. 60 amper aküye paralel bir akü daha takıp anlayabilirsiniz.

akünüz eskiyse iç direnci yükseldiğinden darbeli akım sebebiyle anlık olarak akü voltajı 14 voltajı geçiyor ve inverter yüksek voltaj uyarısı veriyor olabilir. 60 amper aküye paralel bir akü daha takıp anlayabilirsiniz.
Anladım ustam arabadaki akü yeni onu taktım yine aynı gösterdi.
Şarj kontrol cihazı da 10 gün oldu alalı.
Akü voltajı boşta iken 13.50 volt.
Sisteme bağlayınca şarj kontrol cihazı ekranında 15 volta kadar çıkıyor

Sorununuz çözülmüş sevindim.
Benim de aynı tip pwm 30 amper şarj kontrol cihazım var.
100 watt panel ve 60 amper akü den oluşan sistemde,
Şarj kontrol cihazı üzerindeki voltaj değeri 14.8-15 volt civarlarında gösteriyor.
13.7 voltla şarj ediyor o şekilde ayarlı.
15 volt seviyesini o şarj kontrol cihazında nasıl görebildiniz ya. Ben en fazla 14.5 gördüm. Şarjdan çekince de yavaşça 13.2ye düşüyor sabitleniyor. Ben şarj kontrolcüsünden ayarı 15v ceksemde 13.8v da şarj et desemde hiç sonucun değiştiğini görmedim. Belki akü de sorun olabilir arkadaşın dediği gibi. Bağlantıları söküp tekrar bağlamayı dener misiniz? Bende de bazen 12-24v seçimini yaparken karıştırıp akü boş hatası veriyordu. Sonra bağlantıları sök tak yapınca düzeliyordu.

15 volt seviyesini o şarj kontrol cihazında nasıl görebildiniz ya. Ben en fazla 14.5 gördüm. Şarjdan çekince de yavaşça 13.2ye düşüyor sabitleniyor. Ben şarj kontrolcüsünden ayarı 15v ceksemde 13.8v da şarj et desemde hiç sonucun değiştiğini görmedim. Belki akü de sorun olabilir arkadaşın dediği gibi. Bağlantıları söküp tekrar bağlamayı dener misiniz? Bende de bazen 12-24v seçimini yaparken karıştırıp akü boş hatası veriyordu. Sonra bağlantıları sök tak yapınca düzeliyordu.
Sayın uatam söktüm taktım hepsini yeni baştan.
Ama sonuç aynı.
14.9 - 15 volt gösteriyor ☹️

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri