Smps trafo sağlamlık kontrolü

arkadaşlar merhaba size sormak istediğim bir konu var elimde smps cinsi kamera güç kaynağı var 220 tarafında sıkıntı yok diyotlardan küçük ve büyük trafoların bacaklarına kadar 330 v geliyor fakat trafolardan sonra herhangi 1 voltaj yok çıkış alamıyorum. kt 524 leri ve önündeki dirençleri değiştirdim diğer iki hızlı diyotlarıda ölçtüm onlarda sağlam. bildiğimiz üzere trafo
55252
55253
55254
55255
55256
ları normal multimetrelerle ölçemiyoruz lakin elimdeki cihaz 200hz kadar ölçebiliyor ama yinede bir değer ölçemiyorum. şimdi sorun trafolardamı? ki görünürde pek bişey yok biraz üst bantlarını açtım normal görünüyorlar herhangi bir kavrulma yok gibi yada bunların sürücüsü olan entegre tl494 temi bir sıkıntı var bilemedim bu trafoları ölçmenin başka 1 yolu varmı küçük trafoyu söküp direnç kademesinde ölçtüm farklı değerler var oda sağlam gibi ama yine bilmiyorum bilgisi iyi olan ustalarımın değerli bilgilerini almak istedim yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler.

Osilaskop olmadan trafo ölçülmez elindeki multi metre ile trafonun çıkışındaki diyotu ölç TL431-Optokuplör kontrolünü yap tl431 dışarda 5v ile test et

ustam öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim devrede optokuplör göremedim her iki trafoların diyotlarından sonra veya herhangi bir yerden sonra herhangi bir voltaj ölçemiyorum yardımcı olursanız sevinirim baya zamandır bu güç kaynağı için boş kaldıkça uğraşıyorum ama nafile bir sonuç alamıyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
Benzer arizali bende de var. Trafo, tl431,diyotlar vs hicbir yerde ariza bulamadim. En son çip kalmıştı. Onun da kodu vs yoktu oyle çöpe gitti.

1-Blok Kontansatörün [-] ucuna Multimetrenin [-] probunu Trafonun Primer Ucuna Multimetrenin [+] probunu bağla 320 v görüyormusun.

2. Trafo Çıkışına bağlı diyotların katot ucundan voltaj okuya biliyormusun.

3. devre üzerinde diyot ve direnç ölçmeden önce kondansatörü deşarj etmen gerek.

Son düzenleme:
1-Blok Kontansatörün [-] ucuna Multimetrenin [-] probunu Trafonun Primer Ucuna Multimetrenin [+] probunu bağla 320 v görüyormusun.

3. devre üzerinde diyot ve direnç ölçmeden önce kondansatörü deşarj etmen gerek.
akşam tekrar konrol edip size döneceğim kondansatörleri boşaltıyorum dediğiniz gibi
Benzer arizali bende de var. Trafo, tl431,diyotlar vs hicbir yerde ariza bulamadim. En son çip kalmıştı. Onun da kodu vs yoktu oyle çöpe gitti.
ben birtürlü atamadım boş kaldıkça kafa yoruyorum

biraz geç oldu ama ancak bakabildim dediğiniz gibi

dediğiniz gibi yaptım 330 volt var ama çıkışlarda voltaj yok bende sinirlenip trafoyu söküp açtım parçaladım fakat trafo sağlammış herhangi bir yerden kopma yanma yok olan bizim trafoya oldu başka bir trafo buluncaya kadar bekliyecek artık

elimdeki cihaz 200hz kadar ölçebiliyor ama yinede bir değer ölçemiyorum.
smps trafonun çalıştığı frekansları (10-16 khz ) gözönüne alırsak elinizdeki cihazla ölçüm yapamamanız gayet doğal. uygun fiyatlı 2nci el osiloskop almanızı tavsiye ederim.

smps trafonun çalıştığı frekansları (10-16 khz ) gözönüne alırsak elinizdeki cihazla ölçüm yapamamanız gayet doğal. uygun fiyatlı 2nci el osiloskop almanızı tavsiye ederim.
teşekkür ederim bakıcaz artık çindeki küçük cihazlar iş görürmü bilmiyorum bir fikriniz varmı

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri