Smd kondsator saglamlık kontrolu

Yunusjdj

Üye
smd kondastorlerde saglamlık konrolu su sekildemi yapılıyor

olcu aletini dıyot konumuna alıp smd kondastoru olcup bir dıyot degeri almaammızmı gerekiyor

eger almıysak hic bir deger gostermiyorsa smd kondastorrün acık devre oldugunumu alnlamam gerekiyor

yada bip sesi gelrise smd kondastor kısa devre oldugu anlamınamı gelir

3 tip smd kondansatör var.
Elektrolitik smd kondansatör,seramik kondansatörler ve tantal kondansatörler.
Smd tester isimli cihazla kolaylıkla ölçebilirsiniz.Multimetrelerin bir çoğunda kondansatör ölçme seçeneği de bulunuyor.Dirençler yanmamış ise multimetrenin Ohm kademesi ile ölçülerek değerleri tespit edilebilir.

3 tip smd kondansatör var.
Elektrolitik smd kondansatör,seramik kondansatörler ve tantal kondansatörler.
Smd tester isimli cihazla kolaylıkla ölçebilirsiniz.Multimetrelerin bir çoğunda kondansatör ölçme seçeneği de bulunuyor.Dirençler yanmamış ise multimetrenin Ohm kademesi ile ölçülerek değerleri tespit edilebilir.

Üstadım ohm kademesinde bir smd kondansatorun sağlamlık testini nasıl yapıyorsunuz?

Bahsi konu kapasitor ölçümü olunca ben kondansatoru ohm kademesinde ölçülüyor anladim.

Konu dirence ne zaman geçti anlamadım.

Iyi okumamisim kusura bakmayın. Dikkatsizlik bende.

smd kondastorlerde saglamlık konrolu su sekildemi yapılıyor

olcu aletini dıyot konumuna alıp smd kondastoru olcup bir dıyot degeri almaammızmı gerekiyor

eger almıysak hic bir deger gostermiyorsa smd kondastorrün acık devre oldugunumu alnlamam gerekiyor

yada bip sesi gelrise smd kondastor kısa devre oldugu anlamınamı gelir
Evet aynen öyle;

Bazı multimetreler de diyot/buzzer aynı konumda dır.
Kondansatör, direnç, diyot dahil bir çok malzemenin kısa devre durumu buzzer konumunda izlenir.
kısa devreden dolayı arıza varsa, hızlı tespiti için SMD kondansatorler de bu yöntem kullanılır.
Multimetre buzzer/diyot kademesine alınır. SMD kondansatorler dahil, hızlıca kısa devre kontrolü yapılır.
Bu kontrolde smd kondansatörün değerini ölçmenin bir anlamı yoktur.
Amaç; kısa devrenin hangi malzemeden kaynaklandığının tespitidir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri