Sistem Kontrolü ve Ölçümü

selam sevgili arkadaşlar ;

arazi çalışmalarında kullanmak üzere bir projem var kısaca size neler gerekli olduğundan bahsedeyim

24 civarı kanal sayısı olmasını istiyorum

devrenin yazılımları USB veya LPT veya seri port üzerinde control etmek istiyorum

Laboratuar dışı kullanımlar olacağından 12 akü ile besleme yapılabilmesini istiyorum

Bilgisayardan çıkış (kontrol) işlemleri için röle mi yoksa piclemi yapma konusunda fikilerinize yada

daha farklı bi sistem için ???

Ölçtüğümüz değerler Doğru akım (1- 1000 mA aralığında)

ve voltaj (0.1 ve 1000 mV aralığında ) değerleridir

Bu değerleri 8 veya 10 ayrı kanaldan bilgisayara gönderebilecek devreniz mevcutmu?

Bu devreden beklediğim 8 veya 10 ayrı veriyi ayrı ayrı ama eşzamanlı olarak bilgisayara göndermesidir.

Giriş verisi 1 akım geri kalanıda voltaj okuma olarak yapılacaktır

Bu konuda bana yardımcı olursanız seviniriz

Ilginize şimdiden teşekkürler

saygılarımla nuri

bu konuda bana yardımcı olacak birileri yok mu arkadaşlar en azından bir fikir yolu aabilecek arkadaşrım illaki vardır aranızda yardımlarınızı bekliyorum

saygılarımla

ilginize ve alakanıza teşekkür ederim arkadaşlar... siteleri inceleyeceğim.. ama bunun yanında pic ile yapabileceğim devrelere projeler varsa sevinirim... saygılar

@nuri_dardanel, selamlar,
Şunları belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırım:

-0.1 V çözünürlükte ölçülecek olan voltajın min. max. değerleri ?
-1 mA çözünürlükte ölçülecek olan akımın min. max. değerleri ?
-Bu değerler ne şekilde elde edilecek, bu belirlendi mi ?
-Başta yazdığınız 24 kanallı sistem neyi kontrol edecek?Bunun 2. sistemle bir ilgisi var mı?
-Bilgisayar tarafındaki arayüz programını siz mi yazacaksınız?

evet haklı sorular bunlar çok fazla detaylı yazmak istyemedim ama doğru söylüyorsunuz....

şimdi asıl amaç özdirenç değerlerini belirleyebilmek uygulama alanı ise direktmen toprak ve yer altı yüzeyi bunun içinde yöntem şu iki tane elektrot yardımı ile 300-400 mA akım uygulanıyor ve başka 2 koldan ise potansiyel alınıyor.... geri dönüşümde ise gelecek değerler mV ve mA bunların ölçülmesi gerekli....

bunun yanında 24 kanaldan kasıt CPU da herhangi bir döngü kurularak olayın yönelimli ve seri bir şekilde farklı noktalar için uygulamasıdır...

aslında bu jeofizik yöntemlerden olan elektrik yöntemin taa kendisi amacım bunu seri ve digital ortamda güncelleyebilmek...

umarım anlatabilmişimdir.. eğer yine sorun varsa açıklayabilirim...

saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri