Sinamics V20 Solar Pompa Refer. Freq.

barasha

Üye
Merhabalar,
Bu konu hakkında deneyimli ve yorum yapabilecek forum arkadaşlarımıza birkaç sorum olacak.
Öncelikle konumu açıklayayım; 7.5 kW asenkron sulama motorumuzu GES sistemi ile çalıştırdık. İstediğimiz olay bir set değeri belirleyebilmesi min. -max. freq. aralığında.Örnek vermek gerekir ise;
Min: 30 Hz
Max: 50 Hz iken güneşlenme durumuna göre set değerini kendisinin belirlemesi.
Güneşlenmenin olmadığı durumda zaten auto-restart ile güç değerlendirmesi yapabiliyor fakat önemli olan Freq. aralığında set point i nasıl belirletebileceğimiz.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
V20 cihazında bu özellik varmı bilmiyorum ama biz ara set değerlerini Danfoss cihazlarda DC Bara gerilimine göre ayarlıyoruz. Örnek uygulama ekledim.

Ekli dosyalar

• lojik uygulama.pdf
    320.7 KB · Görüntüleme: 34
hocam anladığım kadarı ,le siz min 30 Hz max 50 Hz arasında olmak koşulu ,değişken hız kontrol uygulaması yapacaksınız.Yani sadece 30 Hz ve ya 50 Hz de değil , örneğin 43 Hz de de motor çalışacak ihtiyaca göre doğru mu anlıyorum ?

hocam anladığım kadarı ,le siz min 30 Hz max 50 Hz arasında olmak koşulu ,değişken hız kontrol uygulaması yapacaksınız.Yani sadece 30 Hz ve ya 50 Hz de değil , örneğin 43 Hz de de motor çalışacak ihtiyaca göre doğru mu anlıyorum ?
Evet. Yani biraz daha nitelemem gerekir ise bulutlanmanın ve gece-sabah geçişleri olması durumunda set değerini kendisinin bulması. Yani en optimal frekansı bulup yerleşmesi

Güneşlenmenin fazla olduğu durumda motorun frekansı artacak , az olduğu durumda azalacak mı ?

Eğer öyleyse , 4-20 mA ve ya 0-10 Volt çıkış veren bir ışık sensörü bulmanız gerekir ( var mı bilmiyorum ).

Leuze ve ya Sick firmaları ile görüşün,durumu anlatın uygun sensörleri vardır diye tahmin ediyorum.

Sensörden gelecek olan analog bilgi ile sürücünün hızını kontrol edebilirsiniz.

Sürücü parametrelerinden min frekansı 30 Hz max frekansı da 50 Hz ayarlarsanız sistem buna göre çalışır.

Merhabalar,
Bu konu hakkında deneyimli ve yorum yapabilecek forum arkadaşlarımıza birkaç sorum olacak.
Öncelikle konumu açıklayayım; 7.5 kW asenkron sulama motorumuzu GES sistemi ile çalıştırdık. İstediğimiz olay bir set değeri belirleyebilmesi min. -max. freq. aralığında.Örnek vermek gerekir ise;
Min: 30 Hz
Max: 50 Hz iken güneşlenme durumuna göre set değerini kendisinin belirlemesi.
Güneşlenmenin olmadığı durumda zaten auto-restart ile güç değerlendirmesi yapabiliyor fakat önemli olan Freq. aralığında set point i nasıl belirletebileceğimiz.

Bunun için LDR kullanmanız gerekiyor. Light Dependent Resistor. Yani ışığın şiddeti ile omajı değişen bir sensör. Bundan sonrası bir opamp devresi ile karşılaştırma yapmak ve analog sinyal üretmek. Ekte örnek bir devre buldum. Konuyu internette bu şekilde araştırırsanız bir çok örnek bulabilirsiniz. Arduino uygulamaları da mevcut.

https://cr4.globalspec.com/thread/24005/ohm-to-4-20mA-converter-circuit

Ekli dosyalar

• ldr_291CBB0A-A178-C181-94D1A7898DD8D07A.PNG
    ldr_291CBB0A-A178-C181-94D1A7898DD8D07A.PNG
    33.9 KB · Görüntüleme: 13
Bunun için LDR kullanmanız gerekiyor. Light Dependent Resistor. Yani ışığın şiddeti ile omajı değişen bir sensör. Bundan sonrası bir opamp devresi ile karşılaştırma yapmak ve analog sinyal üretmek. Ekte örnek bir devre buldum. Konuyu internette bu şekilde araştırırsanız bir çok örnek bulabilirsiniz. Arduino uygulamaları da mevcut.

https://cr4.globalspec.com/thread/24005/ohm-to-4-20mA-converter-circuit
teşekkürler hocam. Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler. Ardunio iyi bir uygulama fikri. Eğer olumlu sonuçlanmaz ise opamp lı devreyi deneyeceğim,sonuçlarıda burada bildiririm. Saygılar..

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri