sinamics g120c s7 1200 haberleşme

as.yıldırım

Usta Üye
Arkadaşlar merhaba,

Üzerinde çalıştığım bir projede s7 1200 cpu ile g120c sürücüyü profinetle haberleştirmem gerekiyor.

Sürücüye hız,start stop ,acil stop gibi bilgileri gönderip , sürücüdrn fiili devir , akım,tork,alarm bitleri ve alarmların neler olduğunu almam gerekiyor.Bunun için Siemens Telegrem 352 yi kullanıyorum.

Telegram 352 de , move konutlarıyla motoru döndürebiliyorum ya da durudurabiliyorum.Hız bilgisini gönderebiliyorum.

Move konutlarıyla sürücü adresine hex değerler gönderiyoruz ama bu değerlerin listei ben de yok.Netten bir kaç tanesini buldum ama yeterli değil.Sizde bunun listyesi var mı ?

Yani daha açık anlatmam gerekirse ;

Bana

Enable
Ready,
CW_CCW
Set_Speed
Actual Speed
Actual Torque
Actual Current
Alarm/Fault Bitleri
Alarm Fault Listesi ( Hangi byte ya da Word bilgisi geldiğinde hangi alarmı verdiği )

gibi bilgilerin hangi adreslere gönderildi ya da hangi adreslerden alındığı gerekiyor.

İstediğim bilgiler telegram 352 de alınabiliyor diye biliyorum.

Zaten benim kullandığım da telegram 352.

Konu hakkında bilgi olan arkadaşlar var mıdır ?

Ya da sizde benzeri özelliklere sahip bir FB varsa paylaşabilir misiniz ?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Arkadaşlar merhaba,

Üzerinde çalıştığım bir projede s7 1200 cpu ile g120c sürücüyü profinetle haberleştirmem gerekiyor.

Sürücüye hız,start stop ,acil stop gibi bilgileri gönderip , sürücüdrn fiili devir , akım,tork,alarm bitleri ve alarmların neler olduğunu almam gerekiyor.Bunun için Siemens Telegrem 352 yi kullanıyorum.

Telegram 352 de , move konutlarıyla motoru döndürebiliyorum ya da durudurabiliyorum.Hız bilgisini gönderebiliyorum.

Move konutlarıyla sürücü adresine hex değerler gönderiyoruz ama bu değerlerin listei ben de yok.Netten bir kaç tanesini buldum ama yeterli değil.Sizde bunun listyesi var mı ?

Yani daha açık anlatmam gerekirse ;

Bana

Enable
Ready,
CW_CCW
Set_Speed
Actual Speed
Actual Torque
Actual Current
Alarm/Fault Bitleri
Alarm Fault Listesi ( Hangi byte ya da Word bilgisi geldiğinde hangi alarmı verdiği )

gibi bilgilerin hangi adreslere gönderildi ya da hangi adreslerden alındığı gerekiyor.

İstediğim bilgiler telegram 352 de alınabiliyor diye biliyorum.

Zaten benim kullandığım da telegram 352.

Konu hakkında bilgi olan arkadaşlar var mıdır ?

Ya da sizde benzeri özelliklere sahip bir FB varsa paylaşabilir misiniz ?

hiç uğraşma standart telegramlarla, free telegramı seçip alıcı ve verici word sayısını belirleyerek istediğin bilgiyi okuyup yazabilirsin.

Ekli dosyalar

• 1. R.png
    1. R.png
    101.9 KB · Görüntüleme: 334
  • 2. R.png
    2. R.png
    101.8 KB · Görüntüleme: 311
Arkadaşlar hallettim.

Siemensin sitesinden bir fb indirdim.Onu inceledim uzun bir süre.İstediğim bir takım özellikleri içermiyordu o fonksiyon bloğu ama ,fb üzerinde yaptığım değişikliklerle beraber istediğim noktaya geldi.

Şu anda motoru sürebiliyorum.Sürücü enable,start stop,reset ve hız bilgilerini girebiliyorum.

Sürücüden fiili hız , fiili akım, fiili tork , alarm bilgilerini alabiliyorum.

Destekleriniz için teşekkür ederim.

merhaba,bu fonksiyon bloğu ile yaptığın işlemi anlatabilir misin?ben s7 300 ile yapmaya çalışıyorum belki yardımcı olabilir.

hocam tam olarak neyi öğrenmek istiyorsunuz ona göre izah edeyim.bir de hangi sürücüyü kullanıyorsunuz ?

hocam tam olarak neyi öğrenmek istiyorsunuz ona göre izah edeyim.bir de hangi sürücüyü kullanıyorsunuz ?
merhaba.bende s7 300 PLC ve Sinamics G120C sürücü var. Profinet üzerinden haberleştireceğim iki cihazı.Pompanın kontrolünü yapacağım. Siz haberleşmeyi hangi bloklarla nasıl yaptınız? bloğa neleri yazdınız gibi detayları öğrenebilir miyiz?

Hocam merhaba,

Ekteki dökümanda nasıl yapılacağına dair bir yöntem var.Ben s7 300 le değil 1200 ile yapmıştım.Tai portal da sina_speed fb si var .bunu kullanıp sürebilirsinizi motoru.

ama ben kendim için bir fb hazırladım.Onu kullanıyorum.Sürücüye set hızını verip , fiili hız fiili akım fiili tork ve alarm bilgilerini alıyorum.

Siz bi inceleyin nasıl yapıldığını ,gerekli yerlerde her türlü yardımcı olurum.

Bu işin en önemli noktası telegram altyapısını doğru seçmek ve sürücü parametrerlerini ona göre optimize etmek.

Gerisi çok da zor değil.

Ekli dosyalar

• 60140921_sinamics_g120_at_s7-300400-dp_doku_v12_en.pdf
    3.8 MB · Görüntüleme: 286
Arkadaşlar hallettim.

Siemensin sitesinden bir fb indirdim.Onu inceledim uzun bir süre.İstediğim bir takım özellikleri içermiyordu o fonksiyon bloğu ama ,fb üzerinde yaptığım değişikliklerle beraber istediğim noktaya geldi.

Şu anda motoru sürebiliyorum.Sürücü enable,start stop,reset ve hız bilgilerini girebiliyorum.

Sürücüden fiili hız , fiili akım, fiili tork , alarm bilgilerini alabiliyorum.

Destekleriniz için teşekkür ederim.
Hocam merhaba
bende s71200 ve g120 serisi sürücü ile haaberleşip sürücüye start,stop,referans, hata reset,enable komutlarını gönderebilirken. Actual value yani aktif değerleri(akım,voltaj, ve gerçekleşen arıza bilgisi) okuyamıyorum. siemens spporttaki dökümanlarıda inceledim fakat bunlar hakkında herhangi bir adrese ulaşamadım yardımıcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar dilerim.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri