SIMEMENS SIWAMAT XL922 Çamaşır Makinası Gaip Arıza

Arkadaşlar SIWAMAT XL922 çamaşır makinesi 2 dakika bekliyor su almıyor sonra motor yavaş yavaş yıkama modunda bir sağa bir sola dönüyor ventillere elektrik gelmiyor su almıyor. kartı inceledim varistör çatlamış ordan ark yapıp T4-u1m 305v kondantsötörü ve 22mf 470 volt kondansötörü karartmış. sağlam olmasına rağmen 22mf 470v kondansötörü ve varistörü değiştirdim. makinede hiç değişiklik olmadı. daha öncesinde bazen kesik kesik 1er saniya aralıklarla su alıyordu ama bunu nadir yapıyordu şimdi bunuda yapmıyor acaba varistörü küçükmü taktım.yada bu T4-u1m 305v kondansötör arızalı olabilirmi bu nun muadili varmı yada bu değere yakın başka birşey takılabilirmi. kartta buna benzer birde T2-22nm275v kutu tip kapasitör var bunlardan bu arıza oluşurmu. ventiller sağlam. kapı kilidi yenilendi pompa çalışıyor siz değerli ustalarımın fikirlerine ihtiyacım var selamlar güzel bir hafta diliyorum..

kartı resmini yukleseydin daha iyi yardımcı olabilirdik ventile elektrik gelmiyorsa çıkış triyak larını kontol et bence varistor patladıysa mutlaka zarar görmüştür

silindir şekinde olan kapasitör ile varistörü değiştim mavi renkli yüksek voltaj kapasitörüde kararmış ondanda olabilirmi. makine teste alınca ventillerden su alıyor motor sağa sola dönüyor su boşaltıyor sadce sıkma işlemini yapmıyor. testden çıkınca hiç su almıyor ventile elktrik gelmiyor 2 dakika sonra motor saga ve sola dnmeye başlıyor su almadan perostat denedim olmadı aynı motor kömürleri iyi kapı kilitleniyor

Ekli dosyalar

• IMG_1.jpg
    IMG_1.jpg
    577.3 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG_2.jpg
    IMG_2.jpg
    338.3 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_23.jpg
    IMG_23.jpg
    459 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG_20190112_131932.jpg
    IMG_20190112_131932.jpg
    524.2 KB · Görüntüleme: 21
buradan yardımcı olmak çok zor aslında ama pcb nin alt tarafında resmin soluna dogru bı ark izleri görüyorum orayla ilgili olabilir

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri