Sigorta Atma Sorunu

MBerk

Üye
Babam geçenlerde salonda ki avizelerden birinin ampulünü değiştirmeye çalıştığında evdeki sigorta atmış, değiştirirken biraz uğraşmış avizenin şeklinden dolayı zor giriyor ampul. Ben de ne olur ne olmaz diye yeni bir duy takıp çalıştırayım dedim bu sefer apartman içindeki sigorta attı. Bu arada o ampul değiştirme olayın kadar hiç bir problem olmamıştı. Bu neden olabilir acaba? Çözümü benim halledebileceğim kadar basit midir? Yoksa elektrikçi mi çağırmalıyım?

Şuan duyu filan söktüm, gelen 2 kabloyu elektrik bandı ile bantladım bıraktım.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Babam geçenlerde salonda ki avizelerden birinin ampulünü değiştirmeye çalıştığında evdeki sigorta atmış, değiştirirken biraz uğraşmış avizenin şeklinden dolayı zor giriyor ampul. Ben de ne olur ne olmaz diye yeni bir duy takıp çalıştırayım dedim bu sefer apartman içindeki sigorta attı. Bu arada o ampul değiştirme olayın kadar hiç bir problem olmamıştı. Bu neden olabilir acaba? Çözümü benim halledebileceğim kadar basit midir? Yoksa elektrikçi mi çağırmalıyım?

Şuan duyu filan söktüm, gelen 2 kabloyu elektrik bandı ile bantladım bıraktım.
Meslekten değilseniz Elektrikçi cagirmaniz daha doğru olur

Duyun kontakları , bahsettiğiniz gibi ampul zor takılırken ; ampulün yan kontağı ile kısa devre oluşturuyor ve sigorta atıyor.
Ben de öyle olabilir diye normal porselen duy alıp denedim yine olmadı. Ama dediğim gibi daha önce kullanıyordum hiç bir sorun yoktu, ne zaman ampul değiştirmeye kalktık sigorta attı. Sonraki denemede de yukarıda belirttiğim gibi Tij Duy alıp denedim attı. Yalnız aynı ampul ile denedim, bir ihtimal ampulden olabilir mi? Ampul şu Bimlerde satılan sarı yuvarlak tasarruflu ledlerden.

Ben de öyle olabilir diye normal porselen duy alıp denedim yine olmadı. Ama dediğim gibi daha önce kullanıyordum hiç bir sorun yoktu, ne zaman ampul değiştirmeye kalktık sigorta attı. Sonraki denemede de yukarıda belirttiğim gibi Tij Duy alıp denedim attı. Yalnız aynı ampul ile denedim, bir ihtimal ampulden olabilir mi? Ampul şu Bimlerde satılan sarı yuvarlak tasarruflu ledlerden.
Olabilir, yeni bir ampulle deneyinin.

Duyun kontakları , bahsettiğiniz gibi ampul zor takılırken ; ampulün yan kontağı ile kısa devre oluşturuyor ve sigorta atıyor.
Dediğiniz gibi duy da sorun varmış, önce ampulü başka yerde denedim çalıştı arkasından duyun plastik kısmını sökünce fark ettim ki dip kısmında ufak bir kesik var oradan iki kablo temas ediyor, başka bir duy ile sorunu çözdüm. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri