Siemenste alt program çağırma

serhns

Üye
Sinumerik 840D programlıorum.Ama aşağıda bahsettiğim bir sorunum var.Umarım yardımcı olursunuz

CNC de parça programı yazarsında x100 y200 cycle start dersin eksen oraya gider.işte ben I0.0 ı set ettimde bu alt programı otomatik olarak çalıştırmam lazım.Mesela X ekseni 0-1000 aktüel değer arası çalışıyor.. X 400 e geldiğinde de palet değiştirme yeri yani o i0.0 aktif olduğunda x 400 e otomatik gelecek..Tabi bu cnc makina olduğu için ekseni yalnızca program la gonderebilirsin(parça programı gibi.) unmarım anlatabilmişimdir.Yardımcı olursanız sevinirm..Saygılar

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
S7 200 programlasından esinlenerek cevap vermeye çalışacağım. Program hakkında bilgim yok ama alt programa ait özel bir blokla o yazdığın programı çağırma gibi bir çözüm deneyebilirsin.

Merhaba..Siemens 840d motion control unitesi 32 eksene kadar destekler sanırım..Ama bu kadar eksenli makina imkansız.Ben 6 eksen konfigire ediyorum..Sanırım siz parça program yazmak için örnek vermişiniz.Ben Mandelli diye bir makinanın revizyonunu yapıyorum.Eksenlerin kontrolleri tamam.Takım değiştirme (yani magazin) ile pallet değiştirme kaldı..şimdi bana şu lazım Plc de mesafe kontrolü yaparsın ya encoder istenilen aktüel değere geldiğinde değişik hareketler verirsin.işte bana da bu lazım.Ama cnc de bu olay farklı oluyo.çünkü plc de hareket yönlerini sen belirliyorsun motor yada valf gibi yüklerle cnc de de bole yükler olmadığı için servoyu nereye süreceğine cnc karar verdiği için bu plc mantığı ile olmaz.Bu olay yani eksenin istediğin yere gelmesi bir tek parça programı yazmakla olur G1X100F1000(X ekseni 100 e 1000 devir ile git) bu şekilde x eksenini 100 çekmiş oldum.Benim derdim ekseni isteiğim yere çağırmak.o eksen istediğim yere geldiğin de başka hareketler yapmak.Burada parça programı yazmak sadece ekseni istenilen yere cekmek için yani başka türlü çekersem parça progaramı olmasa da olur bu yöntem.Umarım anlatabildim karışmadı umarım...Saygılar

Bu arada bu manuel 840d yi tanıtıyor..

Ekli dosyalar

• 840D_IAD.rar
    2.3 MB · Görüntüleme: 18
Bu arada cnc control olduğu için mutlaka servo kullanılmalıdr.Bunlar talaşlı imalat makinaları olmasına rağmen 0.001 hassasiyetle çalışr o yüzden servo olmak zorunda.Bu servoları Analog voltage larınada driver a cnc verir sen müdahale edemezsin bunlar dijital driver dır..İstersenz size bnm yapmak istediğm olayı siemens ten biri yapmış ve bende projesi var(s7_300 plc programı)size yollarım birde siz incelersinz ben inceledm ama pek bişi anlamadım siz anlayabilirsinz istersenz onuda yollarm

Sayın Mustak şöyle söyliym.Eksendeki actuel değeri okumak için bir DB oluşturma konusunda size hak veriyorum ama ben çözemedim bu olayı.Sinumerik 840d komple bir ünitedir ve dijitaldir.U/E modül,NCU,ve eksen reglerleri yanyana bağlanır ve bunlar kendi arasında mpı ile haberleşir NCU cnc nin ve plc nin cpu su diyeblirz kaba bir tabirle..Ayrıca bir O.Panel ve S7_300 I/O kartları mevcuttur bunlarda NCU ile bus yoluyla haberleşir..DB7 MCP haberleşmesi içindir(Machine control panel)...Ben size PLC prog. yolluorm siz benm derdimi anladınız umarım onlda anlaştık herhalde PLC programında ilgili DB blokları DB120-121-122 FC27 bunlar sanırım ilgili bloklar..

Tabiki servolar bu kadar hassasiyeti karşılar yeni nesiller özellikle ama mottor arkasındaki encoderdan ölçüm yaparsan istersen enceder 1000000 pulse olsn motr bağlantı kaplininde yada aradaki redüktörde vb. bir boşluk varsa bu hassasiyeti bırak tüm ölçülerin yanlış çıkar..işte bizde bu sebebden motr arkasına encoder kullanmayız.Heidenhain Linear Encoder yani cetvel kullanırız ki bu boşlukları dikkate almasın.

Saygılarımla

Ekli dosyalar

• MANDELLI.rar
    479.7 KB · Görüntüleme: 14
Bu arada pos error die bişi var ama bunu cnc ekranınkaki parametlere pulse olarak deil de mm cinsinden giresin o gerisini driver ile halleder:))

Sayın Mustak bu benm sistemimdeki program olmadığı için bu programı yüklemem benm sistemde de hatalara vesile olacaktır biliosunuz siemens in bu halleri ile uğraşmak hiç hoş değil.O yüzden ben o değerlerden okuyamamam.O Db blok config.ini bnm yapmam lazım dı..Yane cetvelden değeri okumam için ne yapmam gerektiğini bilmiorum ama uğraşıcam bir sonuç alınca mutlaka sie dönücem.Saygılarımla

Bu arada DB numarası farklı protokoller için değişken midir.Yani DB1 anolog I/O ise DB 10 farklı bi amaç için mi kullanılaır

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,221
Kullanıcılar
450,007
Son üye
harunppp

Yeni konular

Geri