KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Windows 7 ile ilgili soru soran arkadaşlara genel bir bilgi vereyim; Siemens uygulamaları çoğunlukla vista da bile doğru çalışmayabilir, windows 7 ile uyumluluğu pek aramayın. Windows Xp sp2 bu programlar için en idealidir. fakat illa ki windows 7 de kullanmanız gerekiyor ise windows 7 işletim sisteminize "Virtual machine" kurup, xp ile sanal bilgisayar oluşturun.

Bende bir soru sormak istiyorum; windows xp kullanıyorum, son attığım format öncesine kadar hem Microwin 4.0 hem de S7 300 yani step 5.5 ile rahatlıkla plc e bağlanıp program indir-yükle yapabiliyordum fakat son attığım formattan sonra s7 200 e bağlanamaz hale geldim, microwin 4.0 kurdum daha sonra sp6, sp7 de kurdum fakat bir türlü bağlanamıyorum, daha önce ne kurduysam aynısını kuruyorum, "Set PG/PC Interface" ayarlarından PC Adapter "Auto" u seçerek, usb yi seçiyorum -Kullandığım kablo usb- diğerlerini de denedim fakat başaramadım. yardımcı olabilecek var mı ?

bu cihazın hem programlama hem slasyonu bir arada tek linkte verebilirmisiniz indirdiklerimin hepsi kurulumda sorun yaratıyor.

beyler v5.5 yokmu :) win7 anca onu destekliyo

Merhabalar ; Windows 7 64 bit Home basice Step 7 V5.5 kurmak istiyorum ama 64 bit olduğu için yüklemiyor.Bunun için herhangi bir yama yada service pack var mı ?

Merhabalar ; Windows 7 64 bit Home basice Step 7 V5.5 kurmak istiyorum ama 64 bit olduğu için yüklemiyor.Bunun için herhangi bir yama yada service pack var mı ?

ben çok araştırdım. ama bulamadım. pc de D sürücüme 32 bitlik win7 kurdum sorunsuz çalışmakta.

Yeniden Selamun Aleykum;
Bildiginiz gibi Siemens 2011 'in ortalarinda TIA (Totally Integrated Automation) portal V11 dedigi ve genel olarak Siemens Simatic Step7 ve WinCC programlarini tek program altinda birlestiren sürümünü yayinladi. Bununla birlikte kisa süre icerisinde gozuken eksiklikleri gidermek icin ise servis paketlerini beraberinde cikardi.

Burda dikkat etmemiz gereken konulardan birincisi service pack leri kurmak icin bilgisayarinizda ilgili programin yani Step 7 Professional /Basic V11 ve WinCC Professional /Basic V11 kurulu olmasi gerektigidir.
Ikinci dikkat etmemiz gereken husus ise hem PLC programi hemde HMI programi icin gerekli service pack'leri ayni anda kurmamiz gerektigidir. Ornegin Eger Sadece Step7 icin olan SP1 i kurarsak program acilmayacak ve bizden WinCC icin gerekli olan SP1 'ide kurmamizi isteyecektir. Bunun icin Service Packleri (SP) kurmadan once hem Step 7 hemde WinCC icin gerekli olan SP'leri ayni anda indirmekte yarar var.

Asagidaki konularda ilgili SP leri sirayla yayinlayacagim. Bu arada TIA portal V11 icin sistem gereksinimleri su sekildedir.

---------------------------------------------------------
STEP 7 Professional / Basic V11 Aşağıdaki isletim sistemlerini desteklemektedir
(32 Bit)

• Microsoft Windows XP Home SP3 (Sadece STEP 7 Basic )
  • Microsoft Windows XP Professional SP3
  • Microsoft Windows 7 Home Premium (Sadece Step 7 Basic)
  • Microsoft Windows 7 Professional
  • Microsoft Windows 7 Enterprise
  • Microsoft Windows 7 Ultimate
  • Microsoft Windows 2003 Server R2 Standard Edition SP2 (STEP 7 Professional )
  • Microsoft Windows Server 2008 Standard Edition SP2 (STEP 7 Professional )
-----------------------------------
Uygun gorulen Donanim Ozellikleri
Core Duo, 2 GHz
veya eş degeri
2 GB
ram
1280x1024
graphic
------------------------------------------------------------

TIA portal V11 (Step 7 Professional /Basic V11 ve WinCC Professional /Basic V11) diger siemens urunlerinin yani STEP 7 (V5.4 / V5.5), STEP 7 Basic V10.5, WinCC flexible (2008 vb.) ve WinCC (V7.0 SP2 vb) kurulu oldugu sistemde birlikte kurulabilir ancak kurmadan once VMWare Virtual Worksitation gibi bir Sanal Sürücü de denemekte fayda var.

Ben dedikleri gibi sanal surucude XP Professional Sp3 te butun hepsini birlikte kurdum simdilik herhangi bir problem cikarmadi.
-----------------------------------------------
Detayli Bilgi icin
Simenes TIA Portal

-----------------------------------------------

Simdiden Kolay Gelsin....

Step 7 Professional V11 SP1 Part 1 ------------- Download
Step 7 Professional V11 SP1 Part 2 ------------- Download
Step 7 Professional V11 SP1 Part 3 ------------- Download
Step 7 Professional V11 SP1 Part 4 ------------- Download
Step 7 Professional V11 SP1 Part 5 ------------- Download
Step 7 Professional V11 SP1 Exe File_----------- Download
-------------------------------------------------------------