Siemens S71200 serisinden bir plc'ye Kaç adet RS232 Bağlantı yapabilirim ?

alkantugay

Üye
Herkese merhaba, eski bir test cihazına plc ile bağlanıp verileri alabildim. RS232 bağlantısını destekliyor. Fakat 9 tane daha cihaz var, bunlardan gelen verilerin hepsini tek plc ile çekmeyi deneyeceğim fakat bana donanım itibari ile 1 taneden fazla takmak pek mümkün değil gibi geldi ama emin değilim. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
peş peşe max 3 adet bağlanıyor diye biliyorum.

PLC' den sonra paralel kablolar bağlayarak belki yapabilirsin.
ben bir uygulamada Y kablo yapıp çalıştırmıştım.
bir ucunda barkod okuyucu, bir ucunda sıkma işlemi yapan bir cihaz, diğer ucunda ie S7 1200. bu şekilde çalıştı.

Performans cihazı benim veri aldığım da. Yani o zaman 2 cihazdan 1 Y kablo ile plc girişine göndereceğim. o zaman 6 cihaza kadar 1 plc'ye bağlayabilirim. Burada aklıma takılan soru veriler karışmaz mı ?
Ayrıca da bilgi ve öneriniz için çok teşekkür ederim bunu deneyeceğim

Performans cihazı benim veri aldığım da. Yani o zaman 2 cihazdan 1 Y kablo ile plc girişine göndereceğim. o zaman 6 cihaza kadar 1 plc'ye bağlayabilirim. Burada aklıma takılan soru veriler karışmaz mı ?
Ayrıca da bilgi ve öneriniz için çok teşekkür ederim bunu deneyeceğim

Benim uygulamamda sorun çıkmadı. 2-3 yıldır çalışıyor.
Bunu belki bir profibus veya profinet kablosu olarak düşünebiliriz. Onlarda da bir sürü paralel cihaz bağlanıyor.

Hatta belki de Y kablo yerine PLC' ye giren kabloya 3-4 paralel kablo bile bağlanabilir. Denemek lazım.

rs232 standardında 1 hattan bir cihaz ile haberleşilebilir.s7-1200 ün yanında 3 adet modül takabilirsiniz.

Y kablo yaparak biraz önce denedim yarısı anlamlı yarısı garip karakterler geldi olmadı.
RS485’te de aynı durum mu geçerli ?

RS485 ile birden çok cihazdan bilgi alınabilir. Ama buradaki yeni soru, 9 adet cihazda RS485 desteği varmı?

RS485 ile birden çok cihazdan bilgi alınabilir. Ama buradaki yeni soru, 9 adet cihazda RS485 desteği varmı?
Evet hepsinde rs485 desteği var yazıyor user manuelinde

RS485 Modbus desteği varsa ilave plc modbus modülü ile, RS485 Modbus TCP varsa plc üzerindeki ethernet portu üzerinden bağlanabilirsiniz.

RS485 Modbus desteği varsa ilave plc modbus modülü ile, RS485 Modbus TCP varsa plc üzerindeki ethernet portu üzerinden bağlanabilirsiniz.
Teşekkür ederim, bunu kontrol edip yarın deneyeceğim. Rs485 ile Y kablo mantığındaki gibi 9 cihazı tek bir kolla birleştirip tek çıkış alabiliyor olmam lazım o zaman ?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri