Siemens S7 ile Kare Dalga Okuma

oktay1963

Üye
İyi günler,

Benim yapmak istediğim dizel motor üstündeki şarj dinomasında ki devir çıkısındaki kare dalga sinyalini plc de okumak ve bunu hmı ekran üzerinde devir göstergesi oluşturup aynı arabalardaki devir göstergesini göstermek.

Bu konu hakkında bilgisi olan yardımcı olabilir mi acaba ?

Plc model , Hmı model çok önemli değil bu işe uygun olan plc yi kullanabilirim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Herhangi bir hızlı girişe sahip olan bir plc kullanabilirsiniz. Hangi plc olursa olsun plc içinde yapacağınız işlem şu:
Diyelim ki her 5sn de bir değeri güncellemek istiyorsunuz. 5sn boyunca paletleri sayacaksınız. Saydığımız pals sayısı*12 bize dakikadaki pals sayısını veririr. Buna N dersek N/Bir turdaki pals sayısı bize devir/dakika bilgisini verir.

Oktay1963 Merhabalar;
Siemens s7 1200 plc ler direk hızlı sayıcı ile donanımlı, s7 300 lerin bazı compact modellerde hızlı sayıcılı versiyonu var.
Ancak siemens plc hızlı sayıcı girişi 24 v ve source moddur,bu nedenle siz şarj dinamosından aldığınız kare dalgayı plc girmeniz için araya bir optocoupler kullanmanız gerekebilir.
Bilmiyorum da öğrenmek için soruyorum şarj dinoması devir çıkış analog değil mi?

Kolay Gelsin

@mmtkaya1 , @ibora ilginiz için teşekkür ederim.

Herhangi bir hızlı girişe sahip olan bir plc kullanabilirsiniz. Hangi plc olursa olsun plc içinde yapacağınız işlem şu:
Diyelim ki her 5sn de bir değeri güncellemek istiyorsunuz. 5sn boyunca paletleri sayacaksınız. Saydığımız pals sayısı*12 bize dakikadaki pals sayısını veririr. Buna N dersek N/Bir turdaki pals sayısı bize devir/dakika bilgisini verir.
Bunu plc de nasıl yapabilirim örnek bir tasarım payalaşabilirmisiniz.Analog.jpg resimde paylaştığım gibi bir işlem yaptım ekrana da yansıttım. Araç rolantide iken ekrandan deviri okuyorum fakat gaz verdiğimde devirde artma olmuyor.

Oktay1963 Merhabalar;
Siemens s7 1200 plc ler direk hızlı sayıcı ile donanımlı, s7 300 lerin bazı compact modellerde hızlı sayıcılı versiyonu var.
Ancak siemens plc hızlı sayıcı girişi 24 v ve source moddur,bu nedenle siz şarj dinamosından aldığınız kare dalgayı plc girmeniz için araya bir optocoupler kullanmanız gerekebilir.
Bilmiyorum da öğrenmek için soruyorum şarj dinoması devir çıkış analog değil mi?

Kolay Gelsin

Gerekebilir derken ? Kullanırsam devir okuyabilirmiyim ?
Devir çıkışı frekans , kara dalga üretiliyor sürekli. Ben bu bilgiyi plc analog girişe verdim ama şöyle bir sıkıntı oluştu ; örneğin araç 600 devirde iken gelen voltaj bi 0.4V bazende 0.1V olduğu için aynı değerleri ekranda göremiyorum.

Ekli dosyalar

• Analog.jpg
    Analog.jpg
    100.7 KB · Görüntüleme: 49
Oktay 1963 Merhabalar;
Kare dalga ile analog sinyal farklıdır,kare dalga belirli bir genliği olan ve belirli periyotta bu genlik içinde değişen dalgadır..Ama plc nin işleyeceği analog sinyal dc olmak zorunda ve kullandığınız analog girişin tipinde olmali örneğin 0-10 v analog girişiniz var ise sinyal de bu bu aralıkta olmalı ha keza 4-20 ma içinde.
Şarj dinamosu çıkışı analog mı kare dalga mı bunu netleştirmeniz gerek.
Ayrıca Norm_x max 32767 değilde 27648 yapsanız daha iyi olur Siemens plc 27648 üzerini taşma için kullanır.

Kolay Gelsin

Oktay 1963 Merhabalar;
Kare dalga ile analog sinyal farklıdır,kare dalga belirli bir genliği olan ve belirli periyotta bu genlik içinde değişen dalgadır..Ama plc nin işleyeceği analog sinyal dc olmak zorunda ve kullandığınız analog girişin tipinde olmali örneğin 0-10 v analog girişiniz var ise sinyal de bu bu aralıkta olmalı ha keza 4-20 ma içinde.
Şarj dinamosu çıkışı analog mı kare dalga mı bunu netleştirmeniz gerek.
Ayrıca Norm_x max 32767 değilde 27648 yapsanız daha iyi olur Siemens plc 27648 üzerini taşma için kullanır.

Kolay Gelsin
@mmtkaya1 merhabalar ,

Sarj dinamosu çıkışı kara dalga bunu netleştirebiliriz.
S7 1200 plc kullanıyorum suanda dediğiniz gibi ilk olarak Norm_X max 27648 yaparak ta denedim fakat değişiklik olmadı. Ben kare dalga daki voltajdan yön vermeye çalıştım ama sürekli değişkenlik gösteriyor. Bu kare dalgayı bi şekilde 0-10 v yada 4-20 ma e çevirebilme durumu varmı yoksa frekans okutabilirmiyim ?

Eğer kare dalgaysa hızlı sayıcı üzerinden frekans ve hız bilgisi bulmanız gerekir,fakat sizin sinyal çıkışı 10 v olduğuna göre bunu plc ye input olarak giremezsiniz araya bir optocopler kullanmanız gerek.

Eğer kare dalgaysa hızlı sayıcı üzerinden frekans ve hız bilgisi bulmanız gerekir,fakat sizin sinyal çıkışı 10 v olduğuna göre bunu plc ye input olarak giremezsiniz araya bir optocopler kullanmanız gerek.
Analog 0-10v ise optocoupler kullanamaz. 0-10v analog inputa girip oranlayarak d/dakika bilgisine çevirmesi lazım.

Analog 0-10v ise optocoupler kullanamaz. 0-10v analog inputa girip oranlayarak d/dakika bilgisine çevirmesi lazım.
Ben de bunu diyorum Analog sinyal ise analog girişe girmesi gerek fakat kare dalga ise hızlı sayıcı üzerinden çözmesi gerek hızlı sayıcı yapacaksaiçin plc hızlı sayıcı inputları 24 volttur.

Bunu yaptığım zaman optocopler kullandığımda cıkısı hız bilgisine mi analog girişe mi giricem , bununla alakalı örnek bir proje bulunuyormu acaba ?

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri