siemens s7 200 pc bağlantı problemi

mezeli

Üye
elimizde bir adet boşa çıkmış s7 200 cpu 216-2 plc mevcut bu plc de 2 adet analog modul var

elimdeki pc/ppı cablosu var buna bağlanmaya çalışıyorum ama şu hatayı veriyor

error: either the PPI Multi-master cable was not the PROFİBUS network or another master exists on the PROFİBUS network with the same local address as the cable.

ok a bastığımda ise
communications diye bir ileti
the PPI Multi-master cable was disconnected from the PROFİBUS network. any previously established connections have been lost.

ve plc bağlanamıyorum bu bağlantı kablosuyla fabrikada başka bir s7200 e sorumsuz bağlanıyorum proglem ne acaba

Şimdiden Teşekkürler

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
PG/PC interface ayarlarınızda problem var gibi. Bu ayarrın ekran görüntüsünü koyarsanız belki daha net anlaşılabilir.

PG/PC interface ayarını yapmak biraz zahmetli bir iştir. İşi bilen birisini bilezaman zaman çileden çıkarabilir. Bu tip problem PLC nizdende kaynaklanabilir micro win programındaki ayarsızlıklardanda kaynaklanabilir.
Size tavsiyem PLC nin üzerindeki swich i orta konuma getirip PLC ye enerji verip denemelerinizi bu ortamda yapmanız.
Sorunu çözemesseniz resimlerini koyun yardımcı olalım ..

programlardan smatıc bolumune gel burdan set pg-pc interface ayarından pc adaptor autoyu sec ve start network detection sec ve aratır otomatık
network type
tranmısyon rate
station adresi bulucaktır.

öncelikle cevaplarınız için teşekkürler hepinizin dediğini uyguladım ama hata ortadan kalkmadı bende sizlere resimlerini gösteriyorum

onur_eposta arkadaşım senin söylediklerini yaptım ama tam yolu bulduğumu söyleyemem doğru yerdemiyim bir onaylarsan resim şu

cevaplarınız için tekrardan teşekkür ederim

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

programlardan smatıc bolumune gel burdan set pg-pc interface ayarından pc adaptor autoyu sec ve start network detection sec ve aratır otomatık
network type
tranmısyon rate
station adresi bulucaktır.

bendeki microwin sürümünde set pg-pc interface bölümü senin dediğin yerde değilde denetim masasında pc adapterin özelliklerine girdiğimde usb yok bendeki kablo ise usb orda sadece com1 com3 var

diğer söylediklerin ise zaten bulamadım :)

saayın arakadaşım sendeki plc version probleminden de kaynaklanabiliyor bazı s7 200 ler 4.0 la bağlanıyor eğer version uyumsuzsa istediğin kadar uğraş olmuyorrr sen hangi versiyonunu kullnaılyorsun

selam efe 43 arkadaşım bana s7 200 ün pcm ile haberleşmesi için gerekli proğramı nerden indirebileceğimi söleyebilirmisinn ve hangii kabloyla haberleşiyor veya interface bii devreylemii haberleşiyorr yardım edebilirmisin ben şimdii forumda bu yazdığım konularla ilgili araştırmaya başlıcamm acaba sen bana yardım edebilirimsin diye sana yazdım şimdiden teşekkür ettiim kardeşim

Değerli arkadaşım,
Sözünü ettiğiniz plc s7-200 çıkma olduğu için içinde mutlaka bir program yüklüdür.
Yüklü programda kullanım özelliklerine göre port ayarları değiştirilmiş olabilir.
Özellikle operatör panel ve başka cihazlar ile haberleşme işlemlerinde port hızları değiştirilebiliyor.
Bu nedenle her hız için tek tek deneme yapmalısın.
Yalnız belirtmeliyim ki;
Sadece micro Win programındaki set PG/PC Interface ayarlarını hangi porta ve hıza ayarladıysan communication Port bölümünden de aynı ayarları yap tekrar tekrar aynı sorunları yaşama
Ayrıca microwin de yaptığın com ve transmission Rate ayarları ile kullandığın pc deki bağlantı ayarlarını da aygıt yöneticisinden aynı yapmalısın
Eğer aygıt yöneticisi tarafından com ve bağlantı hızın aynı olmazsa bağlanmam olanaksızdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,231
Kullanıcılar
450,028
Son üye
Metnnbyk

Yeni konular

Geri