siemens plc arıza s7 300

magi

Üye
arkadaşlar
geçenlerde panoyu çalıştırdıımızda plc de arıza olmamasına rağmen ekranda haberleşme hatası vermekteydi..kablosunu değiştirdik olmadı....fakat plc 5 10 dk dan sonra stop moduna geçmekteydi...2 3 defa şarteli kapatıp açtık fakat depişen bişey olmadı.en son şarteli kapatıp 2 saat sonra açtııımızda arıza vermemekteydi.yani normal çalışır vaziyete geldi..acaba bu arızanın sebebi nedir...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
arkadaşlar
geçenlerde panoyu çalıştırdıımızda plc de arıza olmamasına rağmen ekranda haberleşme hatası vermekteydi..kablosunu değiştirdik olmadı....fakat plc 5 10 dk dan sonra stop moduna geçmekteydi...2 3 defa şarteli kapatıp açtık fakat depişen bişey olmadı.en son şarteli kapatıp 2 saat sonra açtııımızda arıza vermemekteydi.yani normal çalışır vaziyete geldi..acaba bu arızanın sebebi nedir...

plc içeriinde tarama süresine bağlı olarak watch dog timer 1 ve 0 olur..eğer programda bir sıkıntı varsa plc kendi kendine stop konumuna geçebilir.Fakat bu yazdıklarımız seni yanıltmasın pc de donanımsal bir problemde olabilir.

ama 4 senedir çalışan bir plc..programda nasıl bir sorun olabilir...donanımsal arıza dersek neyden kaynaklanabilir.?

tam olarak plc nin cpu kodunu ve bağlantı şeklini bizimle paylaşırmısınız. Bu şekilde size daha çok yardımcı olabiliriz. aksi taktirde her kafadan bir ses çıkabilir. ben dahil.:D

hatayı online olarak gözleme imkanınız olursa programdan hatayı gözleyebilrsiniz. watchdog timer dan kaynaklanan bir hata olabilir. eğer plc deki rack larda bir temassızlık olursa cihaz watcdog timer dan kaynaklanan bir hata verebiliyo. geçenlerde benim de buna benzer bir olay başıma gelmişti. bence rack ları tekrar söküp takın..

arkadaşlar;siemens s7/400 plc'ye profibas kablosu ile baglı bir et200'de analog input kartlarındaki (sf)arızası nedir . Arıza öncesi power supply gitti degiştirdik ama (sf) arızasını kaldıramadım;yardımcı olursanız sevinirim.

haberleşme portuna bağlı 100 ohm luk dirençler var. Haberleşme kablosundan kaynaklanan bi hata ise muhtemelen o dirençler yanmıştır. Değiştirip tekrardan çalıştırabilirsin.

Merhaba arkadaşım et200m profibus haberleşmesinde ım153-1 ise modül dip swicler var bus adresi sanırım onlar doğru değil veya profibus kablosundaki sonlandırma dirençleri on-off konumuna kontrol edin ve profibus kablosu 1 connection 2 adet prfibus kablosu giriyor ise off olacak connectionun arkasındaki kırmızı swich vardır 0n-off yazar oaryı kontrol et tek profibus kablosu geliyor ise on konumunda olacak umarım yardımcı olabilmişimdir.TAHSİN ARIKAN UŞAK

arkadaşlar merhaba,

ben s7300 ile programlama yapıyorum. Scada dan aldığım verileri değerlendirip motorları döndürüyor ve bunlar ile ilgili sensör bilgilerini, arıza bilgilerini scdaya aktarıyorum. sorum şu plc de bir arıza meydana gelirse bunu scadaya aktarma gibi bir şansımız var mı? var ise nasıl yapılır? mesela plc stop konumuna geçti bilgisini alıp değerlendirebileceğimiz bir yöntem var mıdır?

Forum istatistikleri

Konular
128,354
Kullanıcılar
450,211
Son üye
gurdal35

Yeni konular

Geri