siemens hmi ekran analog sinyal oluşturma

olceyy

Üye
öncelikle herkeze merabalar .programlama yeni başlayan birisiyim .sormak istediğim şey ise ; hız kontrol cihazı ile hız kontrolü yapmam gerekiyor .bunu hız kontrole pot bağlayıp yapabiliyorum ama benim istediğim dışarıdan bişiyle değilde hmi ekran üzerinden plc'ye pwm sinyal göndermek .yani bi pot similasyonu gibi yada buna benzer analog sinyal hmi ekrandan nasıl oluşturabilirim . şimdiden teşekkür ederim . iyi forumlar

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
PWM sinyali gönderdiğinize göre servo ya da step motor sürüyor olmalısınız.

İstediğiniz şeyi HMı üzerinden tabi ki yapabilirsiniz ama PLC tarafından da yazılım değişikliği yapmanız gerekir. ( bu arada hangi paneli ve PLC yi kullanıyorsunuz )

Ekrana girdiğiniz değeri integer ve ya real olarak tanıtın.Bu değeri PLC de işleyip PWM çıkışı olarak göndermeniz gerekiyor.

öncelikle herkeze merabalar .programlama yeni başlayan birisiyim .sormak istediğim şey ise ; hız kontrol cihazı ile hız kontrolü yapmam gerekiyor .bunu hız kontrole pot bağlayıp yapabiliyorum ama benim istediğim dışarıdan bişiyle değilde hmi ekran üzerinden plc'ye pwm sinyal göndermek .yani bi pot similasyonu gibi yada buna benzer analog sinyal hmi ekrandan nasıl oluşturabilirim . şimdiden teşekkür ederim . iyi forumlar

Anladığım kadarıyla normal asenkron motoru hız kontrol ile kontrol etmek istiyorsunuz. Eğer servo, step motor gibi birşey değilde asenkron motor sürecekseniz PWM kullanmanıza gerek kalmadan analog değer göndererek yapabilirsiniz. Siemens hmı ve plc ile yapmadım ama mantıken hmı da bir analog elementi plc de bir registere atayarak bu registerin değerini değiştirirsin ve bunu da invertörün ilgili adresine gönderimeniz yetecektir diye düşünüyorum. Az önce dediğim gib siemensi aktif olarak kullanmadığım için detaylı yardımcı olamayacağım ama mantık bu olması gerekir. Tecrübeli arkadaşlarımız yardımcı olacaklardır. Benim de hatam varsa düzeltirlerse sevinirim. Kolay gelsin.

yorumlarınız için teşekkür ederim .çözüm üzerinde şöyle bi döküman elde ettim .bunun üzerinden yürücem . sizlerlede paylaşmak istedim .umarım başka arkadaşların işine yarar . iyi forumlar

Ekli dosyalar

• ANALOG ÇIKIŞ İLE HIZ KONTROLÜ.rar
    287.5 KB · Görüntüleme: 72
yorumlarınız için teşekkür ederim .çözüm üzerinde şöyle bi döküman elde ettim .bunun üzerinden yürücem . sizlerlede paylaşmak istedim .umarım başka arkadaşların işine yarar . iyi forumlar
Benim de yapmak istediğim bir çalışmaydı. Paylaşmış olduğunuz doküman açılmıyor. Yardımcı olabilir misiniz ?

s7-1200 ise SCALE_X NORM_X komutlarını kullanarak İstediğinizi yapabilirsiniz.

Tam olarak ne yapmak istediğinizi anlatırsanız daha detaylı ve sağlıklı bilgi verebiliriz.
Aslında tam olarak yapmak istediğim uygulama şu şekilde: Elimde asenkron motoru sürmek için bir abb sürücü var. S7-1200 1214 DC/DC/DC Plc'den frekans vererek kontrol etmek istiyorum. Bunu pwm ile yapabiliyorum. Fakat ben dışarıdan frekansa müdahale edip istediğim değerlerde çalıştırmak istiyorum. Şu an yaptığım da belirlenen frekansta sabit bir şekilde çalışıyor müdahale edip değiştiremiyorum. Cycle time a istediğim zaman müdahale edebilmek istiyorum.

O zaman basitçe şöyle izah edebilir ;

Bir HMI kullanacaksınız anladığım kadarıyla. Ekrandan frekans bilgisi girilecek ve ona göre motor dönecek.

youtube a Siemens tia portal HMI programming gibi şeyler yazın çıkan videoda görsel anlamda kolay şeyler çıkacak.

Yapacağınız şey ise bir adres tanımlamak. Atıyorum MW100 gibi. Ekranda değer girdiğiniz alana bu adresi tanıtacaksınız.Girdiğiniz değer bu adrese yerleşmiş olacak bu sayede. Sonra bu adresi ( MW100 ) PLC de hız girdiğiniz alana gireceksiniz.

Şu an siz PLC de 25 yazıyorsunuz mesela ve 25 Hz dönüyor değil mi ? İşte o 25 yazdığınız yere MW100 ü yazarsanız olay bitecek.

Bir de konuyla alakası olmayan ama yapmanız gereken bir şey sölyleyeyim. videolarda bulacaksınız ama PLC ile HMI ı haberleştrebilmeniz lazım.onu yapmazsanız değer PLC ye gitmez. TIA da haberleştirmek çok kolaydır.izlediğiniz videolarda çıkar kafanıza takılan bir şey olursa yardımcı olmaya çalışırız.

57771

HMI kullanmak konusunda zaten bir sıkıntım yok. Benim değer girdiğim alan cycle time kısmıdır. Watch table dan ya da hmi dan giremiyorum. Cycle time ı herhangi bir adres alanında göremiyorum. Örnek verdiğiniz gibi MW100 şeklinde de denemeler yaptım olmadı. Sadece bu properties den değişiyor. Mesela HMI da I/O field elemanına hangi tag ı atamam gerekiyor ki sürekli değeri değiştirebileyim?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri