Seri PCB'de Paralel Bağlantı Nasıl Yapılır?

Selam,
Amatör kullanıcıyım. Elimde 18x seri bağlantı için yuvarlak powerled pcb'si mevcut . Bunu sabit voltaj sürücü ile kullanmam gerekiyor. Bu pcb'de 4lü gruplar halinde sabit voltaj yapılabilir mi? Ya da bunun için üretilmiş 18li pcb var mı? Sabit voltaj kullanımında diyelimki 8 amper adaptör kullanacağım, her 4lü grubun önüne herhangi bir direnç koymak şart mı? Konuya hakim değilim, sağdan soldan öğrendiğim kadarıyla birşey bulmaya çalışıyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba;

1-Öncelikle bu uygulamada kullanacağınız adaptör smps veya sıradan bir adaptör olmayıp power led sürücü adaptörü (Akımı ve voltaj sınırlamasını anında yapan) olmalı,sıradan adaptörlerle bu power ledler akımı talep ettiğinde daha fazlasını üzerinden her zaman geçirir,buna dikkat!

2- Gruplama yapmak çok da zor değildir,önemli olan bu paylaşımdaki matematik bir hesabı çok iyi tutturabilmek,asıl mesele de budur.8 amperi 1 watt.lık power ledler için 8’i 0.350’ye bölersiniz,sonuç kaç çıkıyorsa bu kusuratı tam sayı olarak da tam görmeden o kadar grup (Gruplar da kendi aralarında seri olacak,yani bu güç kaynağının,led sürücüsünün verdiği voltaja göre bu sayıları belirlenmiş olacaktır) sayısını yapmanız da lazım.Yani bu 8 amperi paralel grup başına düşen seri ledlerle (Seri ledlere de en fazla 3.2-3.3 volt düşmeli seri bağlantılarında) karışık bağladığımızda atıyorum led başına 3.2 volt ve tam olarak da 400 mA akım düştü.400 mA fazla bunu 340 mA (350’den biraz daha düşük olması bu ledler için daha iyidir.) değerine nasıl indirmemiz gerekir,tabi ki bu paralel grupların başına watt.'lı ve düşük omajlı seçilmiş uygun dirençleri ekleyerek.Ama ölçümde dirençsiz olarak tek power led başına düşen amper değeri tam olarak da 340-350 mA de çıktı,işte o zaman grupların başına ayrıca direnç koymaya hiç gerek yoktur,direk power led sürücüsüne bağlarsınız,aradaki fark sadece budur.

3- Direnç değerini ohm kanununa veya hesaplanmış bazı cetvellere göre seçtik ve gruptaki yerlerine de lehimledik,led sürücüyü fişe takıp avometre ile tek power ledden geçen mA değerini amper kademesinde tam olarak da ölçtük.340 – 350 mA civarı ise bu seçilen direnç isabetlidir,iyi seçilmiştir,daha yüksekse direncin omajını daha yüksek olanından başka bir hesapla tekrar seçmemiz lazım.Power ledlerin tümünü kendi özel power led soğucusuna ve bunları da ayrıca ana alüminyum soğutucu bir tablaya monte etmiş olmalısınız.Bu detaya da çok dikkat ediyoruz.Akım,volt paylaşımı ve soğutucu,ana soğutucu montajından sonra power ledler ancak bu son aşamada sürekli kullanıma hazırdır.Umarım bu bilgiler ve verilen örnekler biraz açıklayıcı olabilmiştir.Kolay gelsin.

Teşekkür ederim, çok iyi anladım. Yanlız hazır satılan seri pcb'lerde bu nasıl yapılabilir? Diyelim ki 4 lü gruplar halinde 12v sürücü ile çalıştıracağız.18 lik hazır Pcb ye ledleri dizince hepsi seri oluyor, paralel yapmanın yolu var mı?

Başka birşey daha aklıma takıldı. Power ledleri 700mA direnç ile sürmek istiyorum, ihtiyacım olan direnci nasıl bulurum? Kaç ohm'luk direnç almalıyım?

Merhaba.

Yanlız hazır satılan seri pcb'lerde bu nasıl yapılabilir? Diyelim ki 4 lü gruplar halinde 12v sürücü ile çalıştıracağız.18 lik hazır Pcb ye ledleri dizince hepsi seri oluyor, paralel yapmanın yolu var mı?

Bu çok farklı bir durum değildir;12 volt sürücü ile 12/4=3 volt led başına düşer,4 tanesi daha uygundur,3 tanesinde 4 volt düşer,power ledlerin 3.2-3.3 volt dc. (Üreticisine göre bu besleme voltajı biraz daha yüksek olabilir.) ile çalışması daha uygundur.Burada hazır devre yolu üzerinde olan bu 18’lik pcb’yi de yine kendi içinden paralel gruplar halinde bağlanacak şekle getirmek de mümkün.Baştaki bu 4’li seri grubun ucundaki seri bakır bağlantıyı sağlayan bir yolu tam ortadan maket bıçağıyla keser,diğerlerini de 4 seri olan bu özel,kendi yollarından kesip,birbirinden tam bağımsız olan bu noktaları 18’lik bu seriden tam bağımsız olarak da yaptıktan sonra ilave kabloları 4’lüler tam paralel olacak şekliyle uç uca, bu kesilen yolların sonunda lehimleyerek (Dikkat ve titizlik isteyen bir iştir) kendi içinden yine 4’lü gruplar (2 tanesi artıyor,onları boş bırakmak da gerekir) teşkil ederek yapmak zahmetli de olsa mümkündür.

Ancak 4’lük hazır pcb bulmanız veya 18’lik olanına 12 volt değil de (Çünkü power led sürücülerin çok fazla voltaj çıkış çeşitliliği vardır) 54 volt veya 16’lık olanına yine 12 değil 48 volt power led sürücüsü bağlamanız ise daha pratik ve zahmetsiz olur,kendi kanımca.Aksi durumda yapacağınız bu tadilat,işçilik,zaman,beceri ve dikkat isteyen ve orijinalini değiştirmeyi gerektiren işlem olacaktır,bu durum.

Power ledleri 700mA direnç ile sürmek istiyorum,ihtiyacım olan direnci nasıl bulurum? Kaç ohm'luk direnç almalıyım?

http://www.elektrikdukkanim.com/15-24X3-700mA-DC45-72V-Powerled-Surucu,PR-1426.html

Herhalde 700 mA’ilk power led sürücü ile sürsem demek istediniz,bu sorunun soruluş şeklinden ben tam olarak bunu anladım.Power ledlerin gücü yine 1 watt olup bu 700 mA'lik sürücülerle sürülmesinde 2 paralel grup yapıp araya direnç koymanıza hiç gerek yoktur,çünkü 700/2=350 mA’a 2’li paralel grupta amper tam olarak zaten paylaşılıyor,bir fazlalığı yoktur.Bu sürücülerin çok daha fazla amperi ledler ısındığında verebilme ihtimali hiç yoktur,çünkü power ledlere özeldir,üstteki linkteki bu özel sürücüler.Yalnız bu sürücünün çıkış voltajına bağlı olarak seri bağlı halde kaç tane power ledin (Led başına 3.2-3.3 düşecek şekliyle) bu seri bağlantıda konacağını iyi hesaplayarak tespit etmelisiniz.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Şuna karar verdim, 12v 15 amper sürücü alacağım, 4lü gruplar halinde 24 adet 700ma üst sınırı olan powerled'ler bağlayacağım. Her bir powerled 625mA ile sürülmüş olacak ve benim işimi görecek.

Aklıma takılan birşey daha var. 4'lü pcb de seri bağladıktan sonra çıkan bütün eksileri eksiler ile, artıları artılar ile birşeltirip 12v 15ma adaptöre mi gireceğim? Yoksa bunların her birisi bir "kanal" olarak temsil edilecek ve 24/4=6 kanal sürücü gibi birşey mi satın almak gerekicek?

Şuna karar verdim, 12v 15 amper sürücü alacağım, 4lü gruplar halinde 24 adet 700ma üst sınırı olan powerled'ler bağlayacağım. Her bir powerled 625mA ile sürülmüş olacak ve benim işimi görecek.

Aklıma takılan birşey daha var. 4'lü pcb de seri bağladıktan sonra çıkan bütün eksileri eksiler ile, artıları artılar ile birşeltirip 12v 15ma adaptöre mi gireceğim? Yoksa bunların her birisi bir "kanal" olarak temsil edilecek ve 24/4=6 kanal sürücü gibi birşey mi satın almak gerekicek?

XkbJJO.jpg

Merhaba.4’lü pcb’de bu led kanallarına monte edip yerleştirdiğiniz 700 mA’lik hazır pcb’den çıkan – uçları – lerle, + uçları + larla kendi aralarında paralel olarak birleştirip, ortak çıkan bu – ve + ucu power led sürücüsüne doğru olarak ayni üstteki çizimdeki gibi bağlamalısınız.

Yalnız her bir 3 watt.'lık power lede 700 mA’lik veya biraz daha düşük akımın düşmesi için 6’lı grupla oluşturulacak bu 4’li pcb’lere 700*6=4200 mA’i tam olarak uygulamanız gerekli. Ama 12 volt 4 amper çıkışlı sürücü ile tek led başına 4’lü iç seride 666 mA net akım düşer,bu çok daha iyi olur.Çünkü 4200 mA (4.2 A); 12 volt çıkışlı bir power led sürücüyü bulmak biraz zor olabilir.Kolay gelsin.

Peki, bu 12v
XkbJJO.jpg

Merhaba.4’lü pcb’de bu led kanallarına monte edip yerleştirdiğiniz 700 mA’lik hazır pcb’den çıkan – uçları – lerle, + uçları + larla kendi aralarında paralel olarak birleştirip, ortak çıkan bu – ve + ucu power led sürücüsüne doğru olarak ayni üstteki çizimdeki gibi bağlamalısınız.

Yalnız her bir 3 watt.'lık power lede 700 mA’lik veya biraz daha düşük akımın düşmesi için 6’lı grupla oluşturulacak bu 4’li pcb’lere 700*6=4200 mA’i tam olarak uygulamanız gerekli. Ama 12 volt 4 amper çıkışlı sürücü ile tek led başına 4’lü iç seride 666 mA net akım düşer,bu çok daha iyi olur.Çünkü 4200 mA (4.2 A); 12 volt çıkışlı bir power led sürücüyü bulmak biraz zor olabilir.Kolay gelsin.

Cevap için teşekkürler. Hesapta bir hata yapmışım. Her 4 power led grubuna 700 amper verilecek yani. böylece ihtiyacım olan 700x6= 4200mA , yani 4 amper işimi görür. Değerli vaktiniz ve çiziminiz için teşekkür ederim..

Bir şey daha var; bu sisteme aynı 12v 4amper adaptör ledler ve 8mm fan eklesem, başka adaptör eklemesem, bu soğutucu bilgisayar fanını da besleyebilir mi? fanın önüne direnç koymak gerekiyorsa ihityacım olan direnç hangisi? eksi/artı hangi kutubun önüne direnç konuyor.

Google'da arattım, 12v 4 amper sürücü bulamadım. Var mı bildiğiniz bir yer?

Ben buna başlayacağım ama piyasada 12v 4a adaptör yok gibi. sanırım önlerine direnç koyucam. Direnç Hesaplamayı bilmiyorum, 12v 5a adaptör bulunabiliyor. Her 6lı grubun önüne 650ma vericek direnci nasıl seçeceğim?
Aynı adaptöre 80mm pc fan'ıda bağlayacağım, onlarda 100-250mA arası değişiyor, bir direnç de buna lazım. hangi direnci alacağım? Karaköyde elektrikçilere gitsem yardımcı olurlar mı?

Birde bağlantıları bu dijital dimmer ile dimleyeceğim, ama bu dc uçlu girişi kullanırsam maksimum kaç amper verebileceğim yazmıyor. 5 amperlik bir adaptör bu cihazı bozar mı? hakkında hiç bilgi bulamadım. bahsettiğim giriş için sadece bu yazıyor " ③It is DC plug, when the load power is small, can choose this port to input voltage"

"http://www.egm.by/files/!ledcontroller/26/tc420-time-controller.pdf

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri