selenoid bobin aşırı ısınma sorunu ve sürücü devresi

tekeli

Üye
arkadaşlar foruma yeni üye oldum öncelikle konuyu yanlış yere açtıysam özürdilerim

elimde 12v ile çalışan resimdeki selenoid var ters bağlantı sonucu bobinin arkakısmında üzeri plastikle kaplanmış bir devre var galiba bu devre hasar gördü
bobinde biri ince diğeri kalın iki adet sargı var ve iki sargıda sağlam devreyi söküp birinci sargıya enerji verdiğimde selenoid mili çekiyor ama 5 dakika sonra elle tutulamayacak kadar ısınıyor
ikinci sargıya enerji verdiğimde selenoid mili çekmiyor ama sağlam

arkadaşlar aklıma takılan mesele selenoidin içindeki bu devre ne yapıyorda bobinin ısınmasını engelliyor
devrenin hiçbir elemanını göremediğim için müdahale edemiyorum
bobinin ısınmasını nasıl engelleyebilirim
elinde böyle bir devre şeması olan veya devreyi temin edebileceğim biryer varmı
yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

RS_279T3a1_.jpg

Verdiğin akım fazla olabilir, gerekli akımı belirli zamanda vermelisin, fazla tutarsan yine ısınacaktır.

Verdiğin akım fazla olabilir, gerekli akımı belirli zamanda vermelisin, fazla tutarsan yine ısınacaktır.

teşekkürler ama benim elimdeki bobin devresi sağlamken 1-2 saat ısınmadan çalışıyordu
devreyi söküp direk bobin tellerinden enerji verince hemen ısınıyor

merak ettiğim konu bu içerideki devre ısınmayı nasıl engelliyor yardımınız için teşekkürler

Bobine 12 v. Veriyorsun ama, aç, DC onu denemissiniz. Siz aç 12volt versenize, bahsettiğin devre, onu DC. Ye çeviriyor olabilir.
Arkadaşlarımız, fazla akım vermeden bahsetmiş, şunu açıklığa kavuştursak, biz akımmi veriyoruz gerilimmi. Gerilim değerini ayarlarız ama, akım miktarını nası ayarlıyorum.

Bobine 12 v. Veriyorsun ama, aç, DC onu denemissiniz. Siz aç 12volt versenize, bahsettiğin devre, onu DC. Ye çeviriyor olabilir.
Arkadaşlarımız, fazla akım vermeden bahsetmiş, şunu açıklığa kavuştursak, biz akımmi veriyoruz gerilimmi. Gerilim değerini ayarlarız ama, akım miktarını nası ayarlıyorum.
kusurabakmayın yazmamışım dc 12 volt ile besleniyor
fazla akım konusunda arıza yapmadan önce 10A sigorta takılıydı şuandada aynı sigorta takılı sigortada ısınma yada atma olmuyor ama bobine dokunmak mümkün değil

kusurabakmayın yazmamışım dc 12 volt ile besleniyor
fazla akım konusunda arıza yapmadan önce 10A sigorta takılıydı şuandada aynı sigorta takılı sigortada ısınma yada atma olmuyor ama bobine dokunmak mümkün değil
İçindeki mil olmadan enerji verirsen ısınır. ısınmaması için içindeki hareketli olan mil takılı olmalıdır

bobinde biri ince diğeri kalın iki adet sargı var ve iki sargıda sağlam devreyi söküp birinci sargıya enerji verdiğimde selenoid mili çekiyor ama 5 dakika sonra elle tutulamayacak kadar ısınıyor
Hasar gören devrenin işlevi muhtemelen selenoidin ilk haraketini kalın sargı ile yapmasını sağlayıp devamında sürekli tutma haraketi için ince sargıyı devreye aldıktan sonra kalın sargıyı devre dışı bırakmak olabilir.

Hasar gören devrenin işlevi muhtemelen selenoidin ilk haraketini kalın sargı ile yapmasını sağlayıp devamında sürekli tutma haraketi için ince sargıyı devreye aldıktan sonra kalın sargıyı devre dışı bırakmak olabilir.
arkadaşlar foruma yeni üye oldum öncelikle konuyu yanlış yere açtıysam özürdilerim

elimde 12v ile çalışan resimdeki selenoid var ters bağlantı sonucu bobinin arkakısmında üzeri plastikle kaplanmış bir devre var galiba bu devre hasar gördü

arkadaşlar aklıma takılan mesele selenoidin içindeki bu devre ne yapıyorda bobinin ısınmasını engelliyor
devrenin hiçbir elemanını göremediğim için müdahale edemiyorum
bobinin ısınmasını nasıl engelleyebilirim
elinde böyle bir devre şeması olan veya devreyi temin edebileceğim biryer varmı
yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

RS_279T3a1_.jpg
devreyi değiştir veya 2 sargıyı 2 röle ile kumanda edebilirsin

veya Ep-Co Elektronik den yenisini alabilirsin fakat o da ters enerji verince yanıyor dikkat

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri