Sektörü ayağa düşürenler

innomotion

Üye
Bir adam lokantaya gidip bir mutfak görmüş, gidip ben diyetisyenim diye ofis kurmuş.
Gelene gidene günde 2 lahmacun, 1 elma ye kilo verirsin diye reçete yazıyormuş.

Gerçekçi gelmedi değil mi?

Gelmez, çünkü saçma.

İş diyet değil de elektrik, otomasyon, plc olduğunda neden bu sistem saçma gelmiyor?

Eline plc alan ben otomasyoncuyum diye piyasaya saldırıyor, motor bulan faz nötr al götr lambır lumbur döndürüyor, acaip fiyatlarla insanlar birbirini kırıyor. Sonra dönüp yüzüne bakmayacağınız işler, hastalıklı makinalar, kıpraşan iolar, harmonik üreten panolar... Yazık oluyor sektörün geleceğine.

Yarası olan gocunsun, doldum doldum burayı buldum artık...

Çıraklığını yapamıyorsanız bir sertifika programı bulun, bir danışmanlık alın, işi öğrenip o şekilde yapın... En azından piyasaya zarar vermezsiniz. Şarlatan doktorlar gibi, şarlatan elektrik doktoru olmayın.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Tezekten terazinin,boktan olur gramı ! Keşke
sadece sıkıntı elektrikte olsa.30 yıl arayla,
yanlış teşhis yanlış tedavi sonucu heriki ku-
lağımda işitme kaybına sebep olundu.Vatan-
daşa sahip çıkan yetkili ! olmadığı sürece,bu
vahşi ortam engellenemez.Bu arada,sizin
konunuz nedir ?Belki,o konularda bizimde
gözlemlerimiz vardır.

belki eline plc alan otomasyoncuyum diye ortalıkta geziyor doğru ama tek kabahat onda mı ?

bir örnek vereyim. çalıştığım iş yerinde bir şartname oluşturdum otomasyon şartnamesi.40 tane madde var .Eğer otomasyonu biz yapmıyorsak ve dışarı yaptırıyorsak bu şartnameyi veriyorum ve bu kurallara uyun diyorum.3 gün sonra arıyorlar biz bu kurala uyarsak fiyat yüzde 50 artar diyorlar. Bizim yetkililer de o zaman uymayın bildiğiniz gibi yapın diyorlar.2 ay sonra makine geliyor. Her gün yeni arızalar bi dünya sorunlar. Dönüp bana hadi bunları ortadan kaldır diyorlar. Ve hatta sen niye bunlara dikkat edip firmayı uyarmadın bile diyebiliyorlar. Ben bunları şartnamede yazdım siz kabul etmediniz dediğimde benden kötüsü olmuyor.

Şirkete sunmaya çalıştığım katma değer ve gördüğüm muamele bu şekilde.

İş ucuza yapılırsa başarılı oluyor pahalıya yapılınca benim kabahatim oluyor.Biz 3000 Euroya yapmışız ama diğer fabrika 2000 Euroya yapmış biz niye fazla para ödüyoruz soruları … Kimse arada ne tür farklar var diye sormuyor.

10 günlük işi 4 günde yaptırırlar.Yukarıya biz böyle bir iş başardık derler. oysaki o kadar kısa sürede yapılmasının getirdiği olumsuzluklar vardır.montaj hatası yazılım hataları bağlantı hataları vs vs gibi.o makinanın 2 ay arkasını toplamakla uğraşırız.verim kaybını düşünebiliyor musunuz ? ama insanlar yukarıda 10 günlük işin 4 günde bittiğini ve bu derece verimli ! çalışıldığını söyleyip prim yapıyorlar.

Endüstri dünyası için konuşuyorum. Liyakattan uzak goygoycu insanlar yönetimlerde söz sahibi olduğu sürece hiç bir yere varmayız. tüm yöneticileri tabi ki kastetmiyorum lütfen yanlış anlaşılmasın

Tezekten terazinin,boktan olur gramı ! Keşke sadece sıkıntı elektrikte olsa.30 yıl arayla, yanlış teşhis yanlış tedavi sonucu heriki kulağımda işitme kaybına sebep olundu.Vatandaşa sahip çıkan yetkili ! olmadığı sürece,bu vahşi ortam engellenemez.Bu arada,sizin konunuz nedir ?

Belki,o konularda bizim de gözlemlerimiz vardır.

Çok geçmiş olsun ehliyetsiz doktor, ehliyetsiz proje sonucunda çok kaza olur. En azından doktor okulda eğitimini alıyor, bir de kulağınıza müdahale edenin doktor değil de kasap olduğunu düşünün...

Ben de sektör paydaşlarındanım. Hareket kontrolü, makina otomasyonu yapıyorum, yeni yeni veri toplama projeleri de yapmaya başladık.
İş ucuza yapılırsa başarılı oluyor pahalıya yapılınca benim kabahatim oluyor.Biz 3000 Euroya yapmışız ama diğer fabrika 2000 Euroya yapmış biz niye fazla para ödüyoruz soruları … Kimse arada ne tür farklar var diye sormuyor.

Bunu herkesin öğrenmesi lazım. Yazık senin gibi teknik adamları arada eziyorlar...

UCUZ İŞ PAHALIYA MAL OLUR.
innomotion

Eskiden " tahsil cehaleti alır...... " diye bir
cümle kuruyorduk ! Şimdi maalesef onu bi-
le kuramıyoruz ! Tahsillinin cehaleti,tahsilsi-
zinkini geçti ! Hastalık,bilmediğini bilmemek.
Yukardaki cümlenin olduğu zamanlarda,hiç
olmazsa bu eksiklik yoktu.Ödev sorularına bakarsanız ! ne hale geldiğimiz daha iyi an-
laşılır.Artık,şuna yardımcı olurmusunuza ila-
veten " icabında,parasınıda verir yaptırırım"
kabadayılıkları başladı.Bunların ( içinde Üni-
versitede okuyanlarda var ) okuyan olduğu-
nu ve okulları bitirdiklerini düşünürsek,daha
500 fırın ekmek yememizin lazımgeldiği a-
çıkça ortaya çıkıyor.Enseyi karartmaya lü-
zum yok ! İlk mesajımda tezekten terazinin
diye özetlemiştim durumu zaten.İkinci ku-
lağımı katledenin Doçent ( iyiki kasaba ! gitmemişim ) ünvanlı !olduğunu
söylemeyi unutmuşum

Son düzenleme:
Bütün eğitim kurumlarınca verilen eğitimler yeterli görülmeyip sade suya tirit kıvamında haftalık eğitimlerle şu mesleğe ait şu işi yapabilirsin diye sertifika verilirse memlekette daha çok şarlatan türer . En son oto ekspertizi furyası patladı . Emekli polisler , emekli tarih öğretmenleri sertifika alıp oto eksperi oluyormuş . Güzel ülkemin güzel saçmalıkları .
Endüstri dünyası için konuşuyorum. Liyakattan uzak goygoycu insanlar yönetimlerde söz sahibi olduğu sürece hiç bir yere varmayız. tüm yöneticileri tabi ki kastetmiyorum lütfen yanlış anlaşılmasın
Bizim ülkemizde bir teknik eleman işi konusunda ucu bucağı olmayan sonsuz bir kapasiteye-liyakata da sahip olsa , sağlam çalışan ve kendini pazarlayan bir çenesi , sağlam siyasal , sendikal , yöresel-töresel bağlantıları yoksa her zaman yerinde saymaya ve bu saydığım ayrıcalıkları kendi bünyesine dahil eden çapsız-çenesizlerce ezilmeye devam eder .
Mevzunun başka bir saçma boyutu da ülkemizce görevinde yıllanmış teknik elemanlardan daha sonra üst düzey yönetici yapılmaya çalışılıyor . Yöneticilik ve teknik personellik birbirinden tamamen farklı şeylerdir . Bunların bir kısmı başarılı bir kısmı da sonsuz derecede başarısız oluyor . Hiçbir teknik mevzunun ucundan geçmeyip direk yönetici kadrosuna oturanların serancamını yazmaya zaten sayfalar yetmez . Yukarıda arkadaş anlatmış . Ağzına sağlık . Bu mevzunun özeti şudur ki hem teknik personel konusunda hem yönetici kadrosunda gerçekten bu işin eğitimini almış liyakat sahibi insanlar görev almadıkça bu memleket asla bir yerlere gelemez . Peki olur mu asla olmaz .

Son düzenleme:
Bütün eğitim kurumlarınca verilen eğitimler yeterli görülmeyip sade suya tirit kıvamında haftalık eğitimlerle şu mesleğe ait şu işi yapabilirsin diye sertifika verilirse memlekette daha çok şarlatan türer . En oto ekspertizi furyası patladı . Emekli polisler , emekli tarih öğretmenleri sertifika alıp oto eksperi oluyormuş . Güzel ülkemin güzel saçmalıkları .

Bizim ülkemizde bir teknik eleman işi konusunda ucu bucağı olmayan sonsuz bir kapasiteye-liyakata da sahip olsa , sağlam çalışan ve kendini pazarlayan bir çenesi , sağlam siyasal , sendikal , yöresel-töresel bağlantıları yoksa her zaman yerinde saymaya ve bu saydığım ayrıcalıkları kendi bünyesine dahil eden çapsız-çenesizlerce ezilmeye devam eder .
Mevzunun başka bir saçma boyutu da ülkemizce görevinde yıllanmış teknik elemanlardan daha sonra üst düzey yönetici yapılmaya çalışılıyor . Yöneticilik ve teknik personellik birbirinden tamamen farklı şeylerdir . Bunların bir kısmı başarılı bir kısmı da sonsuz derecede başarısız oluyor . Hiçbir teknik mevzunun ucundan geçmeyip direk yönetici kadrosuna oturanların serancamını yazmaya zaten sayfalar yetmez . Yukarıda arkadaş anlatmış . Ağzına sağlık . Bu mevzunun özeti şudur ki hem teknik personel konusunda hem yönetici kadrosunda gerçekten bu işin eğitimini almış liyakat sahibi insanlar görev almadıkça bu memleket asla bir yerlere gelemez . Peki olur mu asla olmaz .
Evet çene konusunda haklısınız. Ne bilgisiz insanlar gördüm çeneleri sayesinde bir yerlerdeler hep.Peki bilgili insan, potansiyeli olan insan çenesini nasıl kullanmalı? Kendisini nasıl pazarlamalı?

Evet çene konusunda haklısınız. Ne bilgisiz insanlar gördüm çeneleri sayesinde bir yerlerdeler hep.Peki bilgili insan, potansiyeli olan insan çenesini nasıl kullanmalı? Kendisini nasıl pazarlamalı?
Hem çenesi hem kendisi çalışan sadece bir tek insan gördüm ( Onunda yüzünü güldürmediler bu dünyada ) , pek mümkün gözükmüyor . Bayanları saymıyorum . Onlar tamamen farkli bir sistem . Her tarafları aynı anda çalışabiliyor .

Hem çenesi hem kendisi çalışan sadece bir tek insan gördüm, pek mümkün gözükmüyor . Bayanları saymıyorum . Onlar tamamen farkli bir sistem . Her tarafları aynı anda çalışabiliyor .
:D iyi güldüm...Ben de çenemi çalıştıramamaktan muzdaribim. Ciddi anlamda öneri istiyorum.:rolleyes:
İnsan üzülüyor bu tür durumlarda

Peki bilgili insan, potansiyeli olan insan çenesini nasıl kullanmalı? Kendisini nasıl pazarlamalı?

Teknik personellerle ilgili genl olarak şunu söyleyebilirim. Bilgisi, potansiyeli olan bir teknik eleman kendisini çenesiyle değil de işi ile pazarlamaya çalışır. Ama işveren dünyasında maliyetler kalitenin önüne geçtiği için, kaliteli işten ziyade hızlı ve ucuz iş geçer akçe oluyor. Bu yüzden kaliteli işin değerini düşürüyorlar maalesef. Kalifiye elemanda bu cendere altında ezilmek zorunda kalıyor.

Ya da bilgisini, potansiyelini çenesi ile birleştirebilenler de kendi imkanları ile kendi işlerini kuruyorlar. Ama bunlar da bir müddet sonra ortamın şartlarına ayak uydurmak zorunda kalıp, maliyet - kalite paradoksundan maliyeti seçmek zorunda kalıyorlar gibi görüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri