Schneider Sepam s40 röle ile haberleşme (Tiaportal ile)

Arkadaşlar merhaba, Sepam s40 röle verilerini Tia portal üzerinden Modbus TCP/IP ile okumak istiyorum.
Bu konuda ki detaylar hakkında yardıma ihtiyacım var.

1- Öncelikle haberleşme için ayrı bir modüle ihtiyaç varmış ben bunu ACE850T olarak öğrendim doğru mudur?
2-ikinci olarak bu modül ile röle arasınada bir kablo satıyorlar, bu kablo bildiğimiz ethernet kablosu değil mi?
3-röle konfigürasyon ayarları SFT2841 programı aracılığı ile yapılıyormuş anladığım kadarıyla, modülün IP adresi ayarlamaları vs yine bu program üzerinden mi yapılıyor?
4-son olarak sepam röle üzerinde S-LAN ve E-LAN diye port varmış, bu portlar ne işe yarar anlamı nedir?

Bu konuda bilgisi olan üstadlar yardımcı olursa çok sevinirim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Bu sepam'larda ModBus RTU standartlarında bazılarına uymadığını biliyorum. ModBus RTU'da 3 buçuk karakter standardına uymuyordu sanırım.

Schneider müşteri hizmetleri ( 4443030 ) ile
görüşmenizde yarar var.

Bu konuda yardım alamadım ne yazıkki

Bu sepam'larda ModBus RTU standartlarında bazılarına uymadığını biliyorum. ModBus RTU'da 3 buçuk karakter standardına uymuyordu sanırım.

Modbus TCP/IP ile haberleşme yapacağım. TCP de dediğiniz gibi bir problem var mı?

Bizim devreye aldığımız cihazı Modbus RTU üzerinden okumamız gerekiyordu. Yani RS485 üzerinden okunuyordu.
Ethernet ModBus Gateway ile cihazı Modbus TCP ile okumaya çalışıyorduk.
Bu durumda sepamdaki sorunu gördük.

Bizim devreye aldığımız cihazı Modbus RTU üzerinden okumamız gerekiyordu. Yani RS485 üzerinden okunuyordu.
Ethernet ModBus Gateway ile cihazı Modbus TCP ile okumaya çalışıyorduk.
Bu durumda sepamdaki sorunu gördük.

Peki farklı bir soru sormak istiyorum size yine bu konuyla alakalı. Sepam rölenin IP adresi gibi parametre ayarlarını direk cihaz üzerinden mi yapıyorsunuz yoksa SFT2841 diye bir program varmış, bu program ile cihaza bağlanıp program üzerinden mi yapıyorsunuz?

Sepam Seri port üzerinden okunurken sadece seri haberleşme ayarları ve ModBus Id ayarları yapılması gerekiyor. Ip ayarlamalarını Ethernet ModBus Gateway cihazında yapıyorduk.

Sepam Seri port üzerinden okunurken sadece seri haberleşme ayarları ve ModBus Id ayarları yapılması gerekiyor. Ip ayarlamalarını Ethernet ModBus Gateway cihazında yapıyorduk.
peki seri haberleşme ayarları ve ıd ayarları sepam üzerinden mi yoksa bahsettiğim program üzerinden mi yapılabiliyor? birde doğrudan cihazla seri haberleşme yapılabiliyor mu? öğrendiğim kadarı ile ACE serisi ek bir modül ile haberleşme sağlanabiliyormuş ?

Hocam ben yazılım geliştirme ekibinde olduğum için nasıl ayar yaptıklarını bilmiyorum?
Bize bu konuda sorun bildirildi. Biz de sorunu anlayıp ilgili kişilere aktardık.

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri