sayac ve akım trafosu bağlantısı

burak92

Üye
Merhaba ;
Elimde makel T510 2510 3 fazlı 4 telli aktif elektronik elektrik sayacı ve Entes ENT30(100/5) akım trafosu var.
Bunları birbirine nasıl bağlayabilirim.Bağlantı şeması göstermiş 3 adet trafomu kullanmamız gerek. Birde trafonun bir yuzunde k,l K ,P1 arka yuzunde s2,s1,L,P2 var. Bağlantısını nasıl yapacağım. Eğer 3 fazlı bağlarsam notr bosta mı kalacak .
Sayaçda 3er girişli 3 grup var. 123456789 10 girişleri. Ben 1 3 4 6 7 9 'a faz bağladım.(3 damarlı kablo ) kablo cıkıslarını trafoda nereye bağlayacağım. ve trafoya sebekeyı nasıl bağlarım.
Teşekkür ederim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba ;
Elimde makel T510 2510 3 fazlı 4 telli aktif elektronik elektrik sayacı ve Entes ENT30(100/5) akım trafosu var.
Bunları birbirine nasıl bağlayabilirim.Bağlantı şeması göstermiş 3 adet trafomu kullanmamız gerek. Birde trafonun bir yuzunde k,l K ,P1 arka yuzunde s2,s1,L,P2 var. Bağlantısını nasıl yapacağım. Eğer 3 fazlı bağlarsam notr bosta mı kalacak .
Sayaçda 3er girişli 3 grup var. 123456789 10 girişleri. Ben 1 3 4 6 7 9 'a faz bağladım.(3 damarlı kablo ) kablo cıkıslarını trafoda nereye bağlayacağım. ve trafoya sebekeyı nasıl bağlarım.
Teşekkür ederim

öncelikle kolay bir bağlantı diil onu söyliyeyim gerçekten olçum yapacaksa bu sayaç dedikleri gibi elektrikçiye bağlat.
ama merak falan diosan anlatayım biraz.
sayaçtan once akım trafosunu bilmen gerekir.
elindeki trafolar geçme baramı yoksa sabit baramı bilmıyorum.
100/5 demek x20 demektir yani sayacın okuduğu her kilowat 20 ile çarpılacak demektir.
sayaç üzerinde 3 adet 3'lü grup 1 adet de tekli grup vardır.
1 adet 3'lü grubu inceliyecek olursak
sol baştan 1.uç canlı akım ucu
2.uc gerilim l1 ucu
3. uç ölü akım ucu (3 faza ait ölü uçlar köprülenir ve topraklanır)
bu işlem diğer 2 grup içinde aynen böyledir.
en sağ baştaki tekli grup ise nötr grişidir sadece sayacın çalışması için gereklıdir.
akım trafosuna enerjiyi bağladığın yere bakarsın ne yazıyor p1 mi?? p2 mii??
p1 ise canlı akım ucu s1 olur /p2 ise canlı akım ucu s2 olur .bu iki bağlantıya dikkat edeceksin yoksa polariten ters olur
dediğim gibi ben sadece biraz önündeki şemayı yorumlaya bilmen için bişeyler anlatmaya çalıştım sana
ama gerçek bir bağlantı yapmak için yeterli diil bu bilgiler.sadece mantığını anla die yazdım...

teşekkür ederim @youngclimber .agzına saglık.
trafo geçme bara.
fakat 3 lu grubun 1.ucuyla 3.ucunu sırasıyla K ,L ye bağla diye anladım.Şemada 2 uc u direk şebekeye mi bağlıyıcaz.
Abi bide trafoda 4 giriş var.bi yuzde k (k'nın altında K yazıyor)ve l (l nin altında P1 yazıyor) diğer yuzunde s2(s2 altında L yazıyor) ve s1(s1 altında P2) yazıyor .Buna bağlantıyı nasıl yapabilceğimi yazar mısın ufaktan.Önemli benim için. Çok saol şimdiden.

hayır k(p1),l(p2) biri ingiliz biri fransız normu gibi (atıyorum tabi) yoksa ikiside aynı sey ok
zaten tragoların gecme bara kalır geriye 2 uç onlardan biri p1(k) diğeride p2(l) ucu umarım anlata bılmısımdır.
baraya enerji yukarıdan bağlı ıse akım trafosunun karsısına geç yukarda ne yazıyor p1 mi senin canlı ucun(yani sayaçta 1-4ve 7 ye gireceğin uç)s1 den çıkan uç
enerji aşağıdan geliyorsa akım trafosunun alına bak ne yazıyor p2 mi senin canlı uç o zaman s2 olur 1-4 ve 7 ye s2 den çıkan uçları girersin ok...

teşekkür ederim @youngclimber .agzına saglık.
trafo geçme bara.
fakat 3 lu grubun 1.ucuyla 3.ucunu sırasıyla K ,L ye bağla diye anladım.Şemada 2 uc u direk şebekeye mi bağlıyıcaz.
Abi bide trafoda 4 giriş var.bi yuzde k (k'nın altında K yazıyor)ve l (l nin altında P1 yazıyor) diğer yuzunde s2(s2 altında L yazıyor) ve s1(s1 altında P2) yazıyor .Buna bağlantıyı nasıl yapabilceğimi yazar mısın ufaktan.Önemli benim için. Çok saol şimdiden.
kardeşim bu bağlantıyı buradan öğrenemezsin!Eğer bu malzemelere elektrik vereceksen bir elektrikçi bulunuz!Aksi takdirde yangın çıkarabilirsiniz!Akım trafolarının bir ucunu(S2)topraklamanız gereklidir ve akım trafosunu çalışan bir devreye bağladığınızda k ve l uçlarında diğer ismi S1 ve S2 dir arasında insan hayatı için tehlikeli olabilecek elektrik voltajı oluşur!Bu nedenle buradan aldığınız önerilerle yapılamaz!Ayrıca yine bu akım trafoları devreye bağlanırken uçları gevşek kalırsa ve doğru bağlanmazsa yangın çıkarma riski vardır!

tamam teşekkürler bilgileriniz için bağlantıyı yaptım yuk olarak kettle bağladığım için sorun olmadı . musait oldugumda fotosunu atacağım. ilerde arama yapanlara ön bilgi olsun diye

Arkadaşlar konuyla biraz alakalı bir durum ama yardımınıza ihtiyacım var.Bulunduğum işletmede akım trafolu sayaçlar var, fatura kesildi orda hesaplanan güçle, benim tek tek hesapladığım güç arasında fark var.benim hesaplamamda daha fazla güç harcandığı çıkıyor.Bu neden kaynaklanabilir?(Hepsinin çarpanlarına çok dikkat ettim ama böyle çıktı)

Arkadaşlar konuyla biraz alakalı bir durum ama yardımınıza ihtiyacım var.Bulunduğum işletmede akım trafolu sayaçlar var, fatura kesildi orda hesaplanan güçle, benim tek tek hesapladığım güç arasında fark var.benim hesaplamamda daha fazla güç harcandığı çıkıyor.Bu neden kaynaklanabilir?(Hepsinin çarpanlarına çok dikkat ettim ama böyle çıktı)
yapmış olduğun hesaplamayı paylasa bilirsen yanlış bir durum varsa yardımcı olmaya çalısırım...

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri