Saç kurutma makinesi arızası

Arkadaşlar merhaba;
Çocuklar saç kurutma makinesini çalışırken düşürmüş pervane parçalanmış ve rezistana yapışmış çalışmıyor, makineyi söktüm içinden bir adet diyot düştü , biri sıcak biri soğuk iki adet çalıştırma anahtarı var , sıcak hava anahtarını multimetre ile ölçtüm bir değer gösteriyor ve buzzer kısmında ötüyor , soğuk hava anahtarında hiç bir değer göstermiyor ve ötmüyor , kontrol kalemi ile baktığımda sadece motordan gelen kabloda elektrik var.
Makineden çıkan diyot soğuk hava anahtarından koptuğunu zannediyorum diyotu anahtarın kutuplarına lehimlerken artı ve eksi ne tarafta olmalı yada fark etmiyor mu?

Sizin ifadelerinizini tam olarak algılayamadım.
Saç kurutma mk. AC uçların biri direk rezistans bölgesine giderek termik üzerinden geçerek ortak uç olur.
Diğeri ise, önce kapalı-ılık-sıcak konumu olan anahtara, oradan soğuk hava anahtarına bağlıdır.
İlk anahtar rezistansa gider, ikinci anahtar motor hattına gider.
Bahsettiğiniz diyot, ilk anahtarın ılık ile sıcak konumu arasında bağlıdır.
Ilık konumunda, enerji diyot üzerinden geçer, sıcak konumunda direk geçer.

AC uçlarından gelen faz direkt olarak sıcak hava anahtarına nötr ise soğuk hava anahtarına giriş yapıyor sıcak hava anahtarından çıkan iki kırmızı uç rezistans'a gidiyor.
Fazın giriş yaptığı yere siyah bir kablo eklenerek motora bağlanmış motordan çıkan siyah kablo soğuk hava anahtarına bağlanmış,foto ekliyorum.
thumbnail_IMG_3448.jpg
thumbnail_IMG_3449.jpg
thumbnail_IMG_3452.jpg
thumbnail_IMG_3450.jpg

Motor uçları (iki siyah kablo) bağlantıları net göremedim.
Kırmızı anahtar ısıyı, siyah anahtar fan devrini kontrol ediyor sanırım. Üzerinde ki ne olduğunu bilemedim.
(Ayrıca ; motor 220 görünüyor)
Eksik kalanları öğrenince, size olası şemasını yazacağım.
Kolay gelsin.
IMG_20210309_124155~2.jpg
muhtemelen, sizin mk'nın devresi böyle olmalı

Son düzenleme:
Yolladığım şemadaki gibi, fan anahtarının iki çıkışı arasına diyotu lehimleyebilirsiniz.
Istıcı anahtarı kapalı iken, fan anahtarını devreye gerilim takıp kontrol edebilirsiniz.
Eğer fan motoru sorunsuz çalışıyorsa, fişi söküp ısıtıcı anahtarını ohmmetre ile kontrol edin.
(Kahrevengi kablonun bağlı olduğu uç ile, kırmızı her iki uçu tek tek bakın. Anahtar 1 ve 2 konumunda ayrı ayrı kısa devre/açık devre görmelisiniz)
Onda da sorun yoksa, ya eski fanı tamir edin yada yenisini temin edin.
Kolay gelsin

Usta bir foto attım kırmızı çizgili yere lehimliyorum doğru mu?
Fan motoru çalışıyor, ısıtıcı anahtarını birinci kademeye multimetre buzzerr konumunda kırmızı kablonun bulunduğu sağ ayak öttü ötekinden ses gelmedi anahtarı ikinci kademeye aldım sol kırmızı ayakta öttü bu sağlam mı olmuş oluyor?
İnternetten bir fan siparişi verdim çok teşekkür ederm.
thumbnail_IMG_3457.jpg

Diyot'un yeri doğru,
Yönü farketmez.
Anahtar ölçümleriniz doğru 👍
Rica ederim, sağlıklı günler dilerim.

Usta merhabalar,
Saç kurutma makinesinin aparatlarını yerine taktım çalışmadı sadece soğuk hava üfleme düğmesi ikinci kademesinde çalıştı , diyotun olduğu anahtarın üç ayağından birisinde akım var diğer ikisinde yoktur, akım motorda ve rezistans girişinde var hata nerde olabilir.

-Özetle-
Büyük ihtimalle, sorun Fan anahtarının iki çıkışından birinde....
Diyotun bir tarafına bağlı olan iki siyah kabloyu, yerinden söküp karşı tarafa yani diyotun öbür ucuna lehimlerseniz saç k.mk. çalışması gerekir

--Ayrıntılı--
1*Fan anahtarının bir ucu çalışmıyor olabilir,
Diğer anahtar gibi bunu da ohmmetre kontrol et (AC mavi kablo giriş - diyotun bağladığın her iki uç çıkış)
Anahtar sağlam ise, diyot açık devre olabilir.
(Ohmetre ile diyotu ölç.
Bir yöne değer çıkması, diğer yöne çıkmaması gerekir)

2*Isıtıcı anahtarı, ölçümlerinde sağlam çıkmıştı. Resistansları ölçüm yap, muhtemelen kopuk yada açık devre olabilir.
Ayrıca, rezistanların ortak ucu olan (dönüş ucu "koyumavi" takip et resiztans bölgesinde, emniyet için termikanahtar açık devre olabilir.
Başkada bir ihtimal kalmıyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri